Home Bezpieczeństwo Trzeci rozwód Pameli Anderson czyli uwaga na hakerów

Trzeci rozwód Pameli Anderson czyli uwaga na hakerów

0
0
62

Podejrzane super news

Laboratorium PandaLabs wykryło przypadek masowego rozsyłania wiadomości, które opatrzone były sensacyjnymi tematami i miały na celu rozprzestrzenianie trojana Downloader.SQV. Tematy e-maili dotyczyły m.in. rzekomego trzęsienia ziemi w Stanach Zjednoczonych, trzeciego rozwodu Pameli Anderson czy wejścia na ekrany filmu "Jumper".  We wszystkich wykrytych przez PandaLabs przypadkach tekst wiadomości był taki sam, a zmieniał się tylko jej temat.

Zawsze jednak informował sensacyjnym, niezwykle ciekawym wydarzeniu – np.: Pamela Anderson divorces in third times!!! CIA tortures prisoners!!! Princess Diana “Could be have been killed by MI6” – conclusions of experts!!!

Tematy powtarzały się także w treści wiadomości. Towarzyszył im tekst „New Video!” oraz link do pobrania wideo („Download Now”). Po kliknięciu w opcję pobrania otwierała się strona internetowa, a komputer zostawał zainfekowany trojanem Downloader.SQV, który pobierał dwa inne trojany: Spammer.AGF oraz KillFiles.BU. Pierwszy z nich rozsyła e-maile, wykorzystując zainfekowany komputer jako serwer. Drugi uniemożliwia prawidłowe działanie niektórych funkcji systemowych.

Uważaj na emocje wyborcze

Z kolei firma McAfee dostrzegła już rosnąca falę ataków wykorzystujących emocje związane z wyborami w Stanach Zjednoczonych. 13 lutego, gdy zwierano szeregi przed cyberatakami spodziewanymi w Walentynki, systemy antyspamowe i antymalware McAfee Avert Labs wychwyciły tysiące próbek niechcianej korespondencji zawierającej podejrzany link „Google Ad link”.

Spamerskie maile zawierały link ukryty pod HTML do szkodliwej strony kierującej przeglądarkę na witrynę hostującą trojana Downloader.gen.a.  Strona użyta w tym ataku jest prawdopodobnie powiązana z ciesząca się złą sławą w Internecie organizacją Russian Business Network (RBN). Organizacja ta jest oskarżana przez firmy zwalczające cyberprzestępczość o hostowanie wielu witryn przestępczych.

Jak oceniają specjaliści ds. bezpieczeństwa,  takie postępowanie cyberprzestępców to typowy przykład inżynierii społecznej. Przed atakiem opartym na tej technice można się jednak obronić.

PandaLabs zaleca i przypomina przede wszystkim, by nie klikać odsyłaczy znajdujących się w mailach od nieznanych nadawców. Zaleca się także zainstalowanie skutecznego systemu zabezpieczeń i regularne aktualizowanie go. Podobnych zaleceń udzielają specjaliści E>McAfee.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jedno hasło do wszystkiego, czyli…do niczego  

Nie dla wszystkich są jasne elementarne zasady korzystania z bezpiecznych haseł. Z najnows…