Home Analizy  Wiceprezes Zyxel Networks mówi o europejskim rynku 5G

 Wiceprezes Zyxel Networks mówi o europejskim rynku 5G

0
0
58
2022 ma być rokiem technologii 5G — widać już wyraźne oznaki jej szybszego rozwoju i komercjalizacji. Wiceprezes Zyxel Networks, Jean-Mark Guignier, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat potencjału rynku europejskiego oraz tego, jak małe i średnie firmy mogą skorzystać na tej szybko rozwijającej się technologii.

Jak według Pana rozwinie się rynek 5G w Europie?

Zasięg 5G w Europie szybko się zwiększa. Myślę, że w większości krajów obejmie około 90 proc. populacji i 80 proc. obszaru geograficznego w ciągu dwóch lat. Jednak ekosystem 5G wciąż nie jest gotowy, więc na upowszechnienie się technologii w całej Europie trzeba będzie jeszcze poczekać.

GSMA Intelligence prognozuje, że Europa osiągnie 276 milionów połączeń 5G do końca 2025 roku. Będzie to ponad 40 proc. połączeń w regionie, przy czym najwyższe wskaźniki przyswojenia będą miały kraje skandynawskie i zachodnioeuropejskie.¹

Widzimy, że rozwój rynku sieci 5G przebiega inaczej w różnych częściach Europy. W niektórych krajach jest kilku dostawców usług i większa konkurencja, co przyspiesza wdrożenia 5G i obniża ceny. Jednak w krajach, w których lokalny dostawca usług jest poniekąd monopolistą, ceny są wyższe, a rozwój wolniejszy.

Moim zdaniem akceptacja 5G przez klientów zależy od dostawców usług, m.in. od oferowanej szybkości, miesięcznej przepustowości oraz stawek. W rezultacie cena sprzętu, takiego jak routery 5G, na tym etapie nie jest istotnym czynnikiem.

Czy dostrzega Pan jakieś nowe potrzeby klientów lub zastosowania 5G, które pojawią się w następnych kilku latach?

Dla mnie 5G jest pierwszą siecią mobilną, która jest naprawdę ukierunkowana na rynek B2B, zwłaszcza że nadaje się do wielu zastosowań, których nie można w pełni zrealizować za pomocą technologii 4G.

Nasze routery 4G pełnią przede wszystkim funkcję łącza zapasowego; widzimy jednak, że routerów 5G używa się jako podstawowego połączenia z internetem. Mogą one zastąpić powolne przewodowe łącza ADSL i VDSL, ponieważ 5G cechuje się przepustowością, która umożliwia przesyłanie dużej ilości danych w krótkim czasie.

Widać też nasilający się trend integracji z chmurą, a wśród naszych klientów — duży i ciągle rosnący popyt na zarządzanie routerami mobilnymi za pośrednictwem chmurowego rozwiązania Nebula. Jako jeden z nielicznych dostawców, którzy oferują zarządzane w chmurze rozwiązania 5G dla małych i średnich firm, zintegrowaliśmy platformę Nebula z routerami 5G, aby uprościć utrzymywanie nieprzerwanej łączności i ułatwić zarządzanie siecią dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika oraz informacjom bardziej szczegółowym niż te, które są dostępne w tradycyjnych narzędziach administracyjnych.

Godna uwagi jest też popandemiczna „nowa normalność“ pracy hybrydowej. Firmy wymagają produktywnej pracy zdalnej, a technologia 5G może zapewnić taki sam poziom usług sieciowych, jak w biurze. Podczas pracy zdalnej oferuje przepustowość wystarczającą do korzystania z biurowej sieci, pobierania dużych plików chmury i prowadzenia nieprzerwanych rozmów wideokonferencyjnych.

Jakie korzyści przyniesie technologia 5G biznesowi? Czy mógłby Pan wskazać jakieś zastosowania?

Technologia 5G jest bardzo atrakcyjną propozycją dla firm, ponieważ umożliwia łatwiejsze, szybsze i bardziej ekonomiczne wdrażanie sieci.

Pandemia jasno pokazała, jak ważna jest stabilna i elastyczna łączność. Widzimy coraz więcej osób, które nie chcą ani codziennie dojeżdżać do pracy, ani spędzać całego dnia w domu. W rezultacie rośnie popularność współdzielonych biur, a routery 5G sprawdzają się idealnie w takich zastosowaniach, a także w innych rodzajach pracy mobilnej.

5G jest też doskonałą alternatywą, jeśli chodzi o zapewnianie dokładnie takiej przepustowości, jakiej potrzebuje użytkownik. Wielu Europejczyków pracuje hybrydowo na terenach wiejskich, gdzie łącza światłowodowe nie są powszechnie dostępne. Dzięki 5G firmy zyskują nową opcję, która jest równie szybka jak światłowód i często tańsza niż konwencjonalne przewodowe łącze szerokopasmowe.

Mamy klienta z Monako, który sprzedaje routery 5G do jachtów żeglujących po Morzu Śródziemnym. Nasze routery zapewniają teraz znacznie lepszą przepustowość osobom, które pracują lub używają sieci społecznościowych podczas rejsów. To nowe zastosowanie, które pozwala zrezygnować ze znacznie droższych i mniej wydajnych połączeń satelitarnych.

Innym klientem jest duży francuski bank, który wykorzystał technologię 5G do stworzenia sieci SD-WAN z lepszymi wskaźnikami SLA. Klient był pod dużym wrażeniem niezawodności usługi 5G, która dotychczas pozwoliła im wdrożyć kilkaset urządzeń 5G.

Jaka jest Wasza strategia dystrybucji rozwiązań 5G w Europie?

Stosujemy dwa główne podejścia do różnych grup klientów: jedno poprzez integratorów systemów, a drugie poprzez internetową sprzedaż detaliczną. Tę ostatnią kierujemy do klientów B2C, takich jak prosumenci, którzy potrzebują prędkości 5G w domu lub w małych biurach.

Kiedy integratorzy rozważają nową aplikację, mogą dodać do niej routery 5G. Z mojego punktu widzenia kluczową sprawą jest opracowywanie rozwiązań, a nie tylko sprzedawanie routerów. Musimy znaleźć więcej nowych integratorów i resellerów oraz wspierać ich we wdrażaniu nowych aplikacji.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rekordowe wakacje Polaków za granicą: nowe kierunki, większe możliwości

Polacy coraz częściej wybierają zagraniczne wakacje, korzystając z regularnych i niskokosz…