Home Biznes Koniec urlopu – powrót do rzeczywistości

Koniec urlopu – powrót do rzeczywistości

0
0
129

. O ile o lojalnych i zaufanych pracowników możemy być spokojni, nad sprzętem komputerowym nie mamy już całkowitej kontroli. Co zatem powinien sprawdzić każdy przedsiębiorca po powrocie z wakacji?

Niebezpieczne wakacje

Wakacje to okres wzmożonych ataków hakerskich. Cyberprzestępcy wykorzystują zamieszanie w firmach związane z sezonem urlopowym. Przez ciągłą rotację pracowników, niektóre rzeczy mogą umknąć naszej uwadze.

Co grozi naszemu przedsiębiorstwu podczas naszej nieobecności? Po pierwsze – spam. Sezon letni sprzyja wysyłaniu niechcianych informacji z biur podróży, sklepów czy kurierów. To właśnie wiadomości od firm kurierskich mogą być najbardziej niebezpieczne. Warto wspomnieć przypadek firmy DPD, pod którą podszywali się hakerzy. Zawirusowane maile trafiły do klientów firmy kurierskiej i niestety wielu z nich w ten sposób pobrało na swój komputer szkodliwe oprogramowanie. Takie sytuacje nie dotyczą tylko osób prywatnych – firmy również są zagrożone.

Dane osobowe, które przechowuje wiele firm, są niemałą pokusą dla cyberprzestępców. Wielu z nich uważa, że wakacje to najlepszy czas na atak, ponieważ czujność przedsiębiorców jest w tym okresie uśpiona. Wymogi RODO motywują do lepszej ochrony danych swoich klientów, ale zdarzają się i tacy, którzy w wypadku ataku hakerskiego są w stanie zapłacić duży okup, aby tylko nie wyszło na jaw, że są ofiarami cyberprzestępców.
To tylko dwa z wielu zagrożeń, jakie czyhają na naszą firmę w wakacje. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej i co najgorsze – hakerzy wciąż wymyślają nowe, złośliwe oprogramowania.

Co więc zrobić, aby snu z powiek nie spędzał nam strach o firmowy komputer? Najlepiej zainstalować program antywirusowy (np. G DATA), który będzie go chronił za nas. Warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak AntiRansomware (ochroni firmę przed oprogramowaniami szantażującymi) i Cloud Backup (odpowiedzialną za wykonywanie kopii zapasowych).

Zadania po powrocie

Podsumowując – wracając z udanego urlopu, koniecznie musimy sprawdzić, czy firmowy sprzęt nie padł ofiarą hakerów. Najlepiej przeprowadzić dokładne skanowanie wszystkich komputerów pod kątem wirusów oraz wypytać wszystkich pracowników, czy nie zauważyli nieprawidłowości w działaniu komputerów lub skrzynek e-mailowych. Warto także przeprowadzić aktualizację oprogramowania, zmienić hasła i przeprowadzić szkolenie, przypominające zasady bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…