Home Analizy Źródła i motywy inwestycji na rynku bezpieczeństwa IT

Źródła i motywy inwestycji na rynku bezpieczeństwa IT

4 min
0
0
162

Wśród najważniejszych czynników, które mają wpływ na powyższe statystyki Gartner wymienia zagrożenia, potrzeby biznesowe i zmiany branżowe. Obiektem zainteresowania biznesu będą działania prewencyjne, a więc zwiększenie skuteczności w zapobieganiu awariom i zagrożeniom oraz wczesna detekcja i reakcja. Postępujące zmiany prawne wymuszą również wzrost wydatków na konsultacje zewnętrzne oraz dostosowanie wewnętrznych zasad do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych. Tym bardziej, że w świetle ostatniej, blisko milionowej kary za nieprzestrzeganie zapisów RODO, zapowiadana egzekucja zgodności z rozporządzeniem wydaje się nieunikniona.

Edukacja jedną z kluczowych inwestycji

Duży wpływ na wzrost wydatków w obszarze bezpieczeństwa IT będzie miało rosnące zainteresowanie firm cyber-edukacją pracowników. Tylko w minionym roku ich niedbałość lub lekkomyślność odpowiadały za 48% przypadków wycieków danych z firm. Z tego względu 80,6% polskich przedsiębiorstw zamierza przeprowadzać szkolenia swoich zespołów. W tym celu mogą skorzystać z firm szkoleniowych, usług Niebezpiecznik.pl czy Zaufanej Trzeciej Strony lub z bezpłatnej platformy edukacji online z zakresu cyberbezpieczeństwa – e-Bezpiecznej Polski.
– Ludzie są i zawsze będą najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa. Bez odpowiedniego przygotowania w formie edukacji, nieświadomi pracownicy staną się łatwym celem dla atakujących – mówi Juraj Malcho, Chief Technology Officer w ESET – Tym bardziej, że będą oni władali ulepszonymi socjotechnikami i coraz bardziej zaawansowanymi zestawami narzędzi.

Wzrost wydatków w Polsce

Według badań przeprowadzonych przez Xopero Software w raporcie: “Wydatki na bezpieczeństwo IT” w tym roku 48,1% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć swoje wydatki na ochronę w sieci i zabezpieczenie danych.
– Statystycznie dbałość o bezpieczeństwo IT rośnie wraz z rozmiarem działalności i ilości zatrudnionych. Nic dziwnego – to przecież pracownicy odpowiadają za największy odsetek wycieków danych z organizacji – mówi Bartosz Jurga, Head of Sales w Xopero Software – Niemniej jednak, cyberbezpieczeństwo to wciąż najbardziej niedoszacowany aspekt wielu przedsiębiorstw. Trudno oczekiwać, aby był on traktowany i doinwestowany na równi chociażby z działem sprzedaży, ale właściciele firm muszą uświadomić sobie, że bez odpowiedniej ochrony narażają firmę na kłopoty w znacznie większym stopniu niż chwilowy przestój w zakupach klientów. Okazuje się bowiem, że 60% firm, które doznały wycieku upada w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będ…