Home Analizy ERP również dla małych firm

ERP również dla małych firm

0
0
79

Epicor interesująco i trafnie definiuje polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. Polskie MSP wg tego badania to firma generująca obrót roczny do 10 milionów euro i posiadająca minimum 20 użytkowników systemu ERP. To podejście praktyczne odchodzące od obecnego w dotychczasowych metodologiach sztywnego określenia „pracownik”. Ważne bowiem jak liczna grupa użytkuje system informatyczny firmy a nie ilu firma ma pracowników. Badanie przeprowadzono na próbie 120 przedsiębiorstw z sektora produkcji i dystrybucji. Ankieta nie zawierała opcji „inne”.

„Wraz z rosnącą świadomością przedsiębiorstw na temat korzyści, wynikających z użytkowania systemów ERP, rosną także ich oczekiwania dotyczące samej funkcjonalności. Obecnie firmy poszukują rozwiązań, które będą je wspierać na każdym etapie działalności. To oznacza, że patrzą na system nie tylko pod kątem aktualnych potrzeb, ale i przyszłego rozwoju” – powiedział Hermann Stehlik, wiceprezes na Europę Środkową w Epicor. 

Wnioski z badania

Jednym z najważniejszych wg nas wniosków jest zbadany fakt, iż firmy nie wiążą obecnie inwestycji w ERP z oczekiwaniem konkretnego zwrotu z tego zakupu. Stopa ROI na systemie ERP nie jest więc przesądzająca dla decydentów.  Zauważalną tendencją wśród przedsiębiorstw, szczególnie polskich, jest również powolny rozwój chmury. Długo jeszcze cloud computing nie będzie tak dominującą technologią jak to ma miejsce w USA, gdzie zresztą Epicor jest obecny.

Raport pokazuje, że połowa respondentów zamierza wdrożyć dedykowany system ERP, a prawie co trzeci ankietowany uważa, że system ERP powinien być elastyczny, kompleksowy i dopasowany do ich potrzeb.

Na pytanie, co jest najważniejsze w systemach ERP:

  • 29 proc. ankietowanych odpowiedziało możliwość wprowadzania modyfikacji,
  • 28 proc. wskazało na pełną obsługę procesów,
  • a 25 proc. na personalizację.

Według raportu jedną z istotniejszych cech w rozwiązaniach ERP zarówno dla produkcji
i dystrybucji, jest dopasowanie do zagranicznego środowiska biznesowego, w tym obsługa różnych walut, języków i przepisów finansowych. Na tę odpowiedź wskazało 30 proc. firm produkcyjnych i 24 proc. podmiotów z branży dystrybucyjnej. Przedsiębiorstwa produkcyjne zwróciły również uwagę na obsługę płatności elektronicznych, w tym opcję e-podpisu (31 proc.) i działanie systemu na urządzeniach mobilnych (26 proc.). Dla dystrybucji najważniejszym wyzwaniem w ramach ERP jest obsługa magazynu, uwzględniająca jednocześnie sprzedaż internetową i stacjonarną (41 proc.).

  • Według raportu jedną z istotniejszych cech w rozwiązaniach ERP zarówno dla produkcji
    i dystrybucji, jest dopasowanie do zagranicznego środowiska biznesowego, w tym obsługa różnych walut, języków i przepisów finansowych.
  • Przedsiębiorstwa produkcyjne zwróciły uwagę na obsługę płatności elektronicznych, w tym opcję e-podpisu (31 proc.) i działanie systemu na urządzeniach mobilnych (26 proc.).

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Podróże bez obaw: Innowacyjne zabezpieczenia dla telefonów w przypadku ich utraty

W dobie cyfrowej telefon komórkowy jest nie tylko naszym komunikatorem, ale także skarbnic…