Home Biznes Jak zostać mistrzem prezentacji?

Jak zostać mistrzem prezentacji?

0
0
102

Podaj to czarno na białym

To nie jest takie oczywiste. Wiesz, że musisz być dokładny, ale błędem, jaki możesz popełnić jest szczegółowe przedstawienie produktu zostawiając bez odpowiedzi pytania, które mogą mieć twoi inwestorzy. Zasypiesz ich informacjami i pozostawisz z wątpliwościami. Dlatego odpowiedz na ich pytania, zanim je sobie postawią.

Dobrze przygotować sobie wcześniej kilka plansz, na których przygotujesz kluczowe pytania, które będą naturalnym wprowadzeniem kolejnych części prezentacji, np. Czego potrzebuje moja firma?, Co zyskuję inwestując w ten projekt?

Ten zabieg pozwoli nie tylko skupić uwagę zebranych i pozostawić w ich pamięci najważniejsze informacje, ale sprawi też, że inwestorzy poczują, że rozumiesz ich oczekiwania.

Musisz się określić

A raczej twój produkt. Lepiej, żebyś przedstawił inwestorom grupę docelową, niż umieszczał produkt w kategorii „dla wszystkich”. „Dla wszystkich” brzmi ogólnikowo i może znaczyć „dla nikogo”. Niektórzy mogą to odebrać jako sygnał, że chcesz działać na niewielką skalę, że boisz się zaryzykować i przedstawić np. droższego i ekskluzywnego produktu. Jeśli pomyślisz o specyficznej grupie odbiorców udowodnisz, że masz pomysł na biznes.

Myśl przyszłościowo i na dużą skalę

Nawet jeśli dopiero zaczynasz, wprowadzasz zupełnie inny projekt, nie poprzestawaj na skromnych planach. Zrób prognozę rozwoju firmy, projektu. Nie bój się robić dalekosiężnych planów. Pokaż, że masz wyobraźnię i odwagę, żeby przeprowadzić twój projekt. Nie opowiadasz przecież bajek, ponieważ nawet najśmielsze plany poprzesz planami finansowymi i badaniami dotyczącymi twojej grupy docelowej.

Pokaż, że jesteś grubą rybą

Im bardziej wykreujesz swój pozytywny wizerunek, tym lepiej wpłynie to na wiarygodność przedstawianego projektu. Możesz to zrobić przedstawiając się, a także później podczas prezentacji, kiedy będziesz podkreślać, że wiesz o czym mówisz, ponieważ pozwala ci na to doświadczenie zdobyte przy innych projektach, praca w firmie. Nie chodzi tu o koloryzowanie, a jedynie o „budowanie marki”, którą w tym momencie prezentujesz sobą przed inwestorami. Im lepiej i wiarygodniej wypadniesz, tym łatwiej twoi słuchacze uwierzą, że warto, a nawet trzeba zaufać twojemu doświadczeniu.

Mów, na co wydasz każdą złotówkę

Skoro mowa o prognozach finansowych, to warto szczerze powiedzieć co i jak zostanie wydane. Ty chcesz ich wkładu, a oni nie mogą być zbywani ogólnikami, procentami i prognozami. Pokaż, że jesteś dobrym managerem i już zaplanowałeś całą inwestycję. Prędzej czy później zaczniecie mówić o pieniądzach, a im prędzej i efektywniej zrobisz to ty, tym większe są szanse, że je dostaniesz.

Powiedz, z kim chcesz pracować i dlaczego

Do nowego projektu będziesz musiał skompletować zespół i może się zdarzyć, że trzeba będzie zatrudnić nowe osoby lub zwrócić się do firm z zewnątrz, np. przy kampanii reklamowej. Powiedz inwestorom z kim chcesz pracować i dlaczego, to ważne, bo to kolejny warunek sukcesu i nowy wydatek, który powinieneś uzasadnić. Wydatki na reklamę mogą wydać się wygórowane, ale jeśli przedstawisz dokonania tych, z którymi chcesz pracować, będą bardziej zrozumiałe.

Tych kilka rad powinno sprawić, że twoi inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że wszystko przemyślałeś i zaplanowałeś, a więc warto z tobą współpracować. Myśl w dużej skali, bądź odważny w swoich projektach i ich przedstawianiu. Bądź przygotowany na każde pytanie i nie załamuj się niepowodzeniem: zawsze możesz skierować swoją ofertę do innej firmy.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…