Home Praca zdalna Blaski i cienie pracy zdalnej

Blaski i cienie pracy zdalnej

5 min
0
0
1,397

Za nami ponad rok pracy zdalnej. W jaki sposób zmieniało się nastawienie do tego modelu pracy na przestrzeni tych kilkunastu miesięcy? Szereg badań potwierdza, że doświadczenia z tego okresu są w dużej mierze skorelowane z jakością zaplecza technologicznego, którym dysponuje pracodawca.

To, w jaki sposób firma w czasie pandemii była w stanie wyposażyć swoich pracowników w potrzebne narzędzia i systemy przekłada się na ich poziom zaangażowania i satysfakcji z pracy. Najnowsze badanie zrealizowane na zlecenie Ricoh w Europie wśród pracowników zatrudniających od 251 do 1000 osób potwierdza te tezy.

36% badanych ze względu na trudności związane z komunikacją i problemami technologicznymi odczuwa spadek zaangażowania w pracę. To odczucie pogłębia się. W sierpniu zeszłego roku podobna odpowiedź padała 16% rzadziej. Brak strategii inwestowania w innowacyjne środowisko pracy prowadzi do obniżenia morale, braku czasu na realizację zaawansowanych zadań i samorealizację pracowników. Firmy, które nie są w stanie stworzyć odpowiednich warunków do pracy muszą liczyć się w odpływem najbardziej wartościowych talentów.

Zmiany technologiczne, które podejmuje firma powinny być konsultowane z pracownikami i odpowiednio komunikowane. W przypadku braku takich działań wprowadzane modernizacje nie są postrzegane jako wsparcie, lecz niepotrzebne utrudnienie pracy. Podczas planowania cyfrowej transformacji w centrum uwagi powinien być człowiek. Wprowadzane zmiany powinny uwzględniać zarówno komfort pracowników, jak i klientów oraz być dostosowane do specyfiki działania firmy. Co ciekawe, według aż 65% badanych cyfrowe procesy, które wdrożono w ich miejscu pracy nie spełniają tych warunków, lecz są prostą kopią rozwiązań, z których korzystają klienci lub partnerzy. Na uwagę zasługuje fakt, że 39% procent badanych nadal wskazuje, że podczas pracy zdalnej nie ma dostępu do wszystkich kluczowych dokumentów i danych, a to nie pozwala im realizować usług na odpowiednim poziomie. Jedynie 26% uznaje, że ich pracodawca zainwestował w narzędzia, które pozwalają podnieść poziom satysfakcji klientów.

42% uznaje, że technologie, z których obecnie korzysta, przyczyniają się do zwiększenia obciążenia pracą.  34% czuje się pod presją spędzania większej liczby godzin na realizacji obowiązków służbowych. W porównaniu z sierpniem zeszłego roku odsetek odpowiedzi na to pytanie wzrósł o 13%.  Aż 47% osób jest przekonana, że ich przełożeni wykorzystują technologię do śledzenia efektywności ich pracy zdalnej.

“To zadziwiające, że pomimo kilkunastu miesięcy pracy zdalnej niektóre firmy nadal nie zainwestowały w narzędzia, które umożliwią jej efektywne wykonywanie. Inwestycja w nowe narzędzia wymaga dokładnej analizy potrzeb firmy i tego, jak ta przełoży się na usprawnienie procesów i pracy. Przy czym wszelkie zmiany powinny mieć na względzie dobro pracowników i klientów – powiedział David Mills, CEO, Ricoh Europe.

O badaniu

W badaniu Ricoh wzięło udział 573 pracowników firm zatrudniających od 251 do 1000 osób.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Praca zdalna

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…