Home Na czasie Sprawdź czy nie kupiłeś pirackiego Windowsa

Sprawdź czy nie kupiłeś pirackiego Windowsa

0
0
99

Współpraca w Ochronie Praw (www.allegro.pl/wop) to program, w którym Allegro wraz z partnerami, w tym firmą Microsoft, prowadzi działania zmierzające do ograniczenia sprzedaży produktów pochodzących z nielegalnych źródeł. WOP zapewnia ochronę praw konkretnych podmiotów i dba o rozwój uczciwego obrotu na platformie Allegro. W tej chwili w programie uczestniczy ponad 248 firm.

„Aukcje internetowe są dynamicznie rozwijającą się drogą handlu. Niestety, wśród sprzedających zdarzają się również osoby, które chcą w ten sposób pozbyć się towaru pochodzącego z nielegalnych źródeł lub też podróbek legalnych produktów. Nasza współpraca z Allegro zmierza do ograniczenia tego procederu ku zadowoleniu konsumentów, którzy dzięki używaniu legalnego oprogramowania mogą korzystać z pełni praw przysługujących ich właścicielowi” – mówi Krzysztof Janiszewski, koordynator ds. ochrony własności intelektualnej w polskim oddziale firmy Microsoft.

Podrabiają Windows 7 Ultimate i MS Office 2010

Najpopularniejsze i najczęściej podrabiane produkty Microsoft, które można spotkać w serwisach aukcyjnych, to Windows 7 Ultimate i Microsoft Office 2010 Professional Plus w angielskiej wersji językowej, które można kupić już za 40 % wartości produktu oryginalnego. Często jednak zdarzają się przypadki, gdzie sprzedający oferuje system operacyjny Windows w cenie nieprzekraczającej 100 złotych.  Współpraca Microsoft i Allegro w ramach programu WOP pozwala zwiększyć wykrywalność nielegalnych aukcji i chroni konsumentów przed utratą pieniędzy. 

„Statystyki za I kwartał 2011 roku pokazują, że Microsoft regularnie monitoruje aukcje w serwisie, co powinno uświadomić sprzedającym, którzy oferują pirackie oprogramowanie, że nie są bezkarni,” – mówi Bogna Niklasiewicz, kierownik programu WOP. – „Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że serwis reaguje bardzo szybko na takie zgłoszenia. Zgłoszone aukcje są usuwane, o ile potwierdzi się ich nielegalny charakter, niemalże natychmiast, dzięki temu udaje nam się chronić kupujących przed zakupem pirackiego oprogramowania.”

Kup „klucz produktu”

Współpraca obu firm dotyczy wszystkich produktów oferowanych przez Microsoft. W ostatnich miesiącach na aukcjach internetowych pojawiły się oferty sprzedaży „kluczy produktu”, przedstawiane także, jako ESD (Electronic Software Distribution), zachęcające do kupna instalacyjnego klucza elektronicznego. Sprzedający oferują zwykle od 10 do 50 takich kluczy, choć rekordzista wystawił w ciągu jednego dnia dwie aukcje po 999 sztuk każda.

„Pojawiające się na aukcjach klucze instalacyjne pochodzą najczęściej z kradzieży i są blokowane przez Microsoft. Zdarza się, że ich nabywcy pomyślnie instalują oprogramowanie, ale po kilku dniach otrzymują komunikat o nielegalnym pochodzeniu kopii oprogramowania” – wyjaśnia Krzysztof Janiszewski.  

„Stare” OEM

Osobnym problemem są aukcje, na których sprzedający oferują oprogramowanie Microsoft w wersji OEM pochodzące ze starych komputerów. Zgodnie z umową licencyjną OEM, oprogramowanie, które zostało preinstalowane na jednym komputerze, jest do niego przypisane już na stałe. Oznacza to, że ponowna instalacja takiego oprogramowania na innym komputerze jest nielegalna. Ofiarami działalności przestępców sprzedających nielegalne oprogramowanie są zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy. Podróbki są często tak dobrze wykonane, że na pierwszy rzut oka trudno jest rozstrzygnąć czy są oryginałem, czy nie. Z tego względu wielu użytkowników nieświadomie posługuje się nielegalnym oprogramowaniem. Rodzi to zagrożenia nie tylko natury prawnej, ale może również prowadzić do automatycznej instalacji na komputerach oprogramowania szpiegowskiego, które stanowi poważne niebezpieczeństwo utraty danych czy przejęcia kontroli nad komputerem.  Instalację pirackiego oprogramowania można porównać do zaproszenia przestępcy do pustego mieszkania bądź firmy.

Na co zwrócić uwagę kupując na aukcjach internetowych?

„Należy rozsądnie podchodzić do ofert, które są wyjątkowo atrakcyjne, które kuszą przesadnie niską ceną, szczególnie jeśli dotyczy to produktów nowych. Zawsze, kiedy mamy wątpliwości, możemy skorzystać z możliwości kontaktu ze sprzedającym i wypytać o szczegóły oferty: dodatkowe parametry produktu czy zdjęcia. Użytkownicy serwisu mogą także skontaktować się z właścicielem danej marki i zasięgnąć jego opinii. Kontakty do 248 marek, z którymi serwis współpracuje i do których można się zwrócić z prośbą o opinię, znajdują się na stronie www.allegro.pl/wop,” – dodaje Bogna Niklasiewicz.

Tu można zgłosić wątpliwości

  • Każdy, kto podejrzewa, że mógł nabyć pirackie oprogramowanie firmy Microsoft, może zgłosić swoje wątpliwości na adres mailowy [email protected], bądź też skorzystać z pomocy na stronie www.microsoft.com/howtotell/default.aspx?displaylang=pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat sposobu rozpoznawania nielegalnych produktów.
  • Użytkownicy, którzy chcą zalegalizować swój system operacyjny, mogą skorzystać ze specjalnego zestawu sprzedawanego przez autoryzowanych partnerów Microsoft.  Zestaw legalizacyjny posiada narzędzie aktualizacji klucza produktu, dzięki któremu zbędna jest reinstalacja systemu operacyjnego.
  • Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej  www.microsoft.com/poland/piratnie/rozwiazania_legalizacyjne.mspx . Więcej informacji o programie Współpracy w Ochronie Praw można znaleźć na stronie WOP pod adresem allegro.pl/rights_protection.php.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Badanie Mastercard: ekonomia doświadczeń, czyli na co wydają Polacy?

W najnowszym badaniu Mastercard sprawdził, jakie podejście do wydatków na doświadczenia i …