Home Biznes Ile strat generuje w Polsce cyberprzestępczość

Ile strat generuje w Polsce cyberprzestępczość

0
0
135

 

Według raportu NCR, w zeszłym roku 71 proc. Polaków padło ofiarą cyberprzestępczości (76 proc. w całym swoim życiu). Jednak skala tego zjawiska to nie tylko liczba ofiar – to także stracony czas i powstałe koszty.

  • Oprócz straty 2,9 mld zł rocznie spowodowanej cyberprzestępczością, firma Symantec wyliczyła dodatkowe koszty w wysokości 10,1 mld zł, które stanowią wycenę czasu straconego przez ofiary cyberprzestępstw.
  • Rozwiązywanie problemów i usuwanie szkód zajmowało w Polsce średnio 6 dni rocznie. Z danych NCR wynika, że cyberprzestępczość jest znacznie bardziej kosztowna dla świata niż globalny czarny rynek marihuany, kokainy i heroiny razem wziętych (288 mld USD)  –  w ciągu zeszłego roku ofiarą cyberprzestępców na całym świecie padło 431 milionów dorosłych osób, co kosztowało 388 mld USD w stratach finansowych i utraconym czasie.

22 000 ofiar dziennie w Polsce

Jak wynika z opracowania firmy Symantec, co minutę 15 dorosłych osób w Polsce pada ofiarą cyberprzestępczości, co przekłada się na ponad 22 tys. ofiar dziennie.

  • Według raportu NCR, 12 proc. dorosłych osób padło ofiarą tego zjawiska na swoich telefonach komórkowych. Jak pokazuje 16. edycja raportu firmy Symantec pt. „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”, liczba luk w zabezpieczeniach zwiększyła się o 42 procent w 2010 r. w porównaniu do 2009 r. – to znak, że cyberprzestępcy zaczynają koncentrować swoją uwagę na tym obszarze. 
  • Liczba zgłaszanych luk w mobilnych systemach operacyjnych wzrosła ze 115 w 2009 r. do 163 w 2010 roku. Oprócz zagrożeń pojawiających się na urządzeniach mobilnych, jednym z głównych czynników wzrostu przypadków cyberprzestępczości jest rosnąca popularność sieci społecznościowych i brak ochrony. 

Młody, mobilny mężczyzna=ofiara

W badaniu firmy Symantec stwierdzono, że prawdopodobieństwo bycia ofiarą cyberprzestępczości jest jeszcze wyższe dla mężczyzn w wieku 18-31 lat (z tzw. „pokolenia Y”), korzystających z Internetu w telefonach komórkowych: w tej grupie cztery na pięć osób(84 proc.) padło ofiarą tego zjawiska. 46 proc. użytkowników telefonów komórkowych w Polsce łączy się z Internetem przez komórki. Niemal jedna czwarta respondentów (23 proc.) odpowiedziała, że „nie może żyć bez Internetu”. Co więcej, statystyczny Polak spędza online24 godziny tygodniowo.

Wirus ciągle rządzi

Najbardziej powszechnym rodzajem cyberprzestępczości w Polsce, ale też najłatwiejszymw zapobieganiu, są wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie – 64 proc. ankietowanych przyznaje, że doświadczyło tego problemu. Po wirusach kolejne miejsca zajmują oszustwa online (20 proc.) i wiadomości wyłudzające dane (phishing, 10 proc.). Firma Symantec informowała już w swoim raporcie pt. „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”, że zidentyfikowała w 2010 r. ponad 286 milionów unikalnych odmian złośliwego oprogramowania, co stanowiło wzrost o 19 proc. w porównaniu do 2009 r.

Leniwi nie stosują zabezpieczeń

O tym, jaki jest rozdźwięk między świadomością a działaniem, świadczy następujący fakt: choć 72 proc. ankietowanych twierdzi, że jest świadomych przestępstw w Internecie, to w wielu wypadkach nie są podejmowane żadne niezbędne kroki zapobiegawcze. Jedna na cztery dorosłe osoby w Polsce wskazuje, że nie ma aktualnego pakietu oprogramowania zabezpieczającego, aby chronić swoje osobiste informacje w sieci. Ponadto 70 proc. nie stosuje skomplikowanych haseł lub nie zmienia ich regularnie. Spośród tych, którzy regularnie korzystają z Internetu przez telefon komórkowy, tylko 21 proc. instaluje najbardziej aktualne zabezpieczenia.

  • Raport „Norton Cybercrime Report” (NCR) to globalne badanie wpływu cyberprzestępczości na użytkowników online, przeprowadzone w 24 krajach, w tym  po raz pierwszy w Polsce.
  • Dalsze wnioski z raportu firmy Symantec nt. cyberprzestępczości na świecie i wg krajów dostępne są na stronie: http://norton.com/cybercrimereport.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Mio MiVue C590 – doskonała jakość nagrań w super cenie

Mio, największy w Europie producent kamer samochodowych, wprowadza na rynek swój najnowszy…