Home Na czasie Allegro dla zboża” już w Polsce.

Allegro dla zboża” już w Polsce.

0
0
98

W Danii już 40% rolników zarejestrowało się na cyfrowej giełdzie zbożowej Commoditrader, a producenci zbóż korzystający z platformy uzyskali nawet o 12% lepsze ceny zbytu. Giełda Commoditrader jest już dostępna w Polsce.

Commoditrader zapewnia producentom i nabywcom lepszy i szerszy dostęp do rynku, a co najważniejsze – pozwala na uzyskanie korzystniejszych cen i to dla obu stron transakcji. Duńskie i rumuńskie doświadczenia mówią o uzyskaniu cen nawet o 12 proc. lepszych od średnich cen rynkowych uzyskanych w tradycyjnej formie handlu w tym samym czasie.

Użytkownicy mogą zarówno sprzedawać, jak i skupować zboże tak, jak na znanych w Polsce platformach do e-handlu: Allegro czy OLX. Kupujący i sprzedający mogą zgłosić swoje zainteresowanie zakupem lub sprzedażą poprzez tworzenie lub wystawianie ofert na licytacje.

Giełda z towarem i  transportem

Z cyfrowej giełdy Commoditrader korzystają zarówno rodzinne gospodarstwa, jak i wielcy producenci, oferujący duże partie towarów, a także pośrednicy, doradcy, młyny czy hodowcy poszukujący pasz. Użytkownicy mogą porównać oferty z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć, a pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy będą mogli tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Korzystający z aplikacji będą mogli dodawać certyfikaty, określać parametry jakości towarów, a także tworzyć określone ceny dla różnych segmentów odbiorców.

Jedną z najważniejszych funkcji Commoditrader jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem – platforma ułatwi kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym.

  • Wierzymy, że można uczestniczyć w handlu na uczciwych zasadach i z równym dostępem do informacji – mówi Ida Boesen, współtwórczyni Commoditrader, która swą karierę zawodową zaczynała właśnie w sektorze rolnym. – Przy tworzeniu platformy przyświecała nam chęć zapewnienia producentom zbóż lepszego i szerszego dostępu do rynku. Dzięki naszemu produktowi, rolnicy będą mieli lepszy punkt wyjścia do negocjacji cen, a także lepszy dostęp do różnych rodzajów partnerów: producentów, handlowców, młynów, pośredników. I to wszystko w jednym miejscu.

 Nowe technologie w handlu i rolnictwie

Jak podaje OECD, cyfryzacja handlu żywnością zachodzi z niespotykaną dotąd prędkością na całym świecie. Wraz z rosnącym stopniem globalnych współzależności, większym zapotrzebowaniem na dostawę na czas i coraz wyższymi wolumenami, procesy w handlu muszą być szybsze i bardziej niezawodne niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Transformacja cyfrowa w międzynarodowym handlu spowodowała między innymi obniżenie kosztów oraz połączyła większą liczbę przedsiębiorstw i konsumentów na całym świecie. – wyjaśnia Julie Koch Fahler, współzałożycielka Commoditrader, mająca doświadczenie w branży technologicznej. – Cyfryzacja zwiększa zakres, skalę i szybkość handlu. Umożliwia dostarczanie produktów i usług większej liczbie odbiorców. Korzystanie z nowych, innowacyjnych rozwiązań i narzędzi cyfrowych powoduje zwiększenie przewagi konkurencyjnej, ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem, przezwycięża bariery wzrostu. Te zmiany następują także w rolnictwie.

Korzystanie z Commoditrader jest bezpłatne, za wyjątkiem wybranych funkcjonalności. Nieodpłatne są najważniejsze funkcje – czyli możliwość wystawiania nieograniczonej liczby ogłoszeń, składanie nieograniczonej liczby umów, korzystanie z opcji pośrednictwa transportu, rekomendacje, możliwość ubezpieczenia transakcji, zarządzanie transportem, samoobsługowe centrum wsparcia.

Płatny dostęp do platformy dodatkowo oferuje m.in. dostęp do informacji cenowych i rynkowych, dostęp do pełnej bazy użytkowników, ceny kontraktów futures, indywidualne wdrożenie do programu, a także – już w wersji PRO – testy laboratoryjne, czyli badanie jakości zboża dwa razy do roku.

Rynek zbóż w liczbach:

  • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przewiduje wzrost światowej produkcji zbóż w sezonie 2020/2021 o 12 mln ton do 2230 mln t (+ 2% r/r).
  • Komisja Europejska szacuje, że jeżeli nie wystąpią większe zakłócenia pogodowe, to w sezonie 2020/2021 produkcja zbóż w Unii Europejskiej powinna osiągnąć 287,8 mln ton. Jest to wynik o 2,2% niższy niż poprzedzającym sezonie, ale wciąż o 2,2% wyższy niż średnia z 5 lat.
  • Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podaje, że zbiory zbóż w Polsce w roku 2019 wyniosły 28,8 mln ton i były o 7% większe niż w 2018 r, ale o 4% mniejsze od średnich zbiorów w latach 2013-2017.

Commoditrader w liczbach:

  • 2157 zarejestrowanych użytkowników z Danii i Rumunii,
  • 4,9 mln ton zboża w obrocie,
  • 5 zarejestrowanych firm transportowych,
  • 10 czerwca 2020 – start platformy w Polsce.

O firmie:

Commoditrader to europejska platforma handlowa dla rolników oraz międzynarodowych firm handlowych, założona w Danii w 2018 r. Dzięki platformie użytkownicy mogą porównywać ceny produktów rolnych z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć. Pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy mogą tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Platforma dostępna jest w Danii, Rumunii i w Polsce, a wkrótce w kolejnych krajach w Europie. Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi ponad 2100 rolników i firm handlowych. Obrót zbożem za pośrednictwem Commoditrader wynosi 4,9 mln ton. Firma współpracuje z 5 firmami transportowymi, zatrudnia 17 pracowników. W 2019 r. otrzymała nagrodę New Nordic FinTech Award w ramach Tygodnia FinTech w Kopenhadze, a rok wcześniej – nagrodę Agricultural Innovation 2018.

https://commoditrader.com/pl/

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wzrost kosztów związanych z wyciekami danych w branży medycznej. Decyzje podejmowane ad hoc mogą być kosztowne

W 2023 r. koszty wycieków danych w branży ochrony zdrowia były o ponad 53% większe niż w 2…