Home Biznes Huawei: biznes w skali makro

Huawei: biznes w skali makro

0
0
246

Dla większości ludzi z naszego kręgu kulturowego Chiny kojarzą się z łamaniem praw człowieka i wyzyskiem pracowników, którzy skoszarowani w przyzakładowych blokach pracują za miskę ryżu.

Dzięki zaproszeniu przez firmę Huawei do siedziby w Shenzhen mogłem naocznie przekonać się jak wyglądają Chiny XXI wieku. A rzeczywistość całkowicie odbiega od stereotypów.

Huawei to firma wciąż w Polsce mało rozpoznawalna, pomimo że na rynku operatorów zdecydowanie dominuje. 45 z 50 największych na świecie operatorów telekomunikacyjnych korzysta z jej usług. Wypada dodać, że jest to firma prywatna, a  wszystkie jej udziały znajdują się w rękach pracowników.

To jednak czubek góry lodowej – Huawei ma aspiracje aby zagospodarować całą sferę rozwiązań na styku telekomunikacji i systemów przetwarzania danych.

Produkty i rozwiązania firmy Huawei wdrożono już w ponad 140 krajach, zapewniając dostęp do usług telekomunikacyjnych jednej trzeciej populacji świata. W czerwcu 2011 roku firma HUAWEI zatrudniała ponad 120 tysięcy pracowników, z których 53 tysiące bierze udział w projektach badawczo-rozwojowych. W pierwszej połowie 2011 roku firma HUAWEI zanotowała dochód w wysokości 15,2 miliarda dolarów, co daje wzrost o 11% rok do roku.  W Polsce zatrudnia ponad 200 pracowników, a to dopiero początek ekspansji.

Biznes od A do Z

Lecąc do Chin miałem dość mgliste wyobrażenie o skali działania Huawei. Na miejscu okazało się że siedziba firmy to nie kilka budynków, ale cała dzielnica miasta Shenzhen – z własnym szpitalem, kwartałem mieszkaniowym, boiskami, basenami i wszystkim co niezbędne do życia i … pracy.

Jak można się spodziewać „show room” to w wydaniu Huawei „show building” – budynek którego nie powstydziłyby się zachodnie korporacje – gdzie na wielu piętrach prezentowane są rozwiązania oferowane przez Huawei. A jest tego trochę:

Carrier Network

 • Radiowe Sieci Dostępowe: SingleRAN, LTE, GSM, WCDMA, CDMA, TD-SCDMA, WiMAX
 • Sieć: FTTx, DSL, WDM / OTN, MSTP / Hybrid MSTP, Microwave, Router, MSP, PTN i cyber-bezpieczeństwo
 • Sieć szkieletowa: IMS, softswitch do rozwiązań mobilnych, NGN, sieć pakietowa, SDM, PCRF, Cloud, CDN, sieć sygnalizacyjna"huawei"
 • Aplikacje i oprogramowanie: NGBSS, cyfrowy dom, SDP, eMiasto, Mobilne biuro
 • Rozwiązania kolokacji: zasilanie hybrydowe, zasilanie podstawowe, anteny & RF, szafki uliczne, Infrastruktura światłowodowa i miedziana

Device

 • Mobilne urządzenia szerokopasmowe: modemy USB, modemy bezprzewodowe, moduły MBB, urządzenia WiMAX
 • Telefony: UMTS, GSM, CDMA, TD-SCDMA
 • Urządzenia konwergentne: stacjonarne / bezprzewodowe terminale, routery bezprzewodowe, elektroniczne ramki do zdjęć, dekodery
 • Rozwiązania video: Telepresence, rozwiązania do wideokonferencji

Enterprise

 • Infrastruktura sieciowa: switcheethernetowe, routery, WLAN, MSTP, wavelengthdivisionmultiplexing (WDM), produkty dostępowe i bezpieczeństwa
 • Komunikacja przedsiębiorstw: call center, unifiedcommunication, rozwiązania videkonferencyjne
 • Centra Danych: Serwery, przechowywanie danych, centra danych, switcheethernetowe i routery, rozwiązania dla centrów kontroli
 • Cloudcomputing: Aplikacja & Oprogramowanie, OSS, rozwiązania dla bezpieczeństwa sieci i danych
 • Rozwiązania skierowane do sektorów: GSM-R dla szybkich kolei, inteligenta energia, Smart Grid, a także rozwiązania użyteczności publicznej, dla administracji publicznej, w tym e-Administracja, e-Miasto, e-Zdrowie, e-Bankowość, and e-Edukacja.

Usługi globalne

 • Integracja systemów: integracja sieci mobilnych, integracja sieci stacjonarnych, rozwiązania dla centrów danych i kolokacji
 • Usługi dodane: Managed Services, Experience Enhancement, bezpieczeństwo sieci
 • Usługi szkoleniowe: wymiana wiedzy, certyfikacja Huawei, doradztwo

Kopiowanie? to nie jest chińska specjalność

Praca na zlecenie i kopiowanie to etykiety, które często przykleja się chińskim firmom. Tymczasem rzeczywistość jest całkiem inna.

 • Zgodnie z polityką zaangażowania w ochronę własności intelektualnej, według danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej ONZ HUAWEI była w 2009 roku drugą, pod względem ilości zgłoszonych aplikacji, firmą działającą w ramach Układu o Współpracy Patentowej (PCT) z 1847 złożonymi wnioskami. Do końca grudnia 2010 roku firma HUAWEI wystąpiła w sumie o 49040 patentów, z których przyznano 17765.
 • HUAWEI angażuje się również w rozwój standardów branżowych poprzez aktywne uczestnictwo w 136 organizacjach odpowiedzialnych za standaryzację, piastując ponad 180 funkcji oraz zgłoszenie w sumie ponad 25 tysięcy propozycji standardów.
 • Blisko połowa pracowników HUAWEI zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową, a średnio 10% rocznego dochodu firmy przeznaczane jest na inwestycje w tej dziedzinie. HUAWEI ma 15 siedzib regionalnych, dysponuje 20 centrami badawczo-rozwojowymi, ponad 20 centrami innowacji współtworzonymi wraz z partnerami oraz 36 ośrodkami szkoleniowymi.

Imponujące? Zapewne, zwłaszcza, że firma powstała nie tak dawno, bo w 1988 roku.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najwięcej nowych aut kupują programiści

Przedsiębiorcy, którzy zamawiają najwięcej nowych aut trudnią się programowaniem, doradztw…