Home Biznes Jak pozycjonować wizerunek

Jak pozycjonować wizerunek

0
0
72


Zazwyczaj tak się zaczyna…

Jesteś producentem słodyczy. Pracujesz w sterylnych warunkach. Wszystkie kontrole przechodzisz wzorowo, jednak zdarza się dzień, gdy  stosowane środki ostrożność zawodzą. W Twoich produktach zostaje wykryty pasożyt, który z niewiadomych powodów przedostał się na taśmę produkcyjną. W skutek tego na rynku konsumenckim rozpętało się  piekło, uwalniając publicznie masę negatywnych komentarzy. Nawet w przypadku, gdy posiadamy wieloletni staż na rynku, renomę i pozytywną opinię, tego typu zdarzenie może zachwiać naszym dalszym funkcjonowaniem.  Wiele działających na rynku firm borykało się z takim problemem. Jaki był finał?

Poznaj narzędzie PR

Kiedy firma notuje wpadkę, rynek zwykle odpowiada zamieszaniem. Media informują o problemie, konsumenci dyskutują o konsekwencjach, w skutek czego pozytywna opinia schodzi na drugi plan. W efekcie przed producentem otwiera się czarna – pełna niepewności i ryzyka – otchłań.  W fazie kryzysu do akcji wkraczają PR-owcy, którzy poprzez konferencje prasowe oraz spotkania z dziennikarzami starają się dementować wszelkie plotki. W takim jednak przypadku media tradycyjne nie wystarczają. Po sieci „krąży” wówczas wiele artykułów, na forach toczą się dyskusje, autorzy blogów komentują zdarzenie. W rezultacie tych działań Internet przepełnia się negatywnymi opiniami, które źle wpływają na wizerunek marki i jej dalszy rozwój.  Kiedyś tego typu „zamieszki”, w niektórych skrajnych przypadkach,  doprowadzały firmy do bankructwa.

Obecnie powstało narzędzie, które – dzięki integracji działań PR-owych i pozycjonerskich – jest w stanie przywrócić pozytywny wizerunek firmy i sprawić, że kryzys zostanie szybko zażegnany.

Net PR Synergy, czyli synergia budowania wizerunku firmy

Działania Public Relations służą budowaniu pozytywnego wizerunku firm, a tym samym świadomości marki wśród konsumentów – m.in. w obrębie Internetu. Narzędziami wykorzystywanymi do tych działań są artykuły w mediach, informacje na forach czy też bezpośrednie relacje z klientami.  Obecnie wspierane są one dodatkowo przez tzw. pozycjonowanie. Głównym zadaniem pozycjonerów jest podnoszenie pozycji wybranej strony w wynikach wyszukiwania.

Łącząc te dwie dziedziny jesteśmy w stanie tak pokierować wynikami wyszukiwań, by na samym początku znalazły się tylko pozytywne opinie, opisujące daną firmę” – mówi Anna Sikorska, SEO Director w Adseo.pl

Walczy z czarnym PR-em

 Net PR Synergy mogą być realizowane w dwóch kierunkach. Agencja PR realizuje dla klienta strategię komunikacyjną, mającą na celu poprawienie jej wizerunku w sieci. Na początku do zadań PR-owców należy więc odnalezienie pochlebnych artykułów o firmie lub – w przypadku braku odpowiednich treści – ich stworzenie.  Są to np. teksty o zaletach nowej polityki socjalnej klienta lub eksponujące jego działalność charytatywną. Następnie pałeczka przekazywana jest pozycjonerom, których głównym celem jest „wypozycjonowanie” publikacji tak, by te znalazły się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwań. Słowa kluczowe, które w tym przypadku mają odgrywać główną rolę,  to nazwa  firmy lub frazy kojarzące się z jej działalnością. Można więc stwierdzić, że  Net PR Synergy spełnia rolę narzędzia do walki z tzw. „czarnym” PR-em.

Idąc w drugim kierunku, można budować wizerunek firmy już z chwilą jej wejścia na rynek.  Wtedy wszelkie prowadzone od początku działania PR-owe, mają za zadanie „zapełnienie” pierwszych stron wyników wyszukiwania wyselekcjonowanymi informacjami na temat danej firmy. Frazą pozycjonowaną jest jej nazwa oraz frazy pokrewne. 

Doką zmierzamy

Net PR Synergy to dość nowa strategia budowania wizerunku firm w sieci. Jako narzędzie wspomagające PR, nie jest jeszcze powszechnie znane, jednak coraz częściej zaczyna pojawiać się w ofertach firm zajmujących się budowaniem wizerunku w sieci. Idea tego typu działań wzbudza pozytywne emocje. To, co w tej chwili jest nowością, już wkrótce może stać się  jednym z kluczowych elementów strategii PR.

Nie płać za reklamę


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…