Home Biznes Bezpieczne kopalnie – w odpowiedzi na wyzwania współczesnego górnictwa

Bezpieczne kopalnie – w odpowiedzi na wyzwania współczesnego górnictwa

0
0
225

Globalna produkcja górnicza osiąga właśnie najwyższe poziomy w historii – w 2018 roku liczba ta wynosiła ponad 17,7 miliarda ton. Wraz z rozwojem górnictwa, rośnie również zapotrzebowanie na wdrażanie rozwiązań, które pomogą w większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo pracowników kopalni. Z pomocą przychodzi technologia, która nie tylko minimalizuje ryzyka, ale pozwala podnosić efektywność operacyjną.

Jeśli chodzi o niełatwe warunki pracy, niewiele jest trudniejszych zawodów niż górnictwo. Dodatkowo, w tak wysoce regulowanym sektorze, każdy incydent, nawet mały, zawsze musi zostać dokładnie zbadany. Może to powodować częściowe zatrzymanie działalności kopalni, a co za tym idzie – mieć wpływ na wyniki finansowe. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, coraz więcej zakładów wydobywczych decyduje się korzystać z rozwiązań dozoru wizyjnego.

Praca w pyle i ciemności

Wyobrażenie kopalni przez laika zwykle przedstawia labirynt słabo oświetlonych tuneli głęboko pod ziemią. Chociaż nie wszystkie kopalnie rzeczywiście funkcjonują pod powierzchnią, prawdą jest, że słaba widoczność jest powszechnym wyzwaniem. Najnowsze kamery z podczerwienią potrafią sobie z nim poradzić, umożliwiają bowiem przechwytywanie obrazów w całkowitej ciemności. Pomocne mogą być także kamery termowizyjne, które są wsparciem, kiedy widoczność jest ograniczona. Urządzenia o wzmocnionej konstrukcji oraz te, w których zastosowano obudowy ze stali nierdzewnej, wytrzymują zarówno rygory samych operacji górniczych, jak i trudne warunki pogodowe, często spotykane w lokalizacjach, w których odbywa się wydobycie.

Warto także pamiętać, że w górnictwie na widoczność wpływa nie tylko światło. Nieuniknionym produktem ubocznym procesu wydobycia jest pył – to on bardzo często utrudnia pracę górników. Monitorowanie pyłu jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie i życie pracowników kopalni, ale także społeczności lokalnej – może on bowiem przedostać się także poza teren zakładu. Kamery wyposażone w aplikacje analityczne oparte na głębokim uczeniu i termowizję mogą teraz wykrywać i monitorować różnorodne obiekty, w tym chmury pyłu, umożliwiając podjęcie działań naprawczych lub proaktywne ostrzeganie lokalnych społeczności i pracowników.

Zarządzanie maszynami

Dodatkowe zagrożenia bezpieczeństwa w górnictwie wiążą się z maszynami stosowanymi w branży wydobywczej. Koparki górnicze – używane do wydobywania dużych ilości ziemi i skał – to ogromne maszyny. Same łyżki ważące do 10 000 ton mogą mieć pojemność do 130 metrów sześciennych. Podobnie ciężarówki, używane do transportu ziemi, skał i minerałów w ramach operacji wydobywczych, po załadowaniu mogą ważyć ponad 500 ton, równocześnie poruszając się z prędkością 60 km/h. Ryzyko związane z obsługą tak ogromnych maszyn jest oczywiste. Zagrożenia te dotyczą zarówno bezpieczeństwa pracowników kopalni, jak i skutków ewentualnych awarii. W związku z tym coraz powszechniejsze jest stosowanie kamer pokładowych w celu zapewnienia operatorom i kierowcom bezpieczeństwa.

– Oprócz kamer wizyjnych, często instalowane są także kamery pokładowe wyposażone w termowizję. Mogą być nieocenioną pomocą, gdy widoczność ogranicza pył. Dodatkowo, istnieje możliwość korzystania z kamer nasobnych, które pracownicy noszą na roboczym ubraniu. Często pomagają one ustalić sekwencję wydarzeń, a nagrania wykorzystuje się np. przy szkoleniach – podkreśla Marek Białek z Axis Communications.

Innowacyjna kopalnia

W ostatnich latach nieustannie rosną możliwości analityki monitoringu wideo. Oprócz klasycznego nagrywania obrazu, dzisiejsze inteligentne kamery mogą także samodzielnie rozpoznawać obiekty. W górnictwie można wykorzystać analitykę, na przykład, aby upewnić się, że pracownicy noszą odpowiedni sprzęt ochrony osobistej przed wejściem do kopalni lub poruszaniem się po terenie. Ponadto, zaawansowane aplikacje pomagają m.in. w liczeniu osób. Pozwala to nieustannie monitorować liczbę pracowników znajdujących się na terenie obiektu, a dodatkowo, w czasach pandemii, umożliwia spełnianie norm związanych z dystansem społecznym.

Innowacyjność systemów wideo można wykorzystać jeszcze na jednej płaszczyźnie: wydajności operacyjnej. Wiadomo, że przerwy w pracy kopalni mogą być bardzo kosztowne. Lepiej zatem zapobiegać niż leczyć i proaktywnie konserwować sprzęt. Przykładowo, kamery wideo umieszczone w kluczowych punktach wzdłuż przenośników taśmowych mogą być połączone z czujnikami obciążenia, ostrzegając operatorów, gdy poziomy obciążenia przekraczają limity. Podobnie kamery do odczytu temperatury mogą być używane do monitorowania, na przykład, kabli elektrycznych i podstacji, przekazując wczesne ostrzeżenia o problemach, a nawet automatycznie wyłączając system przed wystąpieniem katastrofalnej awarii.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 Nie warto zapominać o najbardziej znanej funkcji monitoringu, czyli o dozorze wizyjnym. Kopalnie, jako infrastruktura krytyczna, powinny być objęte zintegrowanym systemem kamer, które umożliwiają obracanie i zbliżenia, tak by z łatwością identyfikować potencjalne zagrożenia, przy jednoczesnej minimalizacji liczby fałszywych alarmów.

Niedawno zamknięte szyby kopalniane są szczególnie atrakcyjne dla przestępców, ponieważ nadal mogą zawierać wiele cennych maszyn wykorzystywanych w poprzednich operacjach wydobywczych. W takim wypadku, do ostrzegania operatorów o włamaniu, można zastosować technologie dozoru wideo oraz ochrony obwodowej. Wkroczenie intruza na obszar objęty monitoringiem wyzwoli automatyczny alarm dźwiękowy, który pozwoli skutecznie go odstraszyć.

Trzeba także pamiętać o tym, że kopalnie to środowiska szczególnie wymagające, potencjalnie zagrożone wystąpieniem sytuacji narażającej ludzi na bezpieczeństwo. W miejscach o wysokim wskaźniku tego ryzyka, warto zainstalować kamery z ochroną przeciwwybuchową, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. W połączeniu z technologią analityczną oraz monitoringiem temperatur, urządzenia te są nie tylko klasycznymi systemami monitoringu, ale także inteligentnymi narzędziami, będącymi wsparciem w podejmowaniu działań związanych z bezpieczeństwem.

– Warto zauważyć, że wiele funkcji nowoczesnych kamer monitoringu wideo, w połączeniu z analizą termiczną i głębokim uczeniem, odpowiada na różnorodne wyzwania związane z sektorem wydobywczym. Korzyści zastosowania zintegrowanych systemów są dostrzegane przez coraz większą liczbę zarządzających kopalniami na całym świecie – dodaje Marek Białek z Axis Communications.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowa era marketingu: 6 trendów w świecie post SEO

W 2024 roku marketing cyfrowy przechodzi rewolucję. Aktualizacje algorytmów Google zachwia…