Home Na czasie Bankomaty jako narzędzie demokracji: Mastercard pionierem głosowania w Polsce

Bankomaty jako narzędzie demokracji: Mastercard pionierem głosowania w Polsce

0
0
123

W przełomowej inicjatywie, mieszkańcy Ełku wkrótce będą mogli kształtować przyszłość swojego miasta za pomocą kilku kliknięć na ekranie bankomatu. Mastercard, we współpracy z Planet Cash i Urzędem Miasta Ełku, uruchamia pilotażowy program, który przekształca codzienne bankomaty w punkty do głosowania na budżet obywatelski miasta.

Wzmacnianie obywateli poprzez technologię

Od 1 do 14 października 2024 roku, mieszkańcy Ełku będą mieli wyjątkową okazję oddać swoje głosy na projekty społeczne za pośrednictwem wybranych bankomatów w mieście. To innowacyjne podejście ma na celu zwiększenie zaangażowania obywatelskiego poprzez wykorzystanie znanej technologii do pokonania barier cyfrowych.

„Angażując się w ten projekt, Mastercard po raz kolejny wykorzystuje technologię w dobrym celu,” mówi Jerzy Hołub, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Mastercard. „Mieszkańcy Ełku posiadający kartę płatniczą, mogą szybko i łatwo oddać głos, by zadecydować o tym, jakie inwestycje powinny zostać zrealizowane w ich mieście.”

Prostota spotyka się z bezpieczeństwem

Proces głosowania został zaprojektowany z myślą o prostocie. Mieszkańcy muszą jedynie włożyć kartę do uczestniczącego w programie bankomatu i wybrać opcję „Głosuję”. Następnie mogą oddać jeden głos na projekt inwestycyjny i jeden na projekt nieinwestycyjny. Ten uproszczony proces zapewnia, że nawet osoby mniej zaznajomione z platformami cyfrowymi mogą z łatwością uczestniczyć.

Miłosz Gołębiewski, PR & Marketing Manager ITCARD, Planet Cash, podkreśla podwójną funkcjonalność: „Cały proces głosowania został maksymalnie uproszczony: wystarczy włożyć kartę i oddać swoje głosy na projekty z Budżetu Obywatelskiego, a przy okazji można również wypłacić gotówkę.”

Pokonywanie przepaści cyfrowej

Inicjatywa ta odpowiada na kluczowe wyzwanie w partycypacji obywatelskiej. Niedawne badanie przeprowadzone dla Mastercard w sierpniu 2024 roku wykazało, że choć wielu respondentów ma dostęp do internetu, ich umiejętności cyfrowe znacznie się różnią. Ta dysproporcja wpływa na ich zdolność do korzystania z platform do głosowania online, szczególnie wśród osób starszych i wykluczonych cyfrowo.

Wykorzystując bankomaty, technologię, z którą większość ludzi jest już zaznajomiona, program ma na celu zwiększenie dostępności i zachęcenie do szerszego udziału w lokalnych procesach decyzyjnych.

Patrząc w przyszłość

Z budżetem 1 miliona złotych do rozdysponowania, mieszkańcy Ełku mają realną szansę wpłynąć na rozwój swojego miasta. Ostateczna lista projektów będzie dostępna 28 września, a wyniki zostaną ogłoszone 31 października 2024 roku.

Jako pierwsze miasto w Polsce, które testuje głosowanie przez bankomaty, Ełk wyznacza precedens, który może zrewolucjonizować zaangażowanie obywatelskie w całym kraju. Jeśli się powiedzie, to innowacyjne podejście może utorować drogę do bardziej inkluzywnych procesów decyzyjnych w miastach w całej Polsce, dowodząc, że czasami przyszłość demokracji może być oddalona zaledwie o jedno przeciągnięcie kartą.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak tworzyć silne hasła i chronić swoje dane – poradnik

W obliczu coraz bardziej zaawansowanych cyberataków, mocne i unikalne hasła stanowią naszą…