Home Na czasie Droga do powszechnej adopcji kryptoaktywów to długotrwały proces

Droga do powszechnej adopcji kryptoaktywów to długotrwały proces

0
0
76

Technologia blockchain, znana z umożliwiania zdecentralizowanych transakcji i obiegu informacji, przekształca różne branże. Przez 15 lat funkcjonowania bez istotnego nadzoru, ta technologia pozostawała nieatrakcyjna dla ściśle regulowanych sektorów, takich jak bankowość i finanse.

Jednak z początkiem 2024 roku, dzięki wejściu w życie dyrektywy MiCAR (Markets in Crypto Assets), zmienia się to diametralnie. Banki zyskują możliwość emisji, przechowywania i obrotu kryptoaktywami, co otwiera im drzwi do świata DeFi (Decentralised Finance). Ta zmiana oferuje bankom szansę na wejście do nadchodzącej rewolucji finansowej, rozszerzenie oferty produktowej i eksplorację nowych technologicznych możliwości.

Zmiany w percepcji i regulacji kryptoaktywów

Początkowa reakcja sektora bankowego na kryptoaktywa była pełna rezerwy. Dyrektywa MiCAR wprowadza jednak regulacje dla emitentów i operatorów kryptoaktywów, dzieląc je na różne segmenty i poddając odmiennym przepisom. Jest to pierwszy krok w kierunku uregulowania tego dynamicznie rozwijającego się, choć nieco dzikiego rynku. Warto zwrócić uwagę na wnioski raportu „Finanse zdecentralizowane”, który podkreśla gotowość polskiego sektora finansowego na te zmiany.

Edukacja i Bezpieczeństwo — kluczowe wyzwania

Kluczowym wyzwaniem w drodze do powszechnej adopcji kryptoaktywów jest brak zrozumienia ich zalet i mechanizmów działania przez znaczną część społeczeństwa i instytucji finansowych. Wymaga to szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Eksperci podkreślają, że problemem nie jest technologia jako taka, lecz dostępność i zrozumienie wiedzy na temat technologii rozproszonego rejestru (DLT).

Unia Europejska w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kryptoaktywami

Dyrektywa MiCAR odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku, zarówno ze strony inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Stwarza możliwości wprowadzenia kryptoaktywów do głównego nurtu finansowego. Raport wskazuje na motywacje banków do adopcji usług DeFi, takie jak oferowanie nowych produktów, odpowiadanie na potrzeby klientów i budowanie przewag konkurencyjnych.

Perspektywy Rozwoju DeFi i Tokenizacji Dóbr Fizycznych

Dyrektywa MiCAR dzieli regulowane kryptoaktywa na trzy główne segmenty: tokeny powiązane z aktywami (ART), tokeny będące pieniądzem elektronicznym (EMT) i inne kryptoaktywa. Szczególnie interesujące dla sektora bankowego wydają się być tokeny EMT, znane jako stablecoiny. Oprócz tego, tokenizacja dóbr fizycznych, czyli emisja tokenów w środowisku blockchain, reprezentujących udziały w aktywach rzeczywistych, staje się kolejnym interesującym trendem.

Współpraca z FinTechami — klucz do skalowania usług DeFi

Optymalnym modelem biznesowym dla banków chcących oferować usługi DeFi wydaje się być współpraca z FinTechami i startupami specjalizującymi się w tych rozwiązaniach. Aktywne zaangażowanie banków w adopcję kryptoaktywów może znacząco przyczynić się do skalowania usług DeFi. Takie partnerstwo może również pomóc w przezwyciężaniu wyzwań związanych z edukacją i bezpieczeństwem.

Do obrotu kryptoaktywami bankom potrzebne są usługi cyfrowych portfeli (custody) do przechowywania kluczy kryptograficznych.

Nie każdy klient czy inwestor chce jednak posiadać własny portfel kryptograficzny. Wprowadzenie usług kastodialnych przez banki może być pierwszym krokiem do wejścia zarówno klientów, jak i instytucji w świat kryptoaktywów. A dzięki regulacjom takim, jak MiCAR ryzyko utraty środków czy oszustwa zdecydowanie maleje. Od 2024 roku każdy podmiot, który będzie chciał emitować czy handlować kryptoaktywami używanymi jako instrumenty finansowe, będzie musiał spełnić konkretne wymogi zarówno w zakresie bezpieczeństwa danych, jak i bezpieczeństwa finansowego – komentuje Bartłomiej Nocoń, Head of Digital Banking and Payment Systems, Związek Banków Polskich.

Podsumowanie – droga do adopcji kryptoaktywów

Raport „Finanse zdecentralizowane” rysuje obraz sektora finansowego u progu znaczących zmian. Dyrektywa MiCAR ma potencjał do znacznego wpłynięcia na przyszłość finansów, otwierając nowe możliwości, ale jednocześnie stawiając przed branżą wyzwania związane z edukacją, bezpieczeństwem i regulacjami. W tej dynamicznie zmieniającej się przestrzeni, banki i inne instytucje finansowe stoją przed wyborem — czy podążać za nowymi trendami, czy pozostać przy tradycyjnych modelach działania. Jedno jest pewne — droga do powszechnej adopcji kryptoaktywów jest jeszcze długa, ale równocześnie pełna fascynujących możliwości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Copilot dla Microsoft 365: Rewolucja czy Obciążenie?

W ostatnim czasie Microsoft ogłosił nowości w swojej usłudze Copilot dla Microsoft 365, kt…