Home Bezpieczeństwo Euro 2012 okazją do oszustw na aukcjach internetowych

Euro 2012 okazją do oszustw na aukcjach internetowych

0
0
110

Negatywną stroną masowości piłki nożnej jest poddawanie się emocjom przysłaniającym często zdrowy rozsądek. Oszuści grasujący na portalach aukcyjnych otrzymują idealną platformę, którą mogą wykorzystać do kuszenia użytkowników tanimi biletami i ekskluzywnym sprzętem. Kaspersky Lab przedstawia kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć pułapek zastawianych przez oszustów na aukcjach online.            

Oszustwa wykorzystujące bilety na mecze

Bilety na mecze czy telewizory HD z najwyższej półki – niektórzy sprzedawcy nagle wchodzą w posiadanie ogromnej partii takiego towaru i oferują go na aukcjach w niezwykle atrakcyjnych cenach. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie Euro 2012, tacy handlowcy z pewnością nie mogą narzekać na brak potencjalnych kupców. Dlaczego mówimy tu o oszustwie? Ponieważ zakupione towary nigdy nie trafiają do nabywcy. Takie same oszustwa, w których kibice kuszeni są biletami, były częste na eBayu podczas Mistrzostw o Puchar Świata 2006 w Niemczech. Według danych policji, w 2006 roku straty w wyniku tego rodzaju oszustw sięgnęły około 100 000 euro.

Jak nie dać się złapać

Podczas kupowania biletów na mecze Euro 2012 jest tylko jeden sposób zabezpieczenia się przed fałszywkami: kupienie biletu na oficjalnej stronie UEFA: https://ticketing.uefa.com/euro2012/default.aspx. Jeżeli chodzi o sprzęt wysokiej klasy sprzedawany na aukcjach internetowych, warto przyjrzeć się ocenom i komentarzom, które otrzymał sprzedawca. To jednak nie wystarczy. Jeżeli na przykład telewizor HD, który normalnie kosztuje 2 500 zł, jest oferowany jako nowy produkt za 800 zł, należy mieć się na baczności. Podobnie, jeżeli sprzedawca niespodziewanie nalega na przeprowadzenie transakcji poza portalem aukcyjnym, powinniśmy natychmiast nabrać podejrzeń i nie przelewać pieniędzy. Wyjątkową ostrożność należy również zachować wtedy, gdy sprzedawca znajduje się poza krajem, w którym dokonujemy zakupu, ponieważ organom ścigania bardzo trudno jest interweniować w przypadku oszustwa popełnionego za granicą. Warto również pamiętać, że klient, który płaci za zakupy za pomocą systemu płatności takiego jak PayU, jest lepiej chroniony i może znacznie łatwiej odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa.     

Źródło: Kaspersky Lab


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…