Home Biznes Zawieranie umów na odległość – czy jest bezpieczne i skuteczne?

Zawieranie umów na odległość – czy jest bezpieczne i skuteczne?

0
0
115

Aplikacja Spinker umożliwia zawieranie umów na odległość – o ile nie wymagają one odręcznego podpisu lub wizyty u notariusza. Zawarta w ten sposób umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Działanie Spinkera zostało oparte na funkcji wirtualnego podpisu, z aplikacji mogą skorzystać użytkownicy urządzeń mobilnych działających na systemie Android. Dzięki niej, kontrahenci nie muszą drukować i skanować umowy – wystarczy dokument dostępny w aplikacji.

Spinker zawiera bazę 18 najczęściej używanych wzorów umów – są one dostępne za darmo. Wystarczy pobrać aplikację i zarejestrować się w systemie. Teraz bez problemu będzie można wynająć mieszkanie, pożyczyć pieniądze czy wykonać dzieło lub zlecenie. – Spinker umożliwia zawieranie umów między osobami prywatnymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub między przedsiębiorcami. Dokumenty, które dla swojej skuteczności wymagają ręcznego podpisu lub wizyty u notariusza nie są dostępne w aplikacji. W związku z tym, zawieranie umów za pośrednictwem Spinkera jest w pełni skuteczne. Aplikacja nie umożliwia zawierania umów pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami, wobec czego nie mają do nich zastosowania takie regulacje prawne, jak w przypadku tych, zawieranych przez Internet – tłumaczy dr Maciej Skory, radca prawny.

Podpis można narysować nie tylko na ekranie smartfona, ale też za pomocą myszki czy touchpada, jeśli akurat korzystamy z komputera. Wszystkie podpisane umowy trafiają do archiwum Spinkera, dzięki czemu zawsze i wszędzie można sprawdzić ich treść. Podpisane za pomocą narzędzia dokumenty można w dowolnym momencie wydrukować. Aplikacja jest przeznaczona na urządzenia z systemem Android. Wkrótce będzie współpracować także z systemem iOS.

Tak proste rozwiązanie może budzić niepewność, co do bezpieczeństwa i ważności podpisywanych za jego pośrednictwem umów. Niepotrzebnie. Nasz ekspert uspokaja: – Umowy zawierane za pośrednictwem Spinkera posiadają bardzo nowoczesną, bo wprowadzoną do polskiego porządku prawnego 8 września 2016 roku tzw. formę dokumentową, która jest wystarczająca dla ważności większości umów cywilnoprawnych. Dodatkowo, narzędzie umożliwia modyfikację dokumentu w zależności od wymagań stron, gwarantując przy tym, że zachowane zostaną wszystkie elementy niezbędne do jego ważności.

Wszystkie wprowadzane do aplikacji dane są w niej przechowywane, dzięki czemu nie trzeba dodawać ich przy tworzeniu nowych umów. To sprawia, że kolejny dokument powstaje jeszcze szybciej niż poprzedni – zawsze tak samo skutecznie i z dbałością o bezpieczeństwo.

Przykłady umów, które można zawrzeć w aplikacji Spinker:

  1. Umowa pożyczki pieniężnej
  2. Umowa darowizny
  3. Umowa najmu np. lokalu mieszkalnego
  4. Umowa sprzedaży np. komputera
  5. Umowa o opiekę nad dzieckiem
  6. Umowa o dzieło indywidualne (bez przeniesienia praw autorskich)
  7. Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego i wiele innych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Prawa autorskie w gamedevie – zadanie główne czy misja poboczna?

Branża gamedev wyrasta na lidera globalnego rynku rozrywki i mediów pod względem przychodó…