Home Na czasie Neostrada do likwidacji

Neostrada do likwidacji

0
0
140

Rebranding w Telekomunikacji Polskiej

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskie zapowiedział już oficjalnie, że w drugiej połowie roku usługi internetowe, telewizyjne i te świadczone dla klientów biznesowych będą oferowane pod marką Orange.  Zniknie więc np. neostrada, jedna najlepiej rozpoznawanych w Polsce marek internetowych.   Tylko telefonia stacjonarna będzie ciągle pakowana pod brandem TP. 

„Marka TP na skutek utarczek z regulatorem rynku  bardzo się zdewaluowała” – tłumaczy tę decyzję Maciej Witucki. 

Wyniki finansowe TP zachęcają do zmian

Szefów TP z jednej strony do tej decyzji skłaniają dobre wyniki, jakie notuje sieć komórkowa Orange, należąca do TP (W 2008 r. przychody Orange wzrosły o 7,1 proc. do 8,635 mld zł, podczas gdy wpływy z telefonii stacjonarnej spadły o 3,2 proc.), oraz to, że Orange już od dłuższego sprzedaje z sukcesami ofertę internetową (Orange Freedom) i  stacjonarną Telekomunikacji Polskiej.   Z drugiej strony jednak podobną politykę we Francji prowadzi główny udziałowiec polskiego telekomu, France Telecom, który większość swych usług sprzedaje pod marką Orange.

Rebranding w Polkomtelu

Bliski wydaje się też rebranding Polkomtela, operatora komórkowego sieci Plus. W końcu ubiegłego roku udziałowcy tego operatora porozumieli się ostatecznie w sprawie odkupienia akcji od jednego z akcjonariuszy (TDC).  W efekcie udział brytyjskiego  Vodafone w Polkometlu wzrósł do 24,4 proc. z 19,6 proc. A to sprawia, że kwestia rebrandingu Plusa na Vodafone staje się coraz bardziej aktualna. W Vodafone nie ukrywają, że będą dążyć do przejęcia kontroli na polską spółką i rozmawiać z pozostałymi polskimi akcjonariuszami na temat odkupienia od nich udziałów w Polkomtelu.

„Gotowi jesteśmy rozmawiać na ten temat z polskimi udziałowcami. Oczywiście cena musi być uczciwa” – deklaruje Ian Grey, prezes Vodafone na Europę Centralną  i członek rady nadzorczej Polkomtela.

Do takich rozmów z Brytyjczykami gotowy jest PKN Orlen, który w swej strategii ogłosił, że będzie chciał odsprzedać swe akcje w Polkomtelu w tym roku. Vodafone to koncern globalny, który po przejęciu firm konsekwentnie zmienia ich logo na swoją czerwień. Według Brytyjczyków taka operacja mogłaby nastąpić w ciągu roku od przejęcia kontroli w polskiej spółce.

T-Mobile zamiast Ery poczeka  

Paradoksalnie najmniej prawdopodobne wydaje się być przeprowadzenie w tym roku rebrandingu w Polskiej Telefonii Cyfrowej (sieć Era). A przecież kiedy trzy i pół roku temu sieć komórkowa Idea zmieniała swój szyld na Orange, wydawało się, że następnym polskim operatorem, który dokona rebrandingu będzie właśnie PTC. Miała się ona przeobrazić w T-Mobile, o czym mówił zresztą Klaus Hartmann zaraz po objęciu stanowiska prezesa PTC. Jednak skomplikowany spór prawny między Deutsche Telekom a francuskim Vivendi o udziały właścicielskie w PTC sprawił, że Niemcy nie zdecydowali się na taki ruch.

Kilka tygodni temu podczas kongresu GSMA w Barcleonie Hamid Akhavan, prezes T-Mobile w rozmowie z polskim dziennikarzami potwierdził, że nie należy spodziewać się zbyt szybko rebrandingu w PTC.

Prezes T-Mobile stawia na Internet

 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Globalne marki opuszczają Polskę: analiza ekonomiczna i społeczne implikacje

W ostatnich tygodniach Polska straciła dwóch znaczących inwestorów – Levi Strauss i Beko. …