Home Bezpieczeństwo Czy wystarczająco chronisz swoje dane, korzystając z TikToka?

Czy wystarczająco chronisz swoje dane, korzystając z TikToka?

0
0
84

TikTok, najczęściej pobierana w 2022 roku aplikacja na świecie, wzbudza coraz więcej kontrowersji, związanych z cyberbezpieczeństwem i administrowaniem danych użytkowników. Jak mogą chronić się ci, którzy mimo tego nie chcą rezygnować z platformy?

Zgodnie z raportem zajmującej się cyberbezpieczeństwem, australijskiej firmy Internet 2.0 z lipca 2022 roku[1], TikTok żąda nadmiernych uprawnień i zbiera znacznie więcej danych, niż potrzebuje do działania. Platforma ma zbierać m.in. informacje na temat wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie, szczegóły o systemie operacyjnym Android i wymagać dostępu do kontaktów w telefonie. Dodatkowo wielu z tych procesów nie można wyłączyć, a w polityce prywatności TikToka znajdują się zapisy uprawniające aplikację do czytania wiadomości użytkowników, co uzasadniane jest ochroną przed spamem. Według raportu, aplikacja otrzymuje także informacje o przybliżonej lokalizacji urządzenia, nawet wtedy, gdy usługa lokalizacji jest wyłączona. Zbiera również historię transakcji i zakupów użytkowników. Dlatego niektóre kraje rozważają wprowadzenie zakazu korzystania z aplikacji, a inne zabraniają korzystania z niej m.in. na urządzeniach powiązanych z administracją rządową. Indie wprowadziły ogólnokrajowy zakaz korzystania z TikToka już w 2020 roku. Teraz Stany Zjednoczone również rozważają taki krok.

TikTok wyjaśnia?

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, złożył zeznania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, przedstawiając swoje stanowisko dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności aplikacji oraz możliwych powiązań z rządem Chin w związku z dyskusją na temat zakazu TikToka w USA. W odpowiedzi na zarzuty, Shou Zi Chew stwierdził m.in., że obecne wersje aplikacji nie zbierają dokładnych ani przybliżonych informacji GPS od użytkowników w USA. Zaprzeczył też, aby dane z aplikacji były w jakikolwiek sposób udostępniane chińskiemu rządowi. Wcześniej TikTok odpierał także stawiane m.in. przez media zarzuty o cenzurowanie niektórych, niewygodnych dla chińskiego rządu treści, szpiegowanie dziennikarzy czy niewłaściwą ochronę młodych użytkowników przed szkodliwymi treściami.

– TikTok bywa coraz częściej posądzany m.in. o nadmierne gromadzenie danych użytkowników, negatywny wpływ na dzieci i ich zdrowie psychiczne oraz wycieki danych osobowych. Choć podobne oskarżenia są stawiane także innym mediom społecznościowym, żadna inna platforma nie przyciąga tyle uwagi. Korzystając z aplikacji, warto zachować ostrożność, a szczególną uwagę poświęcić temu, jak wykorzystują ją dzieci i młodzież, wśród których TikTok jest niezwykle popularnym narzędziem – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ESET wskazują na kilka rozwiązań po jakie warto sięgnąć, jeśli nie chcesz zrezygnować z TikToka, ale zależy ci na pełniejszej ochronie danych:

  • Sięgnij po wersję webową. Jeśli chcesz przeglądać treści na TikToku, jednocześnie udostępniając jak najmniej danych, nie korzystaj z aplikacji, ale wejdź na jej stronę w przeglądarce internetowej. Pamiętaj jednak, że TikTok nadal będzie mógł zbierać niektóre informacje za pomocą plików cookie i innych rozwiązań do monitorowania użytkowników.
  • Weryfikacja ustawień. Aby aktywnie korzystać z aplikacji, a więc dodawać filmy, komentować i lubić treści innych użytkowników – musisz posiadać konto na TikToku. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku możesz przynajmniej ograniczyć udostępnianie niektórych danych w ustawieniach. Przyjrzyj im się uważnie.
  • „Czysty” adres email. W swojej polityce prywatności TikTok wyraźnie stwierdza, że może zbierać Twoje dane z aplikacji innych firm, nawet bez Twojej zgody. Podczas rejestracji po raz pierwszy, warto więc użyć numeru telefonu lub adresu e-mail, których nie używasz nigdzie indziej, a nie konta powiązanego na przykład z inną platformą społecznościową.
  • Mniej personalizacji i synchronizacji. Dla większego bezpieczeństwa, nie zezwalaj na synchronizowanie kontaktów telefonicznych lub znajomych z Facebooka i ogranicz personalizację reklam. Możesz też korzystać z tymczasowego telefonu komórkowego na kartę, a także z usług proxy do maskowania adresu IP i VPN, aby ukryć również swoją lokalizację.
  • Ochrona dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, rozważ skorzystanie z udostępnianej przez aplikację funkcji „Family Pairing”, która pozwala na powiązanie konta rodzica i dziecka oraz ustawienia z zakresu kontroli rodzicielskiej m.in. ograniczenie dziennego limitu czasu korzystania z TikToka, ekspozycji na niektóre treści i opcji wyszukiwania oraz widoczności dla innych użytkowników.

[1] https://internet2-0.com/whitepaper/its-their-word-against-their-source-code-tiktok-report/

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Koniec SMS-owych oszustw? Niekoniecznie.

Ostatnie lata przyniosły ze sobą znaczny wzrost liczby oszustw za pomocą SMS-ów. Nowa usta…