Home Chmura Polski IoT w 2018: 3,1 mld $

Polski IoT w 2018: 3,1 mld $

0
0
87

Wyniki najnowszego badania International Data Corporation (IDC) wskazują, że wartość polskiego rynku IoT wzrośnie z 1,5 mld dol. w 2014 r. do 3,1 mld dol. w 2018 r.

Ciastko nie rośnie identycznie

Największą kategorią IoT w Polsce będzie wg IDC rynek rozwiązań do monitoringu floty, którego wartość sięgnie 379 mln dol. w 2018 r. Kolejne znaczące obszary, w których IoT znajdzie zastosowanie to:

  • inteligentne sieci energetyczne,
  • działalność wytwórcza oraz
  • zarządzanie zasobami produkcyjnymi.

Wśród nich najszybciej rozwijającą się będą inteligentne urządzenia domowe ze skumulowaną roczną stopą wzrostu na poziomie 46 proc. w latach 2014-2018. Bardzo szybko będzie też rósł obszar inteligentnych samochodów, cyfrowych ofert sklepowych oraz inteligentnych budynków.

Rzeczywistość, w której wiele urządzeń obecnych dzisiaj pasywnie w życiu konsumenta czy przedsiębiorcy zostanie wyposażona w kartę SIM, jest coraz bliżej. Warto jednak pamietac o rachunku kosztów i korzyści prowadzonym zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i przedsiębiorcy.

  • Prognoza dotycząca polskiego rynku IoT stanowi część przewodnika IDC Worldwide IoT Spending Guide by Vertical. Zawiera on przegląd technologii: sprzętu, oprogramowania, usług, a także analizę branż i prezentację zastosowań, których wzrost prognozuje IDC. Raport zawiera także projekcje przychodów zarówno w podziale na kraj, jak i technologie, dla Polski oraz 53 innych państw. Koncentruje się na 25 najszybciej rozwijających się obszarach w 11 branżach, m.in. konsumenckiej, handlowej, zdrowotnej, administracji publicznej, produkcyjnej i transportowej oraz ocenia potencjał IoT w obszarze rozwiązań technologicznych.

Metodyka badania IoT przez IDC

Badania IDC dostarczają kompleksowych informacji na temat struktury rynku IoT. Pomagają dostawcom i przedsiębiorstwom w nawigacji po skomplikowanym ekosystemie otaczającym ten rozwijający się rynek. Zarówno dostawcy, jak i przedsiębiorstwa mają możliwość zapoznania się z najważniejszymi komponentami technologicznymi, które mogą być wykorzystane podczas wdrożenia IoT. Raport może stanowić rodzaj przewodnika po ogólnej strukturze rynku IoT i jest próbą jego usystematyzowania przez IDC.

IDC definiuje IoT, jako sieć sieci złożonej z jednoznacznie identyfikowalnych punktów końcowych („rzeczy”), które komunikują się bez udziału człowieka z wykorzystaniem łączności IP.

Według IDC ekosystem IoT obejmuje złożony ekosystem technologii, w tym moduły/urządzenia, środki łączności, platformy konstruowane specjalnie pod kątem IoT, pamięci masowe, serwery, oprogramowanie analityczne, usługi IT oraz zabezpieczenia. Warto podkreślić, że w definicji IDC autonomiczna łączność jest kluczową cechą, dlatego nie uwzględnia się w prognozie dotyczącej rozwoju IoT smartfonów, tabletów czy komputerów PC.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jaka jest przyszłość technologii 5G?

W ostatnich tygodniach media obiegła informacja na temat zwolnień grupowych w szwedzkiej f…