Home Analizy Wąskie gardła pamięci masowych

Wąskie gardła pamięci masowych

0
0
139

W badaniu "Chmury publiczne w 2012 roku" wzięło udział 289 administratorów IT z całego świata. Wyniki ankiety pokazują, że 63% respondentów postrzega przestój systemu lub spadek jego wydajności jako podstawowy problem, na który może mieć wpływ pamięć masowa w środowisku wirtualnym (w 2011 r. tego zdania było tylko 36% respondentów). Administratorzy IT wciąż postrzegają rosnący koszt pamięci masowych jako problem wstrzymujący projekty wirtualizacji, ale w tym obszarze widać trend spadkowy (51% względem 66% w 2011 r.).

 Podczas gdy rosnące koszty pamięci masowych mogą mieć mniejsze znaczenie niż rok temu, nadal wpływają na budżety projektów wirtualizacyjnych – 44% respondentów mówi, że koszty pamięci masowych stanowią ponad ćwierć ich całego budżetu poświęconego na wirtualizację. Wiele firm przeznacza więcej pieniędzy na pamięci masowe, 37% twierdzi, że ich budżet na pamięci masowe zwiększył się w tym roku, podczas gdy 13%, że zmalał.

Wnioski z ankiety DataCore:

  • Jeden na trzech respondentów (34%) przyznaje, że niewystarczająco oszacował wpływ, który wirtualizacja serwerów lub desktopów będzie miała na koszty pamięci masowych. U tych, którzy wdrażają prywatną chmurę, ponad jedna czwarta (28%) niewystarczająco oszacowała jaki to może mieć wpływ na koszty pamięci masowych.
  • Wydawanie większych ilości pieniędzy na pamięci masowe nie zredukowało problemów z wydajnością w firmach, które korzystają z wirtualizacji serwerów i desktopów. Nawet przy większym budżecie w 2012 r. więcej firm zgłaszało znaczne problemy z wydajnością związaną z pamięciami masowymi, wąskimi gardłami, przestojami i ciągłością biznesową.
  • W przeprowadzonym badaniu 32% firm zgłosiło, że ich infrastruktura pamięci masowych spowalniała wydajność aplikacji (26% w badaniu z 2011 r.), 32% powiedziało, że doświadczyło przestoju spowodowanego przez problemy związane z pamięciami masowymi (w ubiegłym roku 9% powiedziało, że wirtualizacja zmniejszyła dostępność aplikacji), a 23% stwierdziło, że zapewnienie ciągłości biznesowej stało się najbardziej trudnym wyzwaniem.
  • 80% firm (o 64% więcej niż 2011 r.) powiedziało, że zwirtualizowało ponad 50% swoich serwerów. Mniej niż 5% powiedziało, że w ogóle nie ma wirtualnych serwerów (w porównaniu w 9% w 2011 r.).
  • Prawie dwie trzecie respondentów (65%) zgłosiło, że nie jest w stanie zarządzać swoimi zasobami pamięci masowych jako jedną pulą logiczną (wzrost z 61% w zeszłym roku).
  • Jeden na dwóch respondentów wciąż korzysta z oprogramowania do wirtualizacji, które nie jest w stanie zarządzać różnymi rodzajami pamięci masowych.
  • Wśród użytkowników chmur prywatnych 1/3 respondentów (32%) zgłosiła, że nie rozpoczęła stosowania wirtualizacji pamięci masowych w swoich środowiskach chmury.

– Wirtualizacja przeszła z teorii do praktyki, firmy coraz zwracają większą uwagę na wydajność i dostępność pamięci masowych – powiedział George Teixeira, prezes zarządu i dyrektor wykonawczy DataCore Software. – Jednak problemy związane z kosztami nie zniknęły.

 – Możliwość skorzystania z hypervisora pamięci masowych zapewnia wysoką wydajność i dostępność infrastruktury pamięci masowych dzięki takim funkcjom jak automatyczne dzielenie na warstwy, współpraca z różnymi urządzeniami i możliwość ich wymiany w trakcie pracy, dynamiczne przydzielanie przestrzeni oraz ciągła ochrona danych – dodał George Teixeira. – Hypervisor pamięci masowych rozwiązuje kwestie związane z kosztami, dając firmom możliwość stosowania już posiadanych systemów pamięci masowych i ograniczając konieczność dokonywania nowych zakupów.

 Wirtualizacja pamięci masowych stwarza nowe możliwości

 Według Marka Petersa, starszego analityka w Enterprise Strategy Group, przeprowadzona przez DataCore ankieta wskazuje, że w firmach coraz częściej zachodzi potrzeba stosowania wirtualizacji pamięci masowych, aby możliwe stało się wypełnienie celów biznesowych związanych z projektami wirtualizacyjnymi oraz zredukowanie ryzyka związanego z tymi inicjatywami. – Coraz więcej firm wirtualizuje coraz więcej serwerów niż kiedykolwiek wcześniej, ale aż jedna trzecia użytkowników nie jest w stanie oszacować kosztów pamięci masowych związanych z projektami wirtualizacji serwerów i desktopów, jak też kosztów pamięci masowych związanych z prywatnymi chmurami.

 Mark Peters dodaje też, że zamiast po prostu rozbudowywać swoje środowisko pamięci masowych, szefowie działów IT powinni rozważać także rozwiązania alternatywne, które poprawią wydajność i zmniejszą ryzyko przestoju. – Takim rozwiązaniem jest oprogramowanie do wirtualizacji pamięci masowych, które umożliwia uproszczone zarządzanie zasobami pamięci masowych w jednej logicznej puli. Wdrożenie takich systemów powinni rozważyć wszyscy, którzy mają problemy z zapanowaniem nad swoim środowiskiem pamięci masowych.

 Internetowa ankieta, w której wzięło udział 289 firm, została przeprowadzona w marcu 2012 r. Zawierała zestaw pytań odnośnie wirtualizacji i jej wpływie na pamięci masowe. Pełne wyniki badań można znaleźć tutaj:  


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…