Home Bezpieczeństwo Deepfake: jak rozpoznać fałszywe treści i chronić prywatność

Deepfake: jak rozpoznać fałszywe treści i chronić prywatność

0
0
137

Technologia deepfake, pozwalająca na tworzenie realistycznych, lecz fałszywych obrazów i dźwięków, staje się coraz większym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego i ochrony prywatności. Wojciech Chojnacki, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych i Ochrony Zasobów Banku Pocztowego, zwraca uwagę, że deepfake zagraża nie tylko reputacji osób prywatnych i publicznych, ale również może być wykorzystywany do oszustw finansowych oraz dezinformacji na niespotykaną dotąd skalę.

W czasach szybko rozwijających się technologii świadomość zagrożeń oraz odpowiednie zabezpieczenia stają się nieodzownym elementem naszej codzienności.

Deepfake Voice: głos na zawołanie

Jednym z najniebezpieczniejszych narzędzi w arsenale cyberprzestępców jest deepfake voice. Sztuczna inteligencja, bazując na niewielkich próbkach oryginalnego głosu, potrafi tworzyć całe wypowiedzi w dowolnym głosie, co czyni je praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych. Tego rodzaju manipulacja jest często stosowana przy różnego rodzaju wyłudzeniach. Na przykład, fałszywe rozmowy telefoniczne, w których przestępcy podszywają się pod przełożonych, prosząc o przesłanie tajnych dokumentów, czy loginy i hasła, są coraz bardziej powszechne.

Deepfake Image: obrazy jak żywe

Technologia deepfake image poszła krok dalej niż tradycyjny Photoshop, umożliwiając szybkie i łatwe tworzenie wyimaginowanych obrazów i filmów. Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji manipulowanie twarzami, mimiką i głosami stało się niezwykle realistyczne. W ciągu kilku minut można wygenerować np. przemówienie polityka, które nigdy nie miało miejsca, lub reklamę z udziałem znanego sportowca promującego szybki zysk na nowej giełdzie kryptowalut.

Jak się bronić przed Deepfake?

  • Mimo zaawansowania technologii deepfake najlepszym narzędziem obrony jest nasz własny rozum. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
    Zachowaj czujność: Jeśli coś wydaje się dziwne w reklamie lub rozmowie telefonicznej, prawdopodobnie tak jest.
    Weryfikuj informacje: Jeżeli odbierasz telefon od kogoś, kto prosi o pomoc, sprawdź to pytając o wspólne wspomnienie lub kontaktując się z tą osobą na znany Ci numer.
    Szukać dodatkowych źródeł: Korzystaj z internetu, aby sprawdzić podejrzane informacje, dodając do wyszukiwania frazy takie jak „fake news”. Warto stać się adeptem sztuki „białego wywiadu”, aby móc skutecznie weryfikować treści, z którymi się stykasz.

Deepfake to technologia, która przynosi ze sobą nowe wyzwania i zagrożenia. Świadomość, edukacja i ostrożność są kluczowe, aby chronić się przed manipulacją i oszustwami. Pamiętajmy, że nasz zdrowy rozsądek i zdolność do krytycznego myślenia są najlepszymi narzędziami w walce z cyfrowymi fałszerstwami.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co zrobić, jeśli oszuści mają Twój numer telefonu?

Za każdym razem, gdy dochodzi do naruszenia danych lub ataku phishingowego, Twój numer tel…