Home Analizy Inteligentne liczniki energii coraz bliżej

Inteligentne liczniki energii coraz bliżej

6 min
0
0
17

Elektroniczne liczniki będą automatycznie przekazywać dane pomiarowe do  systemów teleinformatycznych firm dystrybuujących energię. Giełdowa spółka OPTeam  działająca w branży IT, przygotowuje się do realizacji projektów związanych z budową  systemów inteligentnego wykonywania pomiarów.

„Planowane inwestycje związane z budową  inteligentnych  sieci  to krok milowy i dla odbiorców energii elektrycznej i dla firm energetycznych. Kluczową kwestią będzie zintegrowanie systemów zarządzających pomiarami, które działają w poszczególnych firmach energetycznych, z urządzeniami teletransmisyjnymi  i nowymi licznikami. Mamy duże doświadczenie w usługach integratorskich  i zamierzamy je wykorzystać przy nowych projektach w energetyce” – mówi Andrzej Pelczar, Prezes OPTeam S.A

Operacja wdrożenia inteligentnego wykonywania pomiarów w skali kraju to inwestycja rzędu od 7,8 do nawet ponad 10,2 mld zł. Najdroższe będzie wdrożenie zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Ale klienci powinni na tym zyskać. 

„Dzięki nowoczesnej infrastrukturze pomiarowej odbiorcy energii będą mogli na bieżąco śledzić, w jakim stopniu poszczególne  urządzenia w ich gospodarstwach domowych zużywają energię.  Informacje te pozwolą im na obniżenie kosztów energii elektrycznej, np. dzięki korzystaniu z energochłonnych urządzeń w godzinach tańszej taryfy” – mówi Piotr Koba, doradca zarządu OPTeam ds. Sektora Utilities. 

Dodaje, że nowoczesne liczniki będą dodatkowo sprzyjać oszczędzaniu energii  dzięki współpracy z siecią HAN (ang. Home Area Networks), która zapewni komunikację miedzy inteligentnym licznikiem a domowymi odbiornikami energii elektrycznej. Funkcjonalność ta pozwoli na  zarządzanie zużyciem prądu w ciągu doby, poprzez ich włączanie i wyłączanie o wyznaczonej porze, gdy np. jesteśmy w pracy. Pilotażowe programy związane z budową AMI są już realizowane przez największe grupy energetyczne w Polsce. Docelowo zakłada się, iż wdrożenie inteligentnych sieci ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii nawet o 9 proc w skali kraju.

  • Jeszcze więcej zyskać mogą firmy energetyczne. Dzięki wiedzy na temat nawyków klientów będą mogły lepiej zarządzać poziomem produkcji energii w ciągu doby. Umożliwi ona też ustalenie dynamicznych taryf tak, by odciążyć sieć w godzinach, kiedy pobiera się z niej najwięcej energii. A to zwiększy bezpieczeństwo dostaw prądu, zmniejszy się bowiem ryzyko przekroczenia rezerwy mocy. Inteligentne sieci energetyczne ułatwią także wykrywanie awarii sieci.
  • Istnienie inteligentnych sieci warunkuje rozwój energetyki konsumenckiej, która w największym uproszczeniu sprowadza się do wytwarzania energii przez jej konsumentów z wykorzystaniem małych wiatraków, przydomowych turbin wodnych, paneli słonecznych. Wspomniane na wstępie regulacje prawne mają też sprzyjać rozwojowi tej młodej i bardzo obiecującej gałęzi elektroenergetyki. Dlatego inteligentne sieci energetyczne wdrażane są w całej Europie. Choć do roku 2020 zostało jeszcze ponad siedem lat, pierwsze przetargi i konkursy już ruszają. Niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że na dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych zaplanował 340 mln zł. Nabór wniosków do pierwszego konkursu ruszy w grudniu.  


 

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku?

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby…