Home Na czasie Międzypokoleniowe więzi w rodzinie. Dlaczego są potrzebne? Jak dbać o dobre relacje?

Międzypokoleniowe więzi w rodzinie. Dlaczego są potrzebne? Jak dbać o dobre relacje?

0
0
199

Rodzina to grupa społeczna, która odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju, budowania poczucia tożsamości i tworzenia nowych relacji. Prawidłowo funkcjonująca rodzina stanowi źródło poczucia bezpieczeństwa oraz pozostaje wsparciem emocjonalnym, pozwalającym na lepsze radzenie sobie z niepowodzeniami, smutkiem i stresem.

Współcześnie wielopokoleniowy model rodziny jest spotykany coraz rzadziej. Nie oznacza to jednak, że więzi pomiędzy członkami rodziny straciły na wartości. Dlaczego dbanie o pozytywne relacje jest tak ważne?

Korzyści dla seniorów

Żywy kontakt z dziećmi oraz wnukami stanowi dla seniorów źródło ogromnych korzyści.
Możliwość obcowania z młodszym pokoleniem pozwala im na dłuższe zachowanie sprawności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Zaangażowanie w życie wnucząt buduje w dziadkach poczucie sprawczości, pozytywnie wpływa także na ich samoocenę.

Regularny kontakt z rodziną pomaga uniknąć częstego dla tej grupy wiekowej poczucia samotności oraz wyobcowania.

Młodzi ludzie pozwalają dziadkom pozostać na bieżąco z zachodzącymi w społeczeństwie zmianami oraz pokazują nowe punkty widzenia.
Stanowią także doskonałe wsparcie w sprawach nowoczesnych technologii, z którymi wiele starszych osób ma duży problem.

Korzyści dla dzieci

Najmłodsze osoby również bardzo wiele zyskują na międzypokoleniowych relacjach.

Pozostając w bliskim kontakcie z dziadkami, wnukowie mają niepowtarzalną możliwość poznania swoich korzeni. Historie rodzinne pozwalają zbudować poczucie tożsamości i lepiej zrozumieć samych siebie. Doświadczenie i wiedza starszych pokoleń pokazują dzieciom, jakich błędów należy unikać i którymi wartościami warto kierować się w życiu.

Zauważanie trudności oraz pomoc osobom starszym uczy dzieci empatii i wrażliwości, które stanowią ogromną wartość oraz pomagają budować zdrowe relacje.

Jak wzmacniać więzi

Nic nie wzmacnia rodzinnych więzi skuteczniej niż wspólnie spędzony czas oraz podejmowane razem działania. Istnieje wiele aktywności, które dzieci mogą wykonywać wraz ze swoimi dziadkami.

Przygotowywanie posiłków, szczere i oparte na wzajemnym szacunku rozmowy czy oglądanie albumów to tylko niektóre z możliwości.

Dziadkowie mogą dzielić się z młodym pokoleniem swoimi pasjami i przekazywać cenną wiedzę. Dzieci na pewno bardzo docenią naukę pieczenia ciasteczek, przesadzania roślin doniczkowych, zbierania grzybów czy łowienia ryb.

Moc nowoczesnych technologii

Dzieci maja także okazję pokazać dziadkom swój świat, który często opiera się na nowoczesnych technologiach. Najprostszym na to sposobem jest wspólne oglądanie filmów czy granie w gry.

Ciekawą możliwością jest także korzystanie z urządzeń, takich jak interaktywna podłoga. Przykładem takiego rozwiązania jest Magiczny Dywan onEVO, czyli projektor do interakcji w rozszerzonej rzeczywistości, posiadający różnorodne pakiety gier.

Zestawem sprzyjającym budowaniu więzi rodzinnych będzie Pakiet Familijny. 16 zróżnicowanych rozgrywek pozwoli dzieciom, rodzicom i dziadkom aktywnie spędzić czas, grając w wirtualne kręgle albo rozwiązując zagadki.

Wyjście poza strefę komfortu

Próbowanie aktywności innego pokolenia może być pewnym wyzwaniem, zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci.

Przełamywanie uprzedzeń i podejmowanie nowych wyzwań może jednak przynieść wszystkim wiele benefitów. To szansa nie tylko na rozwój, ale przede wszystkim na budowanie ciepłych, pełnych wzajemnego zrozumienia i zaufania relacji, których wszyscy potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…