Home Na czasie Cyfryzacja sposobem na uzdrowienie służby zdrowia

Cyfryzacja sposobem na uzdrowienie służby zdrowia

0
0
149

Co w efekcie ma pomóc rozwiązać rosnące wyzwania związane m.in. ze starzejącym się społeczeństwem, które będzie wymagać coraz szerszej opieki, mocno już obciążonym budżetem w NFZ, oczekiwaniami pacjentów, brakami kadrowymi w placówkach medycznych oraz kolejkami do specjalistów.

Pacjenci i lekarze oczekują cyfryzacji służby zdrowia

Jak wynika z danych Forbes Insight, aż 46 proc. dyrektorów ds. informatyki pracujący w placówkach medycznych jest świadoma roli jaką muszą odgrywać w zakresie cyfryzacji swoich organizacji.

Epidemia koronawirusa zweryfikowała konieczność wdrożenia cyfrowych rozwiązań do służby zdrowia, wskazując również jak ważna rolę odgrywają one w jej funkcjonowaniu. Widać to na przykładzie e-recepty, która nabrała szczególnego znaczenia w okresie izolacji społecznej, umożliwiając ograniczenie fizycznego kontaktu między ludźmi. Cyfryzacja pomaga nie tylko zdalnie przeprowadzić liczne procesy, ale też znacznie je przyspieszyć i usprawnić, co dla pacjentów ma istotne znaczenie – mówi Mariusz Juranek, dyrektor handlowy w firmie Polcom. – Co ważne, na takie inwestycje są środki. Unia Europejska do 2020 roku ma przekazać Polsce w sumie blisko 13 mld zł na cele związane z cyfryzacją służby zdrowia. Potrzebna jest więc odpowiednia strategia rozwoju, która zdaniem ekspertów związanych ze służbą zdrowia powinna zakładać współpracę Ministerstwa Zdrowia i sektora prywatnego – dodaje Mariusz Juranek.

O zainteresowaniu usługami e-medycyny świadczą dane BioStat. Aż 7 na 10 badanych, w celu uzyskania e-recepty w ostatnim tygodniu maja skorzystało ze zdalnej opieki lekarskiej. Jako cel e-wizyty ponad połowa ankietowanych wskazała uzyskanie porady medycznej. Należy zaznaczyć, że co jedenasty respondent skorzystał z takiej formy kontaktu z lekarzem, aby uzyskać e-zwolnienie. Co dziewiąty respondent skorzystał z kolei z teleporady, aby uzyskać lub przedłużyć e-receptę. Ponadto, trzy czwarte pacjentów, którzy w ostatnim tygodniu maja odbyli wizytę u lekarza, otrzymało e-receptę. Natomiast skierowanie na dalsze badania lub do specjalisty otrzymał co czwarty pacjent, zaś e-zwolnienie uzyskało 15 proc. badanych.

Podobne wnioski płynąć z badań LekSeek Polska "E-zdrowie oczami Polaków". Wynika z nich, że cyfrowych rozwiązań z zakresu e-zdrowia oczekują zarówno pacjenci, jak i lekarze.

Rozwiązanie dla e-zdrowia

Ezdrowie to jednak nie tylko uzdrowienie służby zdrowia, ale i nowe wyzwania, m.in. masa generowanych przez nie danych. Wg analiz Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanford, w 2020 r. na świecie zostanie wygenerowanych ponad 2,3 tys. egzabajtów danych medycznych. Rozwiązaniem tutaj, co raz powszechniej stosowanym na świecie wydaje się być technologia chmurowa.

Wg szacunków, do 2022 roku wartość usług chmurowych zastosowanych w służbie zdrowia osiągnie kwotę ponad 11 mld USD. Przy czym globalny rynek w tym obszarze może wynieść ponad 55 mld USD do 2025 r. Z kolei w samej Europie wydatki na takie technologię chmurową mają średnio-rocznie rosnąć średnio o 15,5 proc. rocznie. Ten trend obserwujemy także w Polcom, poprzez to, że coraz więcej placówek medycznych decyduje się na wykorzystywanie chmury. Tak jest choćby w przypadku systemu TeleDICOM udostępnianego w chmurze Polcom, umożliwiającego zdalne konsultacje pacjentów. Pokazuje to, że chmura obliczeniowa, staje się równie ważna dla sektora medycznego, podobnie jak stało się to w innych sektorach gospodarki– wskazuje Mariusz Juranek z firmy Polcom.

Technologia chmury jest w stanie uwolnić służbę zdrowia od ciężaru infrastruktury informatycznej – pozwalają na otwieranie nowych projektów związanych z e-zdrowiem Polaków, zapewniając swobodę i skalowalność na nieporównanie wyższym poziomie, jednocześnie nie wymuszając dodatkowych inwestycji w sprzęt informatyczny oraz gwarantując bezpieczeństwo wrażliwych danych. Tym samym można powiedzieć, że cloud computing otwiera nowe możliwości, pozwalające na bezprecedensową innowacyjność w tym obszarze życia społecznego.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…