Home Uncategorized Bezpieczne wakacje z telefonem i laptopem – na co zwracać uwagę?

Bezpieczne wakacje z telefonem i laptopem – na co zwracać uwagę?

7 min
0
0
705

Kampanie phishingowe, piasek, woda i słońce – to zagrożenia, które czyhają na użytkowników smartfonów, tabletów i laptopów w trakcie wakacji. To okres, w którym często dochodzi do utraty lub kradzieży sprzętu, czego konsekwencją może być utrata danych osobowych czy dostępu do kont bankowych. O tym jak bezpiecznie spędzić wakacje z telefonem i laptopem, a potem wrócić z nimi do domu radzą specjaliści ESET. 

W wakacje łatwiej o infekcję telefonu

Wakacyjna aura sprawia, że mniej uważnie czytamy wiadomości mailowe oraz posty w mediach społecznościowych, a to właśnie wtedy oszuści internetowi są bardzo aktywni. Podczas wakacji zwiększa się zagrożenie ze strony wszelkich kampanii phishingowych, które kuszą roztargnionych miłośników elektroniki nagrodami, atrakcyjnymi wycieczkami lub tanimi biletami lotniczymi. To sprawia, że pod wpływem impulsu podejmujemy pochopne decyzje, w konsekwencji których możemy stać ofiarami oszustw internetowych, prowadzących do udostępnienia naszych danych osobowych, jak i danych karty płatniczej. W tym czasie chętniej korzystamy też z „cenowych okazji”, które niestety nierzadko okazują się zwykłym oszustwem. Zdarza się, że po zrealizowaniu przelewu lub płatności kartą, produkt lub usługa, które kupiliśmy, są niezgodne z opisem zamówienia lub w ogóle nie docierają do kupującego.

Podczas wakacji wielu użytkowników zapomina o złotej zasadzie ograniczonego zaufania. Niestety oszuści internetowi doskonale o tym wiedzą i starają się wykorzystać każdą możliwą okazję, aby wyłudzić dane naszej karty płatniczej albo przejąć dostęp do kont bankowych – mówi Kamil Sadkowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Wakacyjne roztargnienie a utrata urządzeń

W trakcie wypoczynku mniejszą uwagę skupiamy na naszych telefonach, tabletach i laptopach. Nie ma tu znaczenia, czy wypoczywamy w mieście, nad brzegiem morza lub jeziora. Wszędzie możemy zgubić nasze urządzenie lub paść ofiarą złodzieja. Korzystając z plaż, kąpielisk czy hotelowych basenów w łatwy sposób można stracić telefon z zasięgu wzroku, a to doskonała okazja dla złodziei. To samo dotyczy laptopów i tabletów pozostawionych na hotelowych leżakach. Biorąc pod uwagę, że urządzenia te otwierają przed złodziejami szereg możliwości związanych z dostępem do naszych prywatnych danych i kont, ich utrata może bardzo źle dla nas się skończyć.

–  W odnalezieniu urządzeń pomagają obecnie specjalne aplikacje lokalizujące – takie funkcje oferują również niektóre rozwiązania antywirusowe dla komputerów i urządzeń mobilnych – radzi Kamil Sadkowski.

Czego nie lubią nasze smartfony i laptopy?

Należy pamiętać, że słońce, woda i piasek również nie służą naszym urządzeniom elektronicznym – laptopy, tablety i telefony nie lubią zbyt wysokiej temperatury, wilgoci czy brudu. W upalne dni możemy zauważyć wpływ temperatury na nasz telefon lub tablet – nierzadko działają one nieco wolniej niż zwykle. Jednak wystawienie telefonu na długotrwałe działanie słońca może skończyć się kosztowną usterką lub nawet bezpowrotnym uszkodzeniem. Wybierając się na plażę, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu swojego telefonu, tak aby nie miał on kontaktu również z piaskiem i innymi zanieczyszczeniami. Chociaż drobinki piasku raczej nie uszkodzą nam poważnie telefonu, to mogą one zarysować obudowę, ekran lub szkło aparatu. Kontakt naszego urządzenia z wodą może być niekiedy równoznaczny z trwałym uszkodzeniem sprzętu, dlatego wybierając się nad wodę najlepiej jest zostawić urządzenie w hotelu lub zabrać ze sobą torbę, w której sprzęt nie zostanie narażony na szkodliwe działania słońca, piasku lub wody.

Uszkodzenie lub utrata telefonu w trakcie wakacji może wiązać się z poważnymi utrudnieniami. Prócz braku możliwości utrwalenia wspomnień z wakacji możemy mierzyć się z brakiem dostępu do biletów powrotnych czy aplikacji bankowych znajdujących się na smartfonie, a to może znacznie wpłynąć na komfort naszego wypoczynku, w szczególności przebywając na wakacjach za granicą – podsumowuje Kamil Sadkowski.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Uncategorized

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Innowacja Valeo przybliża ​rzeczywistość autonomicznej mobilności  

Skaner LiDAR (Light Detection and Ranging – wykrywanie światła i odległości) trzecie…