Home Biznes Dlaczego wybór domeny jest tak istotny?

Dlaczego wybór domeny jest tak istotny?

6 min
0
0
49

Wzrastająca liczba internautów jest dla nas wyznacznikiem tego, że poprzez internet jesteśmy w stanie trafić do większego grona odbiorców, niż bylibyśmy w stanie dokonać tego w rzeczywistości. Samo istnienie w sieci jeszcze nie jest kluczem do sukcesu. Występuje tutaj duża konkurencyjność. Jak sprawić, żeby się wyróżnić na tle innych? Na początek przyjrzyjmy się kilku ważnym faktom .

Historia domen

Początek systemu nazw domenowych przypisuje się na rok 1984. Rok później powstała pierwsza, oficjalna domena, która została zarejestrowana 15 marca – symoblics.com. Śledząc raporty dotyczące powstania nowych domem, dopatrzeć się można niewiarygodnego postępu. Obecnie na świecie zarejestrowanych jest ponad 329 milionów stron www.

W chwili obecnej w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 2,5 mln domen. Dopiero w 1990 roku – a więc 5 lat po zarejestrowaniu pierwszej domeny – powstała nasza narodowa, z końcówką .pl. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, pierwsze adresy internetowe pojawiły się rok po stworzeniu domeny. Dziś, choć z dużą różnicą, co do czołówki, polska domena mieści się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych domen internetowych.

Dlaczego to co proste jest najlepsze?

Oto kilka korzyści, jakie niesie ze sobą używanie polskiego rozszerzenia:

–       Wśród obywateli poszczególnych państw dominują domeny narodowe, co sprawia, że są one bardziej rozpoznawalne przez Polskich internautów (pomijając domeny .com, które dominują rynek światowy). Wzbudzają one większe zaufanie oraz są bardziej cenione, niż te z podwójnym rozszerzeniem np: .com.pl/ .net.pl/ lub pojedyncze .net. – Wszystkie duże firmy oraz marki posługują się najbardziej znanymi rozszerzeniami, ponieważ wiedzą, że jest to klucz do sukcesu.

–       Doświadczenie pokazuje, że zapamiętywana zostaje nazwa witryny, a jej rozszerzenie jest dla odbiorców intuicyjne. Idąc tym tokiem myślenia, oczywistym staje się, że Polscy odbiorcy znając nazwę strony zakończą ją rozszerzeniem .pl (tak samo w przypadku zagranicznych sąsiadów, którzy wyszukują polskiej strony. W pierwszej kolejności posłużą się narodową końcówką, ponieważ jest to najbardziej prawdopodobne, że uda im się dostać tam gdzie chcą).  Badania dowo­dzą, że 80% użytkown­ików szuka­ją­cych domeny dużej firmy bez pomocy wyszuki­warki wpisy­wało jej nazwę z rozsz­erze­niem świa­towym (.com) lub nar­o­dowym (np. .pl) – komentuje Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl

–       Stosowanie polskiego rozszerzenia wyróżnia witrynę wśród konkurentów.

–       Zakładanie domen.pl nie wiąże się z wysokimi kosztami. Tym bardziej, że operatorzy prześcigają się w atrakcyjnych promocjach i ofertach.

Warto przyjrzeć się firmom, które utrzymują stałe ceny domen i nie podnoszą kosztów za ich przedłużenie i utrzymanie. Jedną z takich firm jest Cal.pl który obecnie przygotował specjalną ofertę na domeny z końcówką .PL. Już za 49,99 zł możemy kupić i zarejestrować domenę na 2 lata.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…