Home Analizy Jak rozwija się technologia płatności mobilnych

Jak rozwija się technologia płatności mobilnych

0
0
262


Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej KPMG prezentującego wyniki badań m.in. nad stopniem rozwoju telefonii komórkowej oraz usług finansowych w Europie Wschodniej i Centralnej wynika, iż najbliższym czasie powinniśmy obserwować dynamiczny rozwój płatności mobilnych w naszym regionie. Krytycznym czynnikiem warunkującym powszechność płatności mobilnych jest znalezienie akceptowanego przez wszystkie strony modelu współpracy operatorami komórkowymi, instytucjami finansowymi oraz punktami sprzedaży.

NFC zdobędzie rynek szybkich płatności?

Międzynarodowa firma doradcza KPMG opublikowała raport nt. rynku płatności mobilnych w Europie Wschodniej i Centralnej „Mobile Payments in Central and Eastern Europe”. Już w tej chwili w Warszawie, Rydze czy Bukareszcie można zapłacić za parkowanie samochodu w centrum miasta wysyłając SMS na wskazany numer. Polska jest jednym z pierwszych krajów w regionie, w którym uruchomiono rozwiązanie oparte na uznawanej za przyszłościową technologii NFC (ang. Near Field Communications), która umożliwia bezkontaktową łączność między terminalem płatniczym a telefonem (czy innym „osobistym” narzędziem posiadanym przez konsumenta).

Polska goni Europę

W całym regionie Europy Wschodniej i Centralnej wzrasta liczba transakcji bezgotówkowych, z których większość to drobne płatności mogące być obsługiwane z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Rozwojowi mobilnych płatności sprzyja ogólny trend odchodzenia od wykorzystania gotówki na rzecz metod elektronicznych. Jednocześnie prawie każda dorosła osoba w w regionie nosi stale przy osobie telefon komórkowy – w większości z krajów w regionie (w tym również w Polsce) penetracja telefonii komórkowej przekroczyła już 100%.

Mobilne płatności mogą mieć bardzo szerokie zastosowania: zarówno w rozwiązaniach dedykowanych dla biznesu (B2B), poprzez rozwiązania typu B2C, przeznaczone do zakupu towarów i usług przez konsumentów, aż do rozwiązań umożliwiających przesyłanie przekazów pieniężnych pomiędzy prywatnymi osobami. Jednak największy potencjał rozwojowy mobilnych płatności tkwi w obszarze B2C, gdzie płatności mobilne mogą one stać się alternatywą dla drobnych płatności gotówkowych, oraz innych form płatności.

„Aby konsumenci powszechnie wykorzystywali płatności mobile muszą one oferować wyraźnie udogodnienia w odniesieniu do innych form płatności” – powiedział Jerzy Kalinowski, Partner w KPMG odpowiedzialny za usługi doradcze w sektorze telekomunikacji i mediów w Europie Wschodniej i Centralnej. „Płatności mobilne muszą zostać też zaadaptowane przez dużą liczbę punktów sprzedaży” – dodał Jerzy Kalinowski.

KPMG wskazuje w swoim raporcie, że trudności w adaptacji płatności mobilnych w poszczególnych krajach mają te same źródła.

„Największe wyzwania stwarza zbudowanie modelu biznesowego systemu płatności mobilnych, który zostałby zaakceptowany przez kluczowych główne strony jakimi są operatorzy komórkowi i instytucje finansowe z włączeniem głównych graczy na rynku kart kredytowych” – stwierdził Jan Karasek, starszy manager z grupy telekomunikacyjnej KPMG.

Jaki model biznesu

Brak sprawdzonego, korzystnego dla wszystkich stron modelu powoduje, że w regionie były wdrażane do tej pory na ogół lokalne, jednostkowe rozwiązania, każdorazowo „szyte na miarę”, co dodatkowo zmniejsza efektywność ekonomiczną takiego podejścia.

„Na rynku płatności mobilnych mamy do czynienia z typowym problemem „jajka i kury” – konsumenci nie są zainteresowani w płatnościami mobilnymi, ponieważ istniejące rozwiązania nie są masowo oferowane przez punkty sprzedaży, natomiast sprzedawcy nie mają motywacji dla instalacji nowych rozwiązań technologicznych dla pojedynczych klientów” – mówi Piotr Hałka, konsultant wykonawczy w KPMG.

Zdaniem KPMG spodziewany 5-6 krotny wzrost do roku 2012 rynku płatności mobilnych w Europie Wschodniej i Centralnej spowoduje, że w najbliższym czasie najwięksi gracze wypracują rozwiązania stymulujące masowy rozwój dostępu do usługi, dojrzeją również technologie płatności, które oferują największe udogodnienia dla konsumentów.

Jacek Komaracki, Prezes Inteligo Financial Services także przewiduje dynamiczny rozwój płatności mobilnych w Polsce, mówiąc że  Inteligo od początku stawia na prosty i przyjazny dla użytkownika dostęp do konta bankowego przez komórkę. Byliśmy pionierami serwisu SMS, dzięki któremu klient dostaje na swoją komórkę m.in. pełną informację o każdej wykonanej transakcji. W zeszłym roku, jako pierwsi, wprowadziliśmy serwis mobilny Inteligo – lekką wersję serwisu transakcyjnego, przygotowaną specjalnie dla użytkowników komórek. Przyszłość bankowości mobilnej w wydaniu Inteligo to inteligentne integrowanie bankowości z komórką, na czym skorzystają wszyscy „ klienci nowej generacji” – wymagający funkcji i narzędzi wspomagających ich multimedialny i mobilny, siłą rzeczy, styl życia”.

Pełna wersja raportu na stronie kpmg.pl.

Mobilny Internet hitem

""



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…