Home Na czasie Kaspersky Lab żegna się z Polską

Kaspersky Lab żegna się z Polską

0
0
213

Polska spółka Kaspersky Lab poinformowała w social media o zakończeniu współpracy z rosyjskim producentem antywirusów. Decyzja jest podyktowana działaniami wojennymi zainicjowanymi przez Rosję na Ukrainie.

Zarząd polskiej spółki zgodnie z wpisem na swoim profilu deklaruje, że nie będzie się zaopatrywać w produkty Kaspersky Lab. Jednakże zamierza wywiązać się z zobowiązań wobec istniejących klientów, m.in. nadal będzie dostępny polskojęzyczny dział pomocy technicznej. Co bardziej wnikliwi obserwatorzy zauważyli, iż z Internetu zniknęły już polskojęzyczne wersje serwisu z domeną kaspersky.pl oraz sklepu internetowego z oprogramowaniem rosyjskiego producenta.

Wkrótce po wybuchu wojny na Ukrainie w Internecie pojawiły się głosy wzywające do bojkotu produktów Kaspersky Lab. Natomiast dużo większe reperkusje wywołały komunikaty wydane przez instytucje w kilku krajach Unii Europejskiej. Na początku marca Polskie Towarzystwo Informatyczne zaapelowało do obywateli, przedsiębiorstw i jednostek publicznych o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania programów komputerowych oraz innych produktów pochodzących z Rosji.

Z kolei Federalny Urząd Bezpieczeństwa Technik Informacyjnych (BSI) zalecił Niemcom, aby nie używali oprogramowania Kaspersky Lab, ponieważ jego producent może być zaangażowany, dobrowolnie lub siłą w możliwe cyberataki komputerowe.

Również francuska agencja cyberbezpieczeństwa ANSSI odradza korzystanie z oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab.

Co ciekawe, na łamach Computer Bild ukazał się artykuł, w którym autorzy rekomendują alternatywne rozwiązania dla rosyjskiego antywirusa. Na krótkiej liście znalazły się takie marki jak Bitdefender, Norton, Avast i G Data. Zdaniem niemieckich dziennikarzy najlepszą opcją jest wybór pakietu Bitdefender, który w testach przeprowadzonych przez Computer Bild wyróżnił się bardzo dobrą ochroną antywirusową i licznymi funkcjami dodatkowymi.

Mateusz Bergolc z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce, przyznaje, że otrzymuje wiele zgłoszeń od zaskoczonych resellerów wcześniej związanych z Kaspersky Lab, którzy potwierdzają, iż sprzedaż rosyjskiego antywirusa w Polsce nie będzie kontynuowana. Bitdefender zachęca do współpracy polskich partnerów, oferując specjalne warunki.

Resellerzy związani z Kaspersky Lab znaleźli się w dość trudnym położeniu, bowiem praktycznie z dnia na dzień dowiedzieli się, że producent wycofuje się z Polski. Razem z Bitdefender planujemy w Polsce podjęcie szeregu działań techniczno-handlowych dla byłych partnerów Kaspersky Lab. Wśród nich znajdzie się nieodpłatna pomoc przy wdrożeniach produktów i darmowa asysta. Planujemy też powiększyć swój skład osobowy w Polsce, aby zapewnić jak najwyższy poziom wsparcia technicznego. Ponadto wzrośnie liczba szkoleń, które pozwolą klientom i partnerom lepiej poznać nowy system. Nowi partnerzy zyskają również dostęp do specjalnego portalu oraz materiałów marketingowych. Mogą też liczyć na specjalne niższe ceny projektowe oraz ochronę kontynuacji, co oznacza, że klient przedłużający po roku czy dwóch latach umowę licencyjną jest zobligowany do kontaktu z tym samym resellerem. mówi Mateusz Bergolc z firmy Marken.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 na 5 polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych

Rozwój technologii kształtuje sposób, w jaki ludzie dokonują zakupów. Jednym z trendów sta…