Home Biznes Chmura zacznie pożerać tradycyjnych dostawców technologii

Chmura zacznie pożerać tradycyjnych dostawców technologii

0
0
77

Ratmir Timashev jest prezesem i dyrektorem generalnym Veeam Software, szybko rozwijającej się firmy, która dostarcza oprogramowanie gwarantujące dostępność danych i usług IT oraz ciągłość biznesową w nowoczesnych przedsiębiorstwach. W ciągu ośmiu lat firma przeszła drogę od startupu do rentownej, międzynarodowej korporacji i to bez inwestycji typu venture capital. Aby to osiągnąć, Timashev musiał mieć klarowną wizję ewolucji rynku.

Prezes Veeam Software prezentuje kilka przewidywań – dla niektórych być może zaskakujących – dotyczących tego, co może wydarzyć się w 2016 roku. Oto jego prognozy dotyczące technologii informatycznych, chmury i korporacyjnych centrów danych:

 

  • 2016 rok będzie rekordowy pod względem przejęć w sektorze IT. Już w połowie listopada ub.r. 2015 rok był rekordowy w historii przejęć IT. Łączna wartość transakcji sięgnęła 571 miliardów dolarów. W 2016 roku to osiągnięcie powinno zostać poprawione, na co wpłyną rosnące obawy dostawców tradycyjnych rozwiązań. Ich niepokój związany jest z tym, że pozostaną w tyle, kiedy coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna przenosić się do chmury, a firmy specjalizujące się w cloud computingu stają się dominującymi graczami na rynku.
  • Chmura zacznie jeszcze szybciej pożerać dużych dostawców tradycyjnych technologii. Destabilizujący wpływ chmury zaobserwowaliśmy już w 2015 roku. Fuzja firmy Dell z EMC oraz podział Symanteca były wymuszone, przynajmniej częściowo, rosnącą popularnością technologii chmurowych. W obu przypadkach firmy zasiedziałe na rynku rozpaczliwie próbują zachować swoją pozycję. Chmura pożre te dinozaury i pozwoli zabłysnąć nowym graczom. W 2016 roku rynkowe wstrząsy będą jeszcze silniejsze.
  • Trzy wielkie chmury (tzn. Azure, Google i Amazon) skupią się jeszcze bardziej na zawieraniu partnerstw, aby pobudzić konsumpcję. Microsoft przeciera ścieżki, szybko nawiązując partnerstwa Azure z niezależnymi dostawcami oprogramowania. Nawiązuje też współpracę z dostawcami rozwiązań infrastrukturalnych, w tym z takimi gigantami, jak HP Enterprise oraz innymi graczami chmurowymi, jak na przykład Rackspace. Google i Amazon zdwoją wysiłki, aby skłonić niezależnych producentów oprogramowania do oferowania usług na swoich platformach, przez co wykorzystanie chmury będzie rosło w tempie trzycyfrowym.
  • Ilość danych nadal będzie szybko rosła. W 2016 r. ilość danych zwiększy się o ponad 50 proc., a liczba procesów działających w siedzibach firm ogromnie wzrośnie. Liczba procesów działających w chmurze będzie rosła w jeszcze większym tempie.
  • 2016 nie będzie przełomowym rokiem dla kontenerów. Firmy specjalizujące się w kontenerach są jeszcze zbyt młode, żeby stać się poważną siłą, nawet jeśli wejście Microsoftu na rynek kontenerów przyspieszy ich popularyzację. Kontenery wywrą duży wpływ na środowiska IT dopiero w 2017 lub 2018 roku.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…