Home Na czasie Komunikacja „z chmury” w BOŚ

Komunikacja „z chmury” w BOŚ

0
0
298

BOŚ Bank to działający w Polsce od 1991 roku bank specjalizujący się we wspieraniu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. UCaaS to przyjazne dla zasobów naturalnych rozwiązanie ujednoliconej komunikacji w modelu Cloud. Wprowadzony przez IS w kwietniu 2012 – jako pierwsze na polskim rynku rozwiązanie tego typu – UCaaS daje możliwość korzystania z telefonii mobilnej i stacjonarnej, usług konferencyjnych, łączy, sprzętu komunikacyjnego poprzez jedną, indywidualnie konfigurowaną w zależności od potrzeb i liczby użytkowników umowę. W BOŚ Banku z UCaaS-a korzystają pracownicy w Centrali i warszawskim oddziale banku. Rozwiązanie umożliwia połączenia głosowe, wykorzystanie komunikatora firmowego, tele- i wideokonferencji oraz zawiera funkcjonalności zestawów sekretarskich i dyrektorskich (m.in. nagrywanie rozmów i IVR).

Wcześniej, w poszczególnych oddziałach banku, funkcjonowało kilka różnych systemów PBX, które wraz z dynamicznym jego rozwojem, przestały spełniać potrzeby w obszarze komunikacji. Rozwiązania te, pochodzące od różnych producentów nie były zintegrowane, a ich różnorodność utrudniała wiele procesów m.in. w obszarze wsparcia i serwisowania, który wpływa na ciągłość działania systemów. Zaczęto poszukiwać jednej, spójnej platformy, która ujednoliciłaby wszystkie kanały komunikacji w Centrali i poszczególnych oddziałach banku, a jednocześnie byłaby łatwa w utrzymaniu i nie generowała konieczności ponoszenia dużych inwestycji wraz z jej wdrożeniem. Wybór padł na UCaaS.

Proces decyzyjny rozpoczął się od testów rozwiązania w BOŚ Banku, które przeprowadzono z zaangażowaniem sił Integrated Solutions. Testy miały na celu zweryfikowanie działania konkretnych funkcjonalności i dobranie ich do potrzeb poszczególnych grup pracowników. Wyniki testów ostatecznie skłoniły kierownictwo do wyboru modelu komunikacji firmowej, jaką oferuje UCaaS. Zdecydowano się też na dobór konkretnych telefonów IP Cisco, czyli 9971G dla kadry zarządzającej i 7965G, 7962G, 6921, 3905 dla pozostałych grup pracowników oraz na zestaw telekonferencyjny 7937G. Aparaty te mają bardzo zróżnicowane funkcje dobrane w zależności od modelu pracy poszczególnych grup – począwszy od możliwości prowadzenia wideokonferencji dzięki wbudowanemu w nich ekranowi i kamerce, poprzez telekonferencje, zestawianie połączeń komórkowych i stacjonarnych, aż do prostych połączeń głosowych w HD.

„Do najważniejszych korzyści płynących z wdrożenia zaliczam uzyskanie możliwości silniejszego skupienia się naszego bankowego IT na realizacji i wspieraniu typowo bankowych, core’owych rozwiązań. Uwalniamy nasze kompetencje i zasoby dotychczas zablokowane przy wsparciu mało innowacyjnych, z naszego punktu widzenia, działań i infrastruktury. Druga korzyść, związana z przekazaniem na zewnątrz opieki nad siecią i urządzeniami telekomunikacyjnymi, to zmiana w budżecie IT relacji OPEX do CAPEX. W perspektywie 2–3 lat zakładamy kilkudziesięcioprocentowy spadek wysokości OPEX w obszarze usług telekomunikacyjnych. Alians w tym obszarze z tak dużym partnerem, dla którego jest to podstawowy obszar działania, ma także inny perspektywiczny wymiar. Zakładamy, że dzięki temu partnerstwu będziemy stale podnosili jakość rozwiązań technologicznych i nieustannie optymalizowali koszt usług realizowanych z pomocą Integrated Solutions” – mówi Adam Grzebieluch, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska odpowiedzialny za IT.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…