Home Bezpieczeństwo Jak ograniczyć ryzyko dzięki skutecznemu zarządzaniu zasobami informatycznymi

Jak ograniczyć ryzyko dzięki skutecznemu zarządzaniu zasobami informatycznymi

15 min
0
0
164

Policja coraz skuteczniej walczy z tym zjawiskiem, a sądy coraz częściej zasądzają obowiązek naprawienia szkody w wysokości żądanej przez pokrzywdzonych producentów. Ponadto, rośnie świadomość polskich przedsiębiorców w zakresie zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z nielegalnego oprogramowania – nie tylko tych finansowych, ale też związanych z bezpieczeństwem informatycznym. Skuteczne zarządzanie zasobami informatycznymi, w tym oprogramowaniem, to dzisiaj już nie kaprys menedżerów działów IT, ale czysto biznesowa kalkulacja.

W 2015 roku, na mocy ugód i wyroków sądowych, łączna wartość odszkodowań w Polsce za korzystanie z nielegalnego oprogramowania na rzecz producentów zrzeszonych w BSA – czołowej światowej organizacji non-profit reprezentującej branżę oprogramowania komputerowego – wyniosła 4,4 mln zł. To znacznie więcej niż suma, którą firmy i osoby prywatne musiały zapłacić za naruszenia praw autorskich do oprogramowania w ostatnich latach. W 2012 i 2013 roku wartość odszkodowań przekraczała półtora miliona złotych. Rok później wyniosła niewiele ponad 1,3 mln zł, a w 2015 roku wspomniane już 4,4 mln zł.

Tak duży wzrost wynika m.in. z coraz skuteczniejszej współpracy pokrzywdzonych producentów oprogramowania z organami ścigania, w tym z działającymi od niedawna wydziałami do walki z cyberprzestępczością w każdej komendzie wojewódzkiej Policji. Nie bez znaczenia jest także zauważalny wzrost liczby zgłoszeń dotyczących pirackiego oprogramowania kierowanych do BSA. W porównaniu z 2014, ich liczba w 2015 roku wzrosła o blisko 170 proc. Dzięki temu możliwość identyfikacji firmy, która korzysta z nielicencjonowanego oprogramowania jest większa niż w przeszłości. Konsekwencją praktyki korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest jednak tylko i wyłącznie ryzyko finansowe czy odpowiedzialność karna, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa IT, ryzyko paraliżu organizacyjnego, czy utraty zaufania w otoczeniu biznesowym. Usystematyzujmy i wyjaśnijmy zatem wymienione zagrożenia.

Ryzyko prawne

Ryzyko to może oznaczać odpowiedzialność zarówno karną, jak i cywilną. W przypadku odpowiedzialności cywilnej chodzi głównie o odpowiedzialność majątkową, natomiast w wypadku odpowiedzialności karnej, sankcją jest nie tylko wyrok skazujący osobę winną popełnienia czynu zabronionego, ale także ewentualny obowiązek naprawienia szkody.

Jedną z głośniejszych spraw w zeszłym roku było przeszukanie w jednej z firm architektoniczno-budowlanych w Katowicach. W wyniku prowadzonych czynności Policji ujawniono korzystanie z nielegalnego oprogramowania projektowego, którego wartość oszacowano na 2 mln zł. Warto przy tym pamiętać, że za uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa IT

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania wiąże się także z zagrożeniem bezpieczeństwa informatycznego wskutek infekcji złośliwym oprogramowaniem. Takie niebezpieczeństwo potwierdzają wyniki badania IDC1, które objęło 533 testów laboratoryjnych stron internetowych i sieci P2P oferujących nielegalne oprogramowanie. Okazało się, że 78% pobranych plików zawierało oprogramowanie szpiegujące, a 36% – złośliwe oprogramowanie i trojany. Szacuje się, że tylko w 2014 roku tego rodzaju infekcje naraziły firmy z całego świata na straty w wysokości 491 mld dol.2

Ten problem w dużym stopniu dotyczy także Polski. Według badań BSA3 co drugi program komputerowy zainstalowany w komputerach w naszym kraju jest nielegalny. Tymczasem, jak dowodzą wspomniane badania, istnieje silna korelacjamiędzy nielicencjonowanym a złośliwym oprogramowaniem (tzw. malware) – im wyższy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania, tym więcej komputerów jest zainfekowanych m.in. programami szpiegującymi i trojanami.

Ponadto, według danych zawartych w „Raporcie o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie”4 firmy Symantec, jednego z członków BSA, Polska jest siódmym krajem na świecie pod względem zagrożeń komputerowych i na drugim miejscu w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) pod względem liczby tzw. komputerów zombie (botów). 

Ryzyko organizacyjne i wizerunkowe                                                                     

Firmy, które korzystają z nielegalnego oprogramowania, ryzykują ponadto paraliżem pracy. Policja ma bowiem prawo zatrzymać komputery lub twarde dyski. Taka sytuacja naraża na szwank także wizerunek firmy. Trudno spodziewać się, że treść publikacji w mediach na temat dokonanego przeszukania nie zostanie skojarzona przez kontrahentów i klientów. Co więcej, wszczęte postępowanie karne przeciw przedstawicielom firm, dla wielu jej klientów czy kontrahentów może skutkować utratą zaufania.

Zmierzamy w dobrym kierunku

Optymistycznie natomiast należy ocenić to, że na przestrzeni ostatnich lat w Polsce konsekwentnie spada współczynnik nielicencjonowanego oprogramowania, nazywanego także „skalą piractwa komputerowego”. Jak wynika z cyklicznych badań BSA Global Software Survey przeprowadzanych przez IDC w 2007 roku, w Polsce 57 proc. oprogramowania wykorzystywano bez licencji, zaś w ostatnim badaniu opublikowanym w 2014 roku współczynnik ten oszacowano na poziomie 51 proc. Nadal jednak Polskę dzieli przepaść w porównaniu z państwami na zbliżonym poziomie rozwoju gospodarczego: w Słowacji i na Węgrzech bez licencji wykorzystuje się mniej niż 40 proc. oprogramowania, zaś w Czechach tylko 34 proc. Natomiast według ostatniego ww. badania IDC średnia w UE wyniosła 31 proc.

 Co zrobić, by zbliżyć się do tego poziomu? Oczywiście konieczne są dalsze skuteczne działania prawne związane z ochroną praw uprawnionych (czyli w wypadku programów komputerowych – producentów). Skuteczność ta w dużej mierze jest uzależniona od współpracy uprawnionych z organami ścigania. Należy mieć nadzieję, że wspomniane wydziały do walki z cyberprzestępczością będą się rozwijać i że dobrze będzie się układać ich współpraca z wydziałami do zwalczania przestępczości gospodarczej.

Egzekwowanie prawa to jednak tylko jedna strona medalu. Wiele bowiem mogą zrobić same firmy i inni użytkownicy oprogramowania. Należy podkreślić, że to w ich interesie leży to, żeby zarządzać zasobami informatycznymi efektywnie. I nie chodzi tu tylko o uniknięcie czy minimalizowanie ryzyka prawnego. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo informatyczne, dobrą organizację i wydajność operacyjną, a także optymalizację licencji, przez co należy rozumieć nic innego, jak optymalizację kosztów. Trudno przecenić ten aspekt we wciąż niepewnych ekonomicznie czasach.

Profesjonalne zarządzanie oprogramowaniem

Aby uczynić pierwszy krok w kierunku profesjonalnego zarządzania oprogramowaniem, należy wyznaczyć w firmie osobę odpowiedzialną za zasoby informatyczne, która rozpocznie swą pracę od inwentaryzacji stanu posiadania a następnie dokona wyboru odpowiednich dla firmy rozwiązań w zakresie SAM (ang. Software Asset Management). Są to procesy zarządzania, których wdrożenie docelowo pozwala mieć stałą kontrolę nad stanem posiadania, w tym eliminowanie programów nielicencjonowanych lub zbędnych oraz efektywne zarządzanie cyklem życia poszczególnych elementów infrastruktury IT (sprzętu, oprogramowania). Nie jest to łatwe zadanie, warto jednak je zrealizować z uwagi na liczne korzyści. Najważniejszą z nich – obok bezpieczeństwa prawnego i informatycznego – jest właśnie optymalizacja licencji, a co za tym idzie także kosztów utrzymania infrastruktury IT.

Po wdrożeniu procesów zarządzania oprogramowaniem (SAM) należy pamiętać, że zarządzanie zasobami informatycznymi to proces ciągły. A jeśli w końcu wdrożony w firmie system zarządzania zasobami informatycznymi spełnia wymagania normy ISO/IEC 19770-1, to wówczas można śmiało powiedzieć, że firma stosuje najlepsze światowe praktyki w tym zakresie. Innymi słowy, wszystkim polskim firmom i instytucjom należy życzyć, aby w 2016 roku poszły śladem Totalizatora Sportowego, który – dla przypomnienia – jest pierwszą firmą w Europie, która uzyskała certyfikat Verafirm, potwierdzający zgodność zarządzania zasobami informatycznymi z normą ISO/IEC 19770-1.  

 

1The Dangerous World of Counterfeit & Pirated Software, IDC 2013

2 The Link between Pirated Software and Cybersecurity Breaches, IDC 2014

3 Global Software Survey, BSA 2014

4 Internet Security Threat Report, Symantec 2015 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…