Home Bezpieczeństwo Bitdefender udostępnia bezpłatny deszyfrator

Bitdefender udostępnia bezpłatny deszyfrator

2 min
2
0
6,348

Firma Bitdefender opracowała deszyfrator dla oprogramowania ransomware Avaddon. To bezpłatne narzędzie pozwala ofiarom ataków odzyskać utracone dane.

Avaddon rozpoczął swoją działalność w lutym 2019 i działał w modelu ransomware as a service (RaaS). Cyberprzestępcy wchodzący w skład tej grupy niedawno ogłosili, że znikają z rynku. Gang przeprowadził niemal trzy tysiące ataków, a wśród poszkodowanych znalazły się m.in towarzystwo ubezpieczeniowe AXA, Acer Finance czy dziesiątki organizacji zdrowotnych.  Napastnicy oprócz tego, że szyfrowali pliki, upubliczniali skradzione dane, a także grozili przeprowadzeniem ataków DDoS, jeśli ofiara odmówi opłacania okupu.

Zniknięcie z rynku znanej grupy cyberprzestępczej jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla tych firm oraz instytucji, które odmówiły lub nie mogły sobie pozwolić, aby zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów za odszyfrowanie danych. Jednak trzeba sobie uzmysłowić, iż konkurencja w przestrzeni RaaS jest bardzo ostra i inni napastnicy szybko wypełnią powstałą lukę. Poza tym – jak pokazuje dotychczasowa historia – szantażyści pozostają bezkarni i po kilku miesiącach wkraczają ponownie do akcji działając pod nowym szyldem. Pewnego rodzaju pocieszeniem może być niedawne zarządzenie wykonawcze dotyczące poprawy cyberbezpieczeństwa w USA oraz globalne działania mające na celu przeciwdziałanie atakom ransomware poprzez współpracę organów ścigania, agencji rządowych i sektora prywatnego.

Deszyfrator dla oprogramowania ransomware Avaddon wraz z samouczkiem są dostępne na stronie firmy Bitdefender.pl https://bitdefender.pl/anti-ransomware/

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

2 komentarze

  1. redakcja

    13 lipca 2021 w 19:57

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…