Home Na czasie e-podpis cię ochroni

e-podpis cię ochroni

0
0
125

Oprócz wygody i oszczędności czasu do korzystania z e-poczty przekonuje nas także częstotliwość komunikacji. Dzięki poczcie internetowej możemy w ciągu dnia dostarczyć do adresata nawet kilkanaście listów, czego nie zdoła zrobić żadna poczta. Elektroniczna komunikacja ułatwia życie nie tylko osobom prywatnym, ale i firmom. Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują Internet jako kanał dystrybucji swoich towarów i usług, przeprowadzają transakcje on-line, komunikują się wirtualnie z klientami i kontrahentami. Teraz przedsiębiorcy mają szansę na jeszcze szersze wykorzystanie dobrodziejstw Internetu. Od 1 maja 2008 roku wszystkie urzędy administracji publicznej będą przyjmowały dokumenty opatrzone podpisem elektronicznym.  

Korzyści e–podpisu dla twojego biznesu

Wykorzystując elektroniczny obieg dokumentów miedzy firmą a instytucjami publicznymi możemy zyskać więcej czasu i oszczędzić pieniądze. Dzięki e-podpisowi przedsiębiorcy mogą zapomnieć o długich kolejkach w urzędach, wysyłaniu pracowników do banku czy na osobiste spotkania z kontrahentami w celu podpisania dokumentów. Inwestując w e-podpis ułatwią sobie także komunikację z innymi firmami. Właściciele firm będą mogli zaoszczędzić na kosztownych wyjazdach służbowych, zmniejszyć wydatki na  m.in. tusze, tonery, papier, urządzenia biurowe, koperty, znaczki i opłaty kurierskie.  Podpis cyfrowy zda egzamin także w tych przedsiębiorstwach, w których wymiana korespondencji drogą mailową jest niezbędna ze względu na rozmieszczenie oddziałów firmy w różnych miastach.  

Czym jest podpis elektroniczny

Nazwa „podpis elektroniczny” obejmuje różne techniki potwierdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną. E-podpis spełnia te same wymogi co zwykły podpis, jednak jego zastosowanie gwarantuje wygodę, oszczędność czasu, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Główne przeznaczenie e-podpisu jest proste – odbiorca ma mieć pewność, że korespondencja opatrzona cyfrowym podpisem pochodzi od właściwego nadawcy, a jej treść nie uległa zmianie bez wiedzy nadawcy. Ten z kolei ma mieć pełne przekonanie, że wysłana przez niego wiadomość dotarła do odpowiedniego adresata.

Jak to wygląda w praktyce

Chcemy wysłać pocztą elektroniczną raport o sytuacji finansowej naszej firmy. Załóżmy, że nasz e-mail dostaje się w niepowołane ręce i … dane liczbowe ulegają zmianie na naszą niekorzyść. Wykorzystując podpis elektroniczny taka sytuacja jest niemożliwa. Dzięki integralności treści wiadomości z e-podpisem zmiana chociaż jednego słowa lub znaku zostaje od razu wykryta. Korzystając z e-podpisu mamy także pewność, że nikt go nie podrobi i nie wykorzysta bez naszej wiedzy np. do podpisania umowy. Jest to możliwe dzięki technikom kryptograficznym, które wykorzystuje się do złożenia podpisu, a co za tym idzie tylko właściciel odpowiedniego narzędzia może złożyć podpis. Kolejną zaletą e-podpisu jest jego poufność, którą zapewnia szyfrowanie wysyłanych dokumentów. Wiadomość e–mail oraz informacje w niej zawarte może odczytać tylko jedna osoba – ta do której e-mail jest adresowany. Niezbędnym elementem każdego dokumentu jest także data. Od niej zależy np. wejście w życie zapisanych w umowie ustaleń. I tu podpis cyfrowy daje nam pewność, że nikt nie zastosuje nadużyć związanych z datą nadania dokumentu. Podpis elektroniczny umożliwia przypisanie danej wiadomości dokładnej daty, której tak jak treści wiadomości nie można zmienić.

Podsumowując – co daje ci e-podpis? Szybką identyfikację podpisu danej osoby, pewność, że nikt nie podrobi twojego podpisu, ochronę dokumentów, które wysyłasz oraz dostarczenie ich do właściwych osób.

Dziś kompletny zestaw do składania podpisu elektronicznego można kupić za ok. 300 zł.

W następnym tekście: z czego składa się zestaw umożliwiający korzystanie z podpisu elektronicznego, jakie są rodzaje podpisów oraz na czym polega mechanizm działania e-podpisu.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Ponad 17% Polaków nie jest pewnych czy padło ofiarą oszustwa w sieci. Aż 40% nie weryfikuj…