Home Praca zdalna Jak zaprojektować sieć WiFi w domowym biurze?

Jak zaprojektować sieć WiFi w domowym biurze?

0
0
3,944

Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin w domu lub dzielisz pracę między biuro i dom, bez wątpienia korzystasz z sieci bezprzewodowej. Wi-Fi w domowym biurze może pomóc zwiększyć produktywność, zaoszczędzić czas i zapewnić wygodę, pod warunkiem że jest niezawodna i wydajna. Przeczytaj jak to zapewnić idealne połączenie!

Niedawna pandemia zakłóciła niemal każdy aspekt naszego życia, zwłaszcza sposób, w jaki korzystamy z domu. Niezależnie od tego, czy musiałeś pracować z domu, czy też sam dokonałeś wyboru, dodatkowa aktywność online prawdopodobnie powoduje obciążenie domowej sieci.  Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pomogą rozwiązać problemy z łącznością i prawidłowo skonfigurować system Wi-Fi w domowym biurze, który najlepiej sprawdzi się w Twojej obecnej sytuacji. Podczas gdy powolne połączenia i przerywane rozmowy wideo mogą być frustrujące, pośpiech w poszukiwaniu najlepszych produktów na rynku może być jeszcze bardziej irytujący, gdy nie działają one prawidłowo.

Wbrew zapewnieniom producentów sieci wi-fi mają stosunkowo mały zasięg — około 90 metrów w pomieszczeniach lub 150 metrów na zewnątrz. Pomimo zalet, korzystanie z domowej sieci Wi-Fi, mogą pojawić się wyzwania. W praktyce zasięg jest dużo mniejszy z uwagi na różnego rodzaju bariery dla fal radiowych.

Lokalizacja

Jak można się spodziewać, niewiele jest osób, które kupują mieszkanie kierując się potencjalnymi potrzebami w zakresie sieci bezprzewodowej. Rzeczywistość jest taka, że ​​większość starszych domów jest zbudowana z litej cegły, betonu i innych materiałów, które mogą mieć wpływ na jakość sygnału. Z kolei nowe domy mają większą powierzchnię, co sprzyja pojawianiu się „martwego pola”. Innym problemem jest lokalizacja routera.  Wielu operatorów instaluje routery przy ścianach zewnętrznych lub w piwnicy, aby zapewnić łatwy dostęp i zminimalizować potrzebę dodatkowego okablowania, wiercenia itp. Wszystko to powoduje, że prawie każdy doświadcza problemów z zasięgiem.

Najważniejszym pytaniem, które należy zadać przy podejmowaniu decyzji o konfiguracji Wi-Fi w domowym biurze, jest to, gdzie znajduje się Twoje miejsce pracy i jaka jest jego odległość od głównego routera Wi-Fi.  Odległość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sygnał Wi-Fi. Jeśli zorganizowałeś  swoje domowe biuro np. w sypialni w poszukiwaniu cichej przestrzeni, prawdopodobnie będziesz potrzebować dodatkowych urządzeń, aby uniknąć bólu głowy, spowodowanego przerwanymi wideokonferencjami i spowolnieniem prędkości pobierania.

Liczba podłączonych urządzeń

Pomimo że lockdown’y przeminęły i nie wszyscy domownicy muszą jednocześnie korzystać z internetu, mamy w swoich domach coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci. To już nie tylko komputery, ale również drukarka, dysk NAS, dekoder TV, sterowniki oświetlenia itd. Wszystko to powoduje, że sieć musi zapewnić pełne pokrycie całej powierzchni i zapewnić dobre transfery.

Jeśli Twoje biuro domowe znajduje się na większym obszarze, wymaga większej liczby urządzeń lub będziesz udostępniać Wi-Fi wielu użytkownikom, którzy wymagają dużej przepustowości, właściwym rozwiązaniem może być Mesh.

Mesh WiFi to rodzaj sieci bezprzewodowej, która polega na tworzeniu sieci poprzez połączenie wielu urządzeń zwanych punktami dostępowymi. Dzięki temu możesz korzystać z internetu w każdym pomieszczeniu bez problemu z zasięgiem. Mesh WiFi jest szczególnie przydatne w dużych budynkach lub w przypadku gdy występują problemy z dostępem do internetu w niektórych pomieszczeniach.

Jaki sprzęt wybrać?

Na rynku znajdziemy całą gamę urządzeń od najtańszych routerów kosztujących kilkadziesiąt złotych po kombajny, których cena znacznie przekracza 1000 złotych. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na sprzęcie niemieckiej firmy AVM. Dlaczego? Po pierwsze – sam korzystam z urządzeń Fritz! od wielu lat – co pozwala mi rzetelnie ocenić ich zalety. Po drugie to cała linia produktów, która idealnie wpisuje się w ideę domowego biura. Routery Fritz!Box poza swoją podstawową funkcją pełnią również rolę centralki telefonicznej, automatycznej sekretarki, faksu, a także obsługują urządzenia smart home. Co ciekawe zarówno telefonia, jak i sterowniki oświetlenia, czy ogrzewania obsługiwane są z wykorzystaniem standardu radiowego DECT.

Kolejne elementy oferowane przez AVM, które przydadzą się do zbudowania sieci w domowych biurze to:

  • repeatery (wzmacniacze sygnału),
  • telefony bezprzewodowe,
  • urządzenia Power Line umożliwiające połączenia wykorzystujące linię energetyczną do przesyłania danych
  • inteligentne gniazdka
  • inteligentne żarówki
  • sterowniki ogrzewania (głowice termostatyczne)

Idealnym rozwiązaniem jest konfiguracja składająca się z routera obsługującego WiFi 6, jako centralnego punktu dostępu (stacji bazowej), z jednym lub kilkoma repeaterami (dodatkowymi wzmacniaczami). Taka konfiguracja nie tylko poprawia wydajność wszystkich podłączonych urządzeń, ale również ułatwia rozszerzenie zasięgu sieci bez konieczności instalowania dodatkowych punktów dostępu. Konfiguracja ta jest prosta i wygodna do skonfigurowania, ale co ważniejsze zapewnia najlepszy możliwy zasięg w Twoim biurze domowym.

Chociaż ostatecznym celem sieci WiFi jest zapewnienie zasięgu w całym domu, ważne jest, aby zrozumieć, że lokalizacja jest nadal krytyczna. Nawet jeśli masz punkt dostępu w salonie i kuchni, nie uzyskasz pełnego pokrycia, jeśli każdy punkt dostępu nie ma wyraźnej linii widzenia z co najmniej jednym innym punktem dostępu lub urządzeniem w innym pomieszczeniu. Co szczególnie istotne na repeaterach Fritz! znajduje się wskaźnik informujący o jakości sygnału, a dodatkowo dzięki aplikacji na smartfon można bardzo precyzyjnie określić idealne rozlokowanie urządzeń. Dzięki temu będziesz miał pewność, pełnego pokrycia sygnałem WiFi.

Najlepszym sposobem zapewnienia, że Twoja sieć WiFi 6 jest tak niezawodna i szybka, jak to tylko możliwe (niezależnie od jej wielkości), jest umieszczenie punktów dostępu strategicznie w całym domu, aby nigdzie nie było luk w zasięgu. Poniżej znajdziesz przykładowe rozmieszczenie urządzeń w małym mieszkaniu oraz mieszkaniu dwukondygnacyjnym:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis routera obsługującego linie DSL, jak i np. światłowód poprzez port WAN i ONT znajdziesz a tym artykule:

AVM FritzBox 7590: Nowy wygląd, świetna wydajność

Router, który można podłączyć bezpośrednio do światłowodu opisałem tutaj:

FRITZ! Box 5530 Fiber: znakomity router dla wszystkich linii światłowodowych

Test repeatera Fritz!6000

Test: FRITZ! Repeater 6000

Sieć bezprzewodowa to jeden z najważniejszych elementów domowego biura. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Jeśli zignorujesz te rzeczy, może to być bardzo ryzykowne zarówno pod względem prywatności, jak i utraty danych. Jeśli chcesz mieć święty spokój i niezawodną sieć w domowym biurze — poświęć nieco czasu na jej zaprojektowanie.  Jeśli zainteresowały Cię produkty oferowane przez AVM — znajdziesz je w sklepie firmowym.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, …