Home Chmura Polski IoT w 2018: 3,1 mld $

Polski IoT w 2018: 3,1 mld $

0
0
87

Wyniki najnowszego badania International Data Corporation (IDC) wskazują, że wartość polskiego rynku IoT wzrośnie z 1,5 mld dol. w 2014 r. do 3,1 mld dol. w 2018 r.

Ciastko nie rośnie identycznie

Największą kategorią IoT w Polsce będzie wg IDC rynek rozwiązań do monitoringu floty, którego wartość sięgnie 379 mln dol. w 2018 r. Kolejne znaczące obszary, w których IoT znajdzie zastosowanie to:

  • inteligentne sieci energetyczne,
  • działalność wytwórcza oraz
  • zarządzanie zasobami produkcyjnymi.

Wśród nich najszybciej rozwijającą się będą inteligentne urządzenia domowe ze skumulowaną roczną stopą wzrostu na poziomie 46 proc. w latach 2014-2018. Bardzo szybko będzie też rósł obszar inteligentnych samochodów, cyfrowych ofert sklepowych oraz inteligentnych budynków.

Rzeczywistość, w której wiele urządzeń obecnych dzisiaj pasywnie w życiu konsumenta czy przedsiębiorcy zostanie wyposażona w kartę SIM, jest coraz bliżej. Warto jednak pamietac o rachunku kosztów i korzyści prowadzonym zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i przedsiębiorcy.

  • Prognoza dotycząca polskiego rynku IoT stanowi część przewodnika IDC Worldwide IoT Spending Guide by Vertical. Zawiera on przegląd technologii: sprzętu, oprogramowania, usług, a także analizę branż i prezentację zastosowań, których wzrost prognozuje IDC. Raport zawiera także projekcje przychodów zarówno w podziale na kraj, jak i technologie, dla Polski oraz 53 innych państw. Koncentruje się na 25 najszybciej rozwijających się obszarach w 11 branżach, m.in. konsumenckiej, handlowej, zdrowotnej, administracji publicznej, produkcyjnej i transportowej oraz ocenia potencjał IoT w obszarze rozwiązań technologicznych.

Metodyka badania IoT przez IDC

Badania IDC dostarczają kompleksowych informacji na temat struktury rynku IoT. Pomagają dostawcom i przedsiębiorstwom w nawigacji po skomplikowanym ekosystemie otaczającym ten rozwijający się rynek. Zarówno dostawcy, jak i przedsiębiorstwa mają możliwość zapoznania się z najważniejszymi komponentami technologicznymi, które mogą być wykorzystane podczas wdrożenia IoT. Raport może stanowić rodzaj przewodnika po ogólnej strukturze rynku IoT i jest próbą jego usystematyzowania przez IDC.

IDC definiuje IoT, jako sieć sieci złożonej z jednoznacznie identyfikowalnych punktów końcowych („rzeczy”), które komunikują się bez udziału człowieka z wykorzystaniem łączności IP.

Według IDC ekosystem IoT obejmuje złożony ekosystem technologii, w tym moduły/urządzenia, środki łączności, platformy konstruowane specjalnie pod kątem IoT, pamięci masowe, serwery, oprogramowanie analityczne, usługi IT oraz zabezpieczenia. Warto podkreślić, że w definicji IDC autonomiczna łączność jest kluczową cechą, dlatego nie uwzględnia się w prognozie dotyczącej rozwoju IoT smartfonów, tabletów czy komputerów PC.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…