Home Biznes Blog. Piszesz się na to?

Blog. Piszesz się na to?

0
0
6,681

Pisząc nieznane, mam na myśli niezagospodarowane. Myślę o tych ogromnych powierzchniach reklamowych, do których ty jeszcze nie dotarłeś, a dotarło już oko twojego przyszłego klienta. Mowa o blogach.

 

Co to takiego i dlaczego powinieneś się tym zainteresować?

Blog to internetowy dziennik, który z tym tradycyjnym ma już niewiele wspólnego. Na pewno nie jest pisany do szuflady, ponieważ może go przeczytać każdy internauta i może go też skomentować. Autor nie może wykręcić się stwierdzeniem, że pisze dla siebie, bo tak naprawdę żyje dla tych właśnie komentarzy, dla dowodu, że ktoś go czyta. Tak jak prawdziwy pisarz i nic dziwnego, bo blog może stać się książką. Autor bloga „Przygody Pana Bazylka„, Jacek Pałka, zyskał takie grono wielbicieli opowieści o swoim życiu z 7-letnim synem Bazylkiem, że blog ukazał się w formie książki.

Blogi kryją w sobie niewyczerpany potencjał; istnieją fotoblogi, czyli  dzienniki, których autorzy za formę komentowania rzeczywistości wybrali zdjęcia, są też blogi na bieżąco komentujące wydarzenia polityczne. W USA zyskują na popularności blogi „zbliżone do źródeł rządowych”, czyli dzienniki prowadzone przez niektórych pracowników ważnych urzędów i mediów. Oprócz dawki soczystych plotek np. z Białego Domu, blogi polityczne kreują opinie. To zjawisko nie do przeoczenia: The Washington Post co roku organizuje konkurs na najlepszy blog polityczny.

 

Jak wykorzystać bloga?

 A propos reklamy, wróćmy do tematu, który interesuje nas najbardziej: jak możesz skorzystać z rosnącej codziennie liczby blogów? Plan jest prosty: umieść swoją reklamę na wybranym przez ciebie blogu. Oprócz notek umieszczanych przez autora, w blogu mogą się znajdować różnego rodzaju linki i reklamy. Niektórzy bloggerzy już na to wpadli i sami oferują powierzchnię reklamową swojej strony, inni jeszcze nie. Za to ty już wiesz, że tam gdzie są czytelnicy, tam jest potencjalne zainteresowanie twoim produktem. Każdy większy portal internetowy ma swój serwis blogów, czyli miejsce gdzie można bezpłatnie założyć i prowadzić bloga (teraz także za pomocą smsów). Wystarczy kliknąć na odpowiednią zakładkę, a już za chwilę zobaczysz ranking najpopularniejszych blogów. To twoja pierwsza wskazówka przy wyborze powierzchni reklamowej. Te blogi mają stałych czytelników, tam najbardziej opłaca się zainwestować. Ale nie musi to być jedyne kryterium wyboru. Są blogi tematyczne, które mogą bardziej odpowiadać twojej branży.

Blog? Nie, dziękuję.

 Możesz umieszczać reklamy na blogach, ale możesz też założyć własny. Śmiały pomysł? Tym lepiej, w biznesie liczą się pomysły nie opatentowane. Nie umiesz pisać dziennika? Rozejrzyj się po blogach: nie wszyscy są mistrzami pióra, a nie powstrzymuje ich to przed napisaniem tego, co myślą. Poza tym twój blog nie ma zdobyć Nagrody Nike, tylko… no właśnie, o czym będzie twój blog zależy tylko od ciebie. Powinien w jakiś sposób promować twoją firmę. Możesz pisać o twoim produkcie lub o tym, co dzieje się w twojej branży. Na pewno znajdziesz czytelników wśród klientów, inwestorów, a nawet konkurencji.

Blog może być też dodatkiem do twojej strony internetowej, może opisywać codzienne życie twojej firmy. Znów wątpliwości, że nikt tego nie przeczyta?  Mylisz się. Twoi klienci mają może ochotę przekonać się, jak wygląda twoja firma od kuchni i mieć poczucie, że pracują w niej prawdziwi ludzie. Poza tym twoi pracownicy też będą się dobrze bawić czytając go. Być może zechcą go sami pisać. Blog może pisać jednocześnie więcej niż jedna osoba…

 

 

To już koniec krótkiej i bardzo ogólnej wycieczki po świecie blogów. Tylko z pozoru wygląda na tajemniczy i niedostępny. Powoli przestaje też być niezagospodarowany; coraz więcej pojawia się w nim reklam, linków  i ofert. Pora, żebyś i ty zajął w nim swoje miejsce. Każda okazja jest dobra, by powiększyć liczbę klientów, a blog to wirtualna przestrzeń reklamowa, która może służyć idealnie do tego celu.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Trzy czwarte firm wdraża strategie biznesowe oparte na AI

Ostatnie wyniki raportu firmy F5 o Stanie Strategii Aplikacji (State of Application Strate…