Home Biznes Leasing online? Siemens Finance uruchamia platformę dla e-sklepów

Leasing online? Siemens Finance uruchamia platformę dla e-sklepów

0
0
116

Firma rozpoczęła właśnie program pilotażowy z siecią RTV EURO AGD. Dla osób posiadających podpis elektroniczny, przewidziano z kolei leasing potwierdzany za pomocą jednego kliknięcia myszką.

SimplyLease to usługa skierowania do sklepów internetowych, które chcą dać swoim klientom możliwość finansowania zakupów leasingiem. Poprzez platformę klienci e-sklepów posiadający własną firmę mogą sfinansować zakup urządzeń o wartości od 1000 do 30 000 zł. Docelowo cała procedura wzięcia leasingu, także podpisanie umowy, ma odbywać się drogą elektroniczną.

Małe firmy pokochały leasing

Leasing to jedna z najszybciej rozwijających się form finansowania inwestycji w firmach. Polega na sfinansowaniu przez leasingodawcę sprzętu, za który przedsiębiorca płaci określoną ratę przez okres obowiązywania umowy. Według danych Związku Polskiego Leasingu, ta forma finansowania rok do roku jest coraz bardziej popularna. Obecnie wartość całego rynku to już niemal 50 mld zł, a średnioroczne tempo wzrostu od 2012 roku przekracza 15 proc. Co istotne, aż 71 proc. usług firm leasingowych, jest kierowane do mikro, małych i średnich firm. – Dla kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą i potrzebuje sfinansować zakup sprzętu niezbędnego do rozwoju jego biznesu, leasing to najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie musi angażować własnych pieniędzy, a faktury za raty leasingowe w całości rozlicza jako koszty. Usprawnienie tego procesu przez wprowadzenie leasingu online to kolejne ułatwienie dla firm – mówi Cezary Zbierzchowski, kierownik zespołu e-commerce w Siemens Finance, odpowiedzialny za wdrożenie platformy SimplyLease.

Według ekspertów jednym z powodów wzrostu rynku jest coraz większa digitalizacja oraz wdrażanie nowych technologii w usługach leasingowych. Przykładem jest możliwość wzięcia leasingu online. Jak podkreśla Cezary Zbierzchowski, to opcja, która w najbliższym czasie będzie odgrywała coraz większe znaczenie. – Z naszych badań wynika, że niemal co 2 firma zatrudniająca do 9 pracowników, robi zakupy przez internet. Co 4 z kolei jest zainteresowana leasingiem online – podkreśla ekspert.  To właśnie z myślą o takich firmach Siemens Finance postanowił wprowadzić na rynek platformę SimplyLease – usługę skierowaną do sklepów internetowych, dzięki której będą one mogły zaproponować swoim klientom leasing urządzeń przez internet. Jak podkreśla Zbierzchowski, decyzja leasingowa będzie dostępna już w 15 minut po złożeniu internetowego wniosku.

Kupno komputera nigdy nie było tak proste

Co wyróżnia usługę? Twórcy zapowiadają, że SimplyLease będzie najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem na rynku. Docelowo cała procedura – od złożenia wniosku do podpisania umowy – ma odbywać się za pośrednictwem internetu. – Do tej pory, nawet w przypadku „leasingu online”, konieczne było podpisanie papierowej wersji umowy w obecności kuriera. Następnie dokument trafiał do weryfikacji leasingodawcy. Naszym celem jest zrewolucjonizowanie tego procesu – mówi Cezary Zbierzchowski. – Nawiązaliśmy współpracę z Autenti, polską firmą zajmującą się autoryzacją dokumentów przez internet. Dzięki temu już na początku przyszłego roku, kupujący będą mogli potwierdzić umowę podpisem elektronicznym. W takim przypadku decyzja o przyznaniu leasingu jest końcem procedury przyznania finansowania – zaznacza.

Jak jednak zapewnia Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti, to jeszcze nie koniec. – Kolejnym etapem będzie opracowanie rozwiązania, dzięki któremu ominięty zostanie etap podpisywania drukowanych dokumentów dla wszystkich klientów – podkreśla. Kiedy to będzie możliwe? – Dążymy do sytuacji, w której kupujący w ciągu zaledwie kilku minut od rozpoczęcia zakupów online podpisze umowę leasingową i zamówi przesyłkę towaru. To realna perspektywa najbliższego roku, maksymalnie dwóch. Nie wszystko zależy od technologii, ale patrząc na tempo cyfrowej rewolucji wierzę że przełom, także w decyzjach regulatorów, nastąpi już niedługo – dodaje.

Leasing vs kredyt

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać leasing w SimplyLease? Tak naprawdę jedynym wymogiem koniecznym do złożenia wniosku jest prowadzenie działalności gospodarczej od co najmniej roku. Przychody czy koszty firmy nie wpływają na możliwość złożenia wniosku.

– Zaletą SimplyLease, oprócz łatwych i szybkich procedur uzyskania leasingu, jest także elastyczność oferty. Osoba, która chce na przykład kupić laptop do biura, sama określa wartość wstępną oraz wartość wykupu urządzenia. Okres finansowania za pomocą leasingu zależy z kolei od rodzaju sprzętu i jego stawki amortyzacji. Dla sprzętu IT jest to minimum 16 miesięcy, a na przykład dla projektorów multimedialnych – 48 miesięcy. Na życzenie klienta możemy ten okres wydłużyć o kolejne 12 miesięcy – mówi Cezary Zbierzchowski.

Obecnie usługa SimplyLease dostępna jest w kilku sklepach oferujących sprzęt IT. Od kilku dni trwa także pilotaż platformy w sklepie internetowym sieci RTV Euro AGD, gdzie za pomocą leasingu można sfinansować zakup laptopa, smartfona, aparatu fotograficznego i drona. Przedstawiciele firmy zapewniają, że w najbliższym czasie możliwość wzięcia leasingu online pojawi się w kolejnych dużych sklepach z artykułami RTV i AGD.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Innowacyjna bankowość spółdzielcza. Czy banki nadążają za trendami technologicznymi?

Z badania pt. „European Retail Banking Radar” przeprowadzonego przez Kearney wynika, że 37…