Home Na czasie Cisco chce być numerem jeden

Cisco chce być numerem jeden

0
0
120

Jest to już 22 edycja dorocznej imprezy, w której tym razem udział wzięło ok. 2000 uczestników. Hasłami przewodnimi wybrano „Tommorow starts here” oraz „Internet of everything”. Pod tym drugim kryje się dążenie do podłączania do Internetu jak największej liczby urządzeń. A chodzi o urządzenia nieobsługiwane przez ludzi, np. różnego rodzaju czujniki czy liczniki. Według prognoz, już w 2015 roku do globalnej sieci będzie podpiętych 25 miliardów urządzeń, a w 2020 roku liczba ta podwoi się. Warto w tym miejscu przytoczyć kilka ciekawostek. Obecnie więcej niż 99% urządzeń nie jest podłączonych do Internetu. W 1984 roku Internet składał się z 1000 urządzeń. W 2012 wygenerowano więcej cyfrowych informacji niż przez poprzednie 5000 lat razem wzięte. Taka ekspansja Internetu zmieni nasze życie w skali makro (np. funkcjonowanie państw), jak i  w skali mikro (zmieni się życie pojedynczych osób).

 CIsco: w IT nr 1.

Podczas konferencji producent złożył znamienną deklarację – chce zostać firmą IT numer jeden. Dokładniej, numerem jeden wśród dostawców technologii sieciowych, ponieważ zdaniem Cisco to właśnie sieci będą miały największy wpływ na rozwój technologii informatycznych. Producent nie zamierza konkurować z dostawcami produktów konsumenckich, np. drukarek

Główne trendy, które zdaniem Cisco będą kształtować IT, to mobilność, chmura, aplikacje nowej generacji, Internet of things oraz analityka dużych zbiorów danych. Obecnie aż 50 % menedżerów IT spodziewa się, że już w 2015 roku będzie działać w chmurze. Sieci mają stać się bardziej inteligentne, dynamiczne i zautomatyzowane oraz dopasowane do wymagań aplikacji (application centric).

Sieci mają stać się bardziej bezpieczne, prostsze w zarządzaniu, ich charakteryzować się niższymi kosztami utrzymania. Osiągnięciu tych celów mają służyć koncepcje Unified Access oraz One Network. W ramach Unified Access ma nastąpić integracja różnych mechanizmów kontrolujących dostęp użytkowników do sieci oraz odpowiedzialnych za filtrowanie ruchu (jak firewalle czy systemy IDS/IPS). W całej sieci mają obowiązywać jedne reguły dostępu i całość ma być kontrolowana i nadzorowana z jednego punktu zarządzania.

One Network

Z kolei One Network zakłada integrację mechanizmów zarządzania sieciami przewodowymi i bezprzewodowymi, dzięki czemu możliwe będzie, m.in. egzekwowania jednego zestawu reguł w obu rodzajach sieci. Podstawą realizacji tej koncepcji jest nowy układ Unified Access Data Plane ASIC. Dzięki niemu będzie widać cały ruch sieciowy w jednym miejscu, co ułatwi zarządzanie i podejmowanie administratorom decyzji co do konfiguracji sieci. Urzeczywistnieniem tych koncepcji jest nowy przełącznik Catalyst 3850, łączący w jednym urządzeniu funkcjonalność tradycyjnego przełącznika ethernetowego i kontrolera bezprzewodowego.

  • Kolejną nowością produktową jest Catalyst 5760, kontroler bezprzewodowej sieci LAN, wyróżniający się bardzo dużą przepustowością, wynoszącą 60 Gbit/s (6 razy więcej niż dotychczasowe kontrolery). Urządzenie może kontrolować pracę 1000 punktów dostępowych, i obsłużyć 12 tys. użytkowników.

Mnogość chmur

Cisco zakłada, że świat IT będzie światem wielu chmur obliczeniowych. To pociągnie za sobą konieczność obsługi różnych technologii chmurowych, dlatego Cisco deklaruje współpracę z wieloma firmami z branży, żeby zbudować ekosystem (m.in. Microsoft, VMware, EMC, IBM, Citrix) wokół koncepcji Unified Data Center. W drugim kwartale 2013 roku do sprzedaży ma trafić wirtualny przełącznik Cisco Nexus 1000V przeznaczony do środowiska Hyper-V. Natomiast już w pierwszym kwartale do sprzedaży trafi Cisco Cloud Services Router (CSR) 1000V,  niezależny od platformy serwerowej i hypervisora przełącznik usprawniający komunikację pomiędzy chmurą publiczną a siecią lokalną przedsiębiorstwa.

Na konferencji zaprezentowano kolejną wersję ISE (Identity Service Engine) o numerze 1.2. Jest to rozwiązanie umożliwiające administratorom tworzenie ujednoliconych reguł dostępu dla różnych sposobów dostępu do sieci. Obecna wersja oferuje takie nowe możliwości, jak integracja z systemami innych producentów (Good, Airwatch, Mobile Iron Zenprise oraz SAP), udoskonalone zarządzanie urządzeniami mobilnymi.

Cisco poinformowało również o przejęciu czeskiej firmy Cognitive, zajmuje się między innymi wykorzystaniem sztucznej inteligencji do wykrywania zagrożeń w sieci. Jest to o tyle znamienne, że Cisco przejęło w ciągu ostatnich kilku miesięcy aż 8 firm zajmujących się rozwojem oprogramowanie. Niewykluczone więc, że Cisco pójdzie drogą, którą wybrało Cisco i w ciągu kilku lat znaczną część przychodów firmy będzie stanowiła sprzedaż oprogramowania.

Szybkość w realu

Relację z imprezy kończymy informacją o niezwykle interesującym projekcie Bloodhound, którego celem jest przekroczenie szybkości 1000 mil/godz. po lądzie. Prace nad samochodem który w szczytowym momencie osiągnie szybkość 1050 mil/godz. trwają już od kilku lat, a finalna próba ma nastąpić pod koniec 2013 roku. Cisco wspiera ten projekt, dostarczając technologie sieciowe oraz narzędzie do pracy grupowej, umożliwiając współpracę zespołom pracującym w różnych, niekiedy bardzo odległych lokalizacjach. Szybkość 1000 mil/godz. ma zostać osiągnięta w 42 sekundy, a w ciągu 86 s. pojazd pokona dystans 10 mil.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…