Home Na czasie Internet wszędzie

Internet wszędzie

0
0
117

Niemcy kładą nacisk szczególnie na obszary wiejskie, ponieważ dostęp do transmisji szerokopasmowej  wiąże się ze stymulacją przedsiębiorczości. Szybki Internet i transmisja danych jest istotnym czynnikiem wyboru siedzib dla firm i osób, niezwykle ważne jest ponadto utrzymanie miejsc pracy i uczynienie obszarów wiejskich atrakcyjniejszymi, także pod względem finansowym. Rząd Niemiec dostrzega jednak nadal problem tzw. białych plam bez dostępu szerokopasmowego, zwłaszcza na wschodzie Niemiec. Odowiedzią jest najnowszy program w oparciu o LTE.

Dywidenda cyfrowa

Deutsche Telekom wprowadzi technologię Long Term Evolution (LTE) w Niemczech pod koniec tego roku, rozszerzając zaawansowane komórkowe usługi szerokopasmowe na obszary wiejskie. Wdrożenie sieci rozpoczęto po przetargu na zakresy dywidendy cyfrowej zakończonym 20 maja 2010 r. Spółka Deutsche Telekom wybrała firmę Nokia Siemens Networks jako jednego z dostawców sprzętu, oprogramowania i usług niezbędnych do utworzenia oraz utrzymania sieci radiowej LTE w Niemczech. Ponadto operator wybrał firmę Nokia Siemens Networks jako globalnego dostawcę technologii LTE w przyszłości. Dla usług LTE Deutsche Telekom użyje pasma częstotliwości 800 MHz z zakresu radiowej dywidendy cyfrowej, poprzednio używanego przez telewizję analogową. Dzięki dużemu zasięgowi zakres ten jest stworzony do zapewniania szerokopasmowego, komórkowego dostępu do Internetu.

"Na początek technologia LTE umożliwi dostęp szerokopasmowy w obszarach wiejskich, w których szybki Internet był dotychczas niedostępny. Firma Nokia Siemens Networks już wykazała przywództwo w technologii LTE. Ponadto przekonało nas jej ogromne doświadczenie: są w stanie zapewnić szybkie, wysokiej jakości wdrożenie sieci, jakie zaplanowaliśmy" – mówi Bruno Jacobfeuerborn, dyrektor ds. technologii w Telekom Deutschland.

LTE plus istniejące 2/3G

Duża część kontraktu w Niemczech jest poświęcona usługom. Nokia Siemens Networks planuje i optymalizuje sieć LTE w celu zapewnienia wymaganej przez Deutsche Telekom jakości i zasięgu niezbędnych do ekspansji na tereny wiejskie. Przeprowadza również prace wdrożeniowe i konserwacyjne założone w projekcie, aby umożliwić szybką realizację bez zakłócania działania istniejących usług 2G i 3G. W pierwszej fazie realizację rozpoczęto w obszarach wiejskich, tzw. białych plamach, pozbawionych dostępu do wszelkich usług szerokopasmowych.

  • W technologii LTE do uzyskania superszybkiej transmisji danych stosowana jest płaska infrastruktura sieci oparta na protokole IP. Specjalne rozwiązania zabezpieczeń protokołu IP i certyfikacja stacji bazowych przy użyciu systemu infrastruktury klucza publicznego (Public Key Infrastructure, PKI) gwarantuje bezpieczeństwo sieci i poufność transmitowanych danych klientów.

Konkurencja pochodzi z Chin

Chińczycy a precyzując – Huawei, są zaangażowani w podobny program jak Niemcy. Oczywiście skala obszaru, rynku oraz państwa jest inna ale trzeba przyznać, że technologicznie Huawei nie odbiega od rozwiązań europejskich. Tu warto przytoczyć przykład technologii 4G, która wydaje się być  jednak odległą przyszłością a jest wdrożona (pilotażowo) przez Huawei w Norwegii.




Sytuację w Polsce w odniesieniu do mobilnego Internetu komentuje Tomasz Kulisiewicz – ekspert rynku telekomunikacyjnego. 



 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…