Home Chmura Mimo obaw, coraz więcej polskich firm planuje migrację do chmury

Mimo obaw, coraz więcej polskich firm planuje migrację do chmury

0
0
1,197

Jak wynika z globalnych badań, prawie 70% szefów działów informatycznych w Polsce uważa, że migracja do chmury powinna być priorytetem dla każdego, kto chce przygotować infrastrukturę cyfrową na przyszłość

Polsce odsetek firm planujących taką migrację zwiększył się w latach 2020-21 z 8% do 35% w porównaniu z poprzednim rokiem. Firmy te motywowane są chęcią utrzymania konkurencyjności oraz spełnienia coraz większych wymagań użytkowników. Liderzy branży cyfrowej w Polsce budują solidne infrastruktury cyfrowe, aby zapewnić sobie sukcesy w przyszłości. Dziś ponad połowa (53%) tych infrastruktur znajduje się w chmurze, mimo ciągłych obaw związanych z bezpieczeństwem tych rozwiązań. Takie wnioski wynikają z dorocznego badania Equinix 2020-21 Global Tech Trends Survey przeprowadzonego wśród 2600 decydentów IT w przedsiębiorstwach obu Ameryk, krajów Azji i Pacyfiku oraz regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Po wybuchu globalnej pandemii COVID-19 ryzyko cyberataków na brzegu infrastruktury cyfrowej znacznie wzrosło. Światowa gospodarka traci na cyberprzestępczości ponad bilion dolarów, a średnie koszty dla przedsiębiorstw są szacowane na ponad pół miliona dolarów na incydent. Zmiany te związane były z koniecznością szybkiego zwiększenia mocy obliczeniowej sieci firm w celu obsłużenia coraz większej ilości danych generowanych przez osoby pracujące w trybie zdalnym. W rezultacie znacznie więcej przedsiębiorstw zdecydowało się na migrację do chmury oraz wdrażanie chmurowych infrastruktur cyfrowych w ramach strategii infrastruktury hybrydowej.

Wdrażanie technologii chmurowych a obawy o bezpieczeństwo w świecie opartym na technologiach cyfrowych

Jennifer Cooke, dyrektor ds. badań w dziale strategii przetwarzania brzegowego w firmie IDC, stwierdziła: „Takie czynniki, jak zmiany dotyczące centrów populacji, coraz częstsze cyberataki, szybki wzrost ilości danych, rosnące wymagania prawne i regulacyjne, tworzenie ekosystemów biznesowych i przekształcanie się firm w przedsiębiorstwa cyfrowe spowodowały, że potrzebne było nowe podejście do infrastruktury cyfrowej. Siły rynkowe zmuszają szefów działów informatycznych do szukania najlepszych strategii, a także określania priorytetów inwestycji dotyczących podstawowych i brzegowych technologii cyfrowych oraz wymiany danych”.

 Jak wykazały badania GTTS, 66% respondentów w Polsce uważa migrację do chmury za priorytet, a 73% skupia się na cyfryzacji infrastruktury informatycznej. Nie są to jednak łatwe decyzje, ponieważ ryzyko cyberataków lub kradzieży danych w wyniku szerszego wdrożenia technologii chmurowych jest postrzegane jako jedno z największych zagrożeń dla przedsiębiorstw w trzech regionach: obu Ameryk (52%), Azji i Pacyfiku (50%) oraz EMEA (45%).

Obawy o bezpieczeństwo nie są bezpodstawne. Opublikowane przez Equinix wyniki badań rynku Global Interconnection Index (GXI) Volume 4 wykazały wzrost liczby urządzeń użytkowników i zasobów chmurowych, co oznacza, że przedsiębiorstwa muszą liczyć się z rozproszonymi zagrożeniami, takimi jak ataki DDoS, których liczba wzrosła o ponad 270% rok do roku.

Michael Montoya, dyrektor ds. bezpieczeństwa informatycznego w firmie Equinix, powiedział: „Transformacja cyfrowa jest niezbędna dla przetrwania biznesu. Każda firma przekształca się dziś w przedsiębiorstwo cyfrowe, a pandemia sprawiła, że transformacja stała się koniecznością. Jak wynika z badania 2021 Gartner® Board of Directors Survey*, 69% zarządów przyspieszyło swoje inicjatywy w zakresie cyfrowego biznesu na skutek pandemii COVID-19.

Głównym elementem tej transformacji jest migracja do chmury. Nasze badania GTTS wykazują jednak, że wielu szefów działów informatycznych nie bez obaw podchodzi do takiej zmiany, a decydenci wskazują na większe ryzyko kradzieży danych i naruszenia bezpieczeństwa systemów.

Higiena cybernetyczna jest szczególnie ważna w chmurze. Equinix udostępnia solidną, skomunikowaną platformę, która umożliwia bezpośrednią i bezpieczną wymianę danych między organizacjami. Infrastruktura Equinix Fabric zapewnia połączenia z globalnymi ekosystemami przedsiębiorstw cyfrowych i tysiącami dostawców usług w chmurze. Jako dyrektor ds. bezpieczeństwa informatycznego mam dzięki temu pewność, że moje rozwiązania działające w chmurze omijają publiczny Internet i związane z nim ryzyko cybernetyczne”.

Oto inne ważne wnioski z badania Global Tech Trends Survey:

  • 73% decydentów IT w Polsce stwierdziło, że cyfryzacja infrastruktury informatycznej zajmuje pierwsze miejsce na ich liście priorytetów, a 71% pracuje nad usprawnieniem obsługi użytkowników.
  • Ponad połowa (51%) respondentów w Polsce uważa, że ryzyko cyberataków i kradzieży danych w wyniku migracji do chmury będzie jednym z największych zagrożeń na całym świecie.
  • 85% szefów przedsiębiorstw cyfrowych w Polsce twierdzi, że priorytetem jest dla nich zwiększenie cyberbezpieczeństwa. To duży wzrost w porównaniu z 77% w badaniach z lat 2019-20.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco Hypershield: era bezpieczeństwa w skali AI

Cisco,  przedstawia swoje najnowsze osiągnięcie — Cisco Hypershield. Ta innowacyjna usługa…