Home Chmura Inteligentne miasta zaleją nas danymi

Inteligentne miasta zaleją nas danymi

0
0
100

Specjaliści SAS podkreślają, że prawdziwe korzyści wynikające z projektów smart city są dopiero przed nami i zwracają uwagę na fakt, że wiele prowadzonych obecnie inicjatyw skupia się jedynie na niewielkim wycinku miejskiej rzeczywistości. Rozwój inteligentnych miast sprawi, że będziemy musieli uporać się z ogromem danych wymagających analizy w czasie rzeczywistym.

Inwestycje związane z inteligentnymi miastami stanowią priorytet dla władz Unii Europejskiej, które w latach 2014–2020 na szeroko rozumianą ideę smart city przeznaczą nawet 18 mld euro. Na świecie istnieją już inteligentne miasta, których najbardziej wyrazistym przykładem jest Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Docelowo ma ono być pierwszą samowystarczalną pod względem energetycznym metropolią. Prace nad tym projektem wciąż trwają, a data jego zakończenia była przesuwana kilkukrotnie. To pokazuje jak złożone są to inicjatywy i jak dużo przygotowań wymagają.

Projekty z zakresu smart city nie są tworzone raz na zawsze. Analiza zgromadzonych danych pozwala na wprowadzanie ciągłych usprawnień i korekt. Musimy pamiętać, że ich celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców miast, w których są realizowane tłumaczy Patryk Choroś, Business Development Director w SAS Polska. Inicjatywy te ewoluują i musi minąć jeszcze dużo czasu, zanim będziemy mogli mówić o prawdziwie inteligentnych miastach, których funkcjonowanie zarówno w obszarze ekonomii, transportu, zarządzania, ochrony środowiska, jak i życia codziennego jest wspierane przez technologie.

W Polsce można już odnaleźć fundamenty dla kompleksowych strategii smart, jednak obecnie realizowane inicjatywy skupiają się na rozwiązaniu konkretnych problemów. Przykładowo w tym roku, w Gdańsku ma zacząć działać system wskazujący wolne miejsca parkingowe w miejskich strefach parkowania, z kolei w Bielsku Białej funkcjonuje jednorodna platforma zarządzania energią. Innym przykładem inteligentnego miasta w Polsce jest Rzeszów, w którym dzięki e-usługom obywatele mogą załatwić sprawy bez potrzeby fizycznej obecności w urzędzie.

Zapanować na danymi z inteligentnych miast

W praktyce droga od idei do realizacji projektów smart city jest bardzo daleka. Mniej lub bardziej inteligentne miasta funkcjonują od tak dawna, że wydawać by się mogło, że koncepcja ta spowszechniała i nie jest już tak atrakcyjna dla inwestorów, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nic bardziej mylnego. Firma badawcza Frost & Sullivan prognozuje, że rynek inteligentnych miast będzie wart ponad 2 biliony USD już do 2025 r. Oznacza to, że rozwój smart city będzie postępował, a wraz z nim gwałtownie wzrośnie liczba generowanych danych. Stanowi to ogromną szansę dla firm analitycznych, których systemy stanowią integralną część projektów smart city.

Globalne partnerstwo na rzecz IoT i smart city

Dostrzegając rosnącą rolę narzędzi analitycznych w inicjatywach związanych ze smart city oraz Internetem rzeczy, SAS rozpoczął współpracę z Cisco i Hitachi czego efektem jest uczestnictwo w pracach dwóch biznesowych laboratoriów IoT w Lizbonie. Firma realizuje także wspólne projekty z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Technologicznym w Sydney (UTS) i Wyższą Szkołą Inżynierii na Politechnice Nanyang. We wrześniu tego roku SAS został strategicznym partnerem analitycznym Wuxi High-Tech Zone, chińskiego centrum innowacji i transformacji przemysłowej, w dziedzinie analizy Internetu rzeczy. Chiny są obecnie liderem smart city. Jak wynika z danych Deloitte, połowa projektów pilotażowych inteligentnych miast, które realizowane są obecnie na świecie, zlokalizowana jest właśnie w Państwie Środka.

Ponadto SAS rozpoczął budowę sieci biur dedykowanych Internetowi rzeczy i smart city. Na początku tego roku otwarto globalny oddział IoT, którego celem jest wspieranie wykorzystania inteligentnych urządzeń w przestrzeni miejskiej. Ponadto biura SAS w Sao Paulo i Mexico City zostaną rozbudowane o IoT Experience Centers, w których poza przestrzenią demo znajdzie się również miejsce do pracy dla lokalnych startupów poszukujących wskazówek i wsparcia w zakresie Internetu rzeczy. W 2019 roku, w globalnej siedzibie SAS, w Karolinie Północnej planowane jest otwarcie laboratorium IoT.

Przykłady wykorzystania analityki w projektach smart city:

Analiza danych pochodzących m.in. od uczniów, z autobusów szkolnych oraz inteligentnych urządzeń z danego sąsiedztwa pozwoliły na zmniejszenie liczby środków transportu szkół publicznych w Bostonie o 50 pojazdów oraz przyczyniły się do ograniczenia liczby pokonywanych przez nie kilometrów aż o milion rocznie.

Urząd miasta Cary w Karolinie Północnej korzysta z systemów analitycznych SAS do monitorowania zużycia wody, co ma kluczowe znaczenie przy planowaniu rozbudowy instalacji wodnych i pozwala na prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska.

Departament Finansów w hrabstwie Wake County w Karolinie Północnej wykorzystuje narzędzia SAS do prognozowania wartości rynku nieruchomości.

Lokomotywy GE Transportation są wyposażone w czujniki umożliwiające zbieranie danych dotyczących m.in. zużycia paliwa. Analiza informacji pochodzących z pojazdów pozwala również na organizację ruchu w taki sposób, aby pociągi kursowały zgodnie z rozkładem.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…