Home Po godzinach 6 porad dotyczących fotografii mobilnej latem

6 porad dotyczących fotografii mobilnej latem

0
0
140

Podczas pakowania pozostaje jedynie zdecydować, czy chcemy zabrać ze sobą aparat kompaktowy, profesjonalną lustrzankę, czy wystarczy ten, który zawsze mamy w kieszeni: aparat w naszym smartfonie. W ostatnim czasie to właśnie smartfonami robimy najwięcej zdjęć, a producenci nie przestają dostarczać nam coraz bardziej zaawansowanych technologii i aplikacji, by nasze ujęcia były po prostu piękne. Nie inaczej jest w przypadku firmy TP-Link i jej smartfonów pod marką Neffos, które zaskakują nie tylko jakością wykonania w bardzo przystępnej cenie, ale i jakością wykonywanych nimi ujęć. Jednak możliwości sprzętowe to nie wszystko – warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą wejść nam na wyższy poziom smartfonowej fotografii. 

Odpowiednie wyczucie czasu

Nie każdy piękny i słoneczny dzień jest odpowiedni do robienia zdjęć. Dla Ciebie dzień na plaży w pełnym słońcu to scenariusz idealny, jednak nie zawsze Twój smartfon się z Tobą zgodzi. Często kilka minut decyduje o tym, czy zdjęcie stanie się hitem Instagrama, czy trafi do rzadko używanego folderu w pamięci telefonu. Najlepszymi porami na wakacyjną sesję są wczesny poranek i późne popołudnie, chwilę po wschodzie słońca lub moment po jego zachodzie. Nie, nie chodzi tu o romantyzm. O tych porach dnia słońce jest najłagodniejsze, a zdjęcia wykonane podczas tzw. „golden hour” prezentują się magicznie dzięki letniemu blaskowi światła.

Uchwyć ruch i pokaż życie

Dobre zdjęcia zawsze opowiadają jakąś historię. Nie idź w stronę pozowanych zdjęć, postaraj się pokazać coś więcej i uchwycić wakacyjne przygody. Poruszaj się, wygłupiaj, poproś przyjaciela o strzelenie fotki w momencie, kiedy nie patrzysz – pozwól, aby energia emanowała z ekranu. Pomocna okaże się technologia zastosowana w telefonach Neffos z serii X – PDAF (Phase Detection Auto Focus). Umożliwia ona zrobienie ostrego zdjęcia w większości sytuacji. Połącz ją z funkcją robienia zdjęć seryjnych (wystarczy przytrzymać przycisk do robienia zdjęć) i podskocz najwyżej jak potrafisz. W ten sposób uchwycisz wszystkie możliwe pozy, jakie wykonasz w powietrzu, a materiał nie straci nic z jakości.

Użyj rekwizytów

Spraw, aby zdjęcie było interesujące wykorzystując otoczenie. Okulary przeciwsłoneczne w dłoni, palma kokosowa w tle, kwiat magnolii we włosach mogą dodać fotografii charakteru. Rozejrzyj się wokół siebie i znajdź element krajobrazu, który wzbogaci ujęcie. Rekwizyty to doskonała zabawa, pamiętaj jednak, by ich nie nadużywać: jeden lub dwa przedmioty w zupełności wystarczą. Smartfony TP-Link Neffos z serii X mają tylny aparat 13MP z sensorem Sony, matrycą BSI (backside illumination), soczewką 5P oraz przesłoną f/2.0, która umożliwia robienie ostrych zdjęć przy słabym oświetleniu.

Eksperymentuj z kątami

Jednym z najczęściej powielanych przez nas wszystkich błędów podczas wykonywania zdjęć telefonem jest robienie ich z tej samej perspektywy – poziomu oczu. Ostatecznie lądujemy z gigabajtami podobnych zdjęć, które pokazują innym, co widzieliśmy, ale brakuje im czegoś wyjątkowego. Wybierz bardziej niestandardową pozycję i sprawdź jak wielką zmianę wprowadzi to do Twoich zdjęć. Czasem wystarczy, że kucniesz i zrobisz zdjęcie z dołu, a innym razem wystarczy unieść rękę z aparatem. Jeśli wokół Ciebie znajdują się elementy, na których możesz stanąć – wykorzystaj je i fotografuj z większej wysokości.

Nie unikaj selfie

Dla niektórych robienie selfie nie jest niczym przyjemnym i jeśli już się na nie decydujemy, wybieramy moment, w którym nikt nas nie widzi. Bądźmy jednak szczerzy: tętniące pozytywną energią zdjęcie mocno opalonej twarzy z błękitem oceanu i palmami w tle znacznie lepiej odda klimat i emocje, niż setki ujęć widoczków. Zrobienie selfie to w teorii kilka sekund, w praktyce często zajmuje znacznie więcej – zanim dojdziemy do wniosku, jak najlepiej ułożyć włosy i czy nasze czoło nie świeci się za bardzo, będziemy już zniechęceni i niezadowoleni, a to będzie widać na zdjęciu. Aparaty do selfie w smartfonach Neffos zostały wyposażone w tryb upiększający, który działa już w trakcie robienia zdjęcia. Dzięki temu szybko i łatwo zrobisz selfie, a potem będziesz mógł czerpać radość z wakacji nie martwiąc się mankamentami wyglądu. W robieniu selfie świetnie sprawdzą się modele smartfonów z serii X. Zostały one wyposażone w czytnik linii papilarnych, który można wykorzystać jako przycisk aparatu. Wystarczy, że przyłożysz palec do skanera, który znajduje się z tyłu telefonu.

Finalna edycja

Nie musisz spieszyć się z publikowaniem zdjęcia, które właśnie zrobiłeś. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś dumny ze swojego zdjęcia i podekscytowany chwilą, którą udało Ci się uchwycić, pozwól emocjom opaść i spójrz na swoje zdjęcie z dystansu. Pomyśl o technikach edytowania, które mogą uczynić Twoje zdjęcie lepszym – kilka niewielkich poprawek może wydobyć z niego całe piękno. Możesz szybko edytować zdjęcia na smartfonach Neffos od TP-Link, przyciąć, jeśli w kadrze znalazło się coś niepożądanego, obrócić i wyrównać, dodać efekty i zastosować jeden z wielu dostępnych filtrów. Lubisz edytować zdjęcia na urządzeniach z większym ekranem? Model X1 Max z 5,5” wyświetlaczem sprawdzi się doskonale. Neffox X1 5” będzie idealny, jeśli wolisz mniejsze, bardziej poręczne urządzenia.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pierwszy na świecie benchmark dużych modeli językowych AI. Wiesz, co wybrać!

Salesforce wprowadził pierwszy na świecie benchmark LLM, który ma pomóc firmom w ocenie sz…