Home Bezpieczeństwo Assistance dla danych

Assistance dla danych

0
0
128

Darujmy sobie wyświechtane przysłowia o twardzielach i backupach – z robieniem kopii zapasowych jest nieodmiennie problem, zwłaszcza w małych firmach, które nie mają żadnego personelu IT. Trochę lepiej bywa w średnim biznesie, ale i tu dużo zależy od podejścia kierownictwa.  Nikt nie lubi robić kopii zapasowych, a tym bardziej inwestować w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt. Testowanie backupów – to prawdziwa rzadkość. Co gorsza, sensowne podejście do tematu wymaga nie tylko zainteresowania i zasobów, ale jeszcze co nieco fachowej wiedzy. W innych dziedzinach tego typu problemy (technicznie skomplikowane, trudne do przewidzenia, ale potencjalnie katastrofalne w skutkach) są rozwiązywane przez zakup ubezpieczenia. Gdyby tylko dało się zrobić coś takiego z ochroną danych…

"Acronis

Dane bezpieczne w chmurze

Acronis True Image 2018 to właśnie coś w rodzaju takiego ubezpieczenia. W podstawowej wersji, jest to aplikacja wykonująca automatycznie kopie zapasowe (całego dysku albo wybranych plików), bez zawracania głowy użytkownikowi. Bardzo prosta w obsłudze i konfiguracji – wystarczy wskazać źródło danych i miejsce, gdzie będą składowane, a program sam ustawi resztę i będzie dbał o regularne kopiowanie plików.

Regularne i sprawne – pierwszy backup biurowego laptopa (100-150GB) na zewnętrzny dysk USB może potrwać ok. 1 godziny. Kolejne są już znacznie szybsze, bo True Image przenosi tylko dane, które się zmieniły. Co więcej, proces kopiowania jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika. Na testowym laptopie z procesorem Core i5 i 8GB pamięci, nie dało się odczuć żadnego spowolnienia pracy biurowej podczas wykonywania kopii (obciążenie procesora w zakresie 15-25%).

Aplikacja to jednak rozwiązanie częściowe. Oczywiście, jest prosta w obsłudze i skuteczna, ale nadal wymaga podłączenia zewnętrznego dysku – coś, o czym trzeba pamiętać. Acronis oferuje jednak szerszy pakiet: program plus przestrzeń w chmurze (od 250GB w podstawowej wersji do kilku terabajtów). True Image w połączeniu z takim wirtualnym dyskiem to właśnie rodzaj ubezpieczenia od utraty danych. Raz ustawiony może pracować bez nadzoru (czyli nie zawraca głowy regularnymi raportami, ale da znać jeśli coś pójdzie nie tak, nie tworząc fałszywego poczucia bezpieczeństwa – to bardzo ważne) i bez zaangażowania użytkownika.

W praktyce, pierwszy backup może wymagać zostawienia komputera włączonego na noc albo na weekend – zależnie od tego, jakim łączem dysponujesz. Skopiowanie naszej testowej konfiguracji zajęło ok. 10 godzin, ale tylko dzięki użyciu bardzo wydajnego łącza symetrycznego (transfer na poziomie 25MB/s). Chmura Acronis, w przeciwieństwie do bezpłatnych usług tego typu, jest bardzo wydajna. W praktyce, wąskim gardłem będzie twoje łącze internetowe.

Co jest w tym wszystkim najlepsze? Konfiguracja True Image nie wymaga pomocy informatyka. Poradzi sobie z nią laik. Program współpracuje z chmurą Acronis od razu, bez uciążliwego grzebania w opcjach. Domyślne ustawienia aplikacji są bardzo przemyślane (np. utworzenie nowego backupu od razu uruchamia cotygodniowe kopiowanie). Zaawansowane opcje zostały ukryte głęboko – ryzyko, że coś zepsujesz przez przypadek jest małe. A jednocześnie, bardziej wymagający użytkownik będzie w stanie dopasować program do swoich potrzeb w stopniu nieosiągalnym dla narzędzi backupowych wbudowanych w system Windows czy MacOS X.

Również do zadań specjalnych

No dobrze, ale co z odzyskiwaniem danych? True Image potrafi nie tylko przywrócić poszczególne przypadkowo skasowane pliki (jeśli skorzystasz z chmury Acronis – nawet za pomocą przeglądarki WWW na dowolnym komputerze z internetem), ale i odtworzyć całą maszynę od nowa, z przywróceniem systemu, aplikacji, danych i ustawień. Również, jeśli zmienisz komputer na inny model (to unikalna możliwość).

Aplikacja została też wyposażona w szereg przydatnych narzędzi, które ułatwią zarządzanie plikami. Opcja klonowania dysku pozwala na bezbolesną wymianę napędu (np. jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz wydajnego SSD albo więcej przestrzeni) – poprzez wykonanie kopii 1:1 na urządzeniu podłączonym do USB.

Za mało miejsca? Może warto coś zarchiwizować? Tutaj również możesz liczyć na pomoc True Image. Aplikacja ma narzędzie podobne do autoarchiwizacji znanej z Outlooka – może automatycznie przenosić stare (dawno nie używane) pliki na zewnętrzny dysk albo do chmury.

Na deser – aktywna ochrona przed ransomware czyli złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dane i żądającym okupu.

Acronis True Image 2018 to przede wszystkim bardzo skuteczne połączenie prostego w obsłudze programu do backupu z bezproblemowym dyskiem w chmurze. Nie ma swojego odpowiednika wśród narzędzi bezpłatnych czy wbudowanych w system operacyjny. Zakup tego rodzaju usługi powinien być traktowany jak instalacja antywirusa – to elementarz  "higieny" korzystania z komputera. Zwłaszcza tego, którego używasz do zarabiania pieniędzy.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…