Home Na czasie Mniej drukujemy?

Mniej drukujemy?

0
0
92

Spadek zanotowano przede wszystkim na rynku kartridży atramentowych, co odzwierciedla zmniejszającą się od lat bazę zainstalowaną atramentowych urządzeń drukujących. Na rynek ten, w większości oparty o konsumentów indywidualnych, ma też wpływ rozwój i dostępność technologii mobilnych. Dodatkowo, na popularności stale zyskują kartriżde o zwiększonej pojemności co przyczynia się do mniejszej, jednostkowej sprzedaży.

W przypadku tonerów laserowych, mimo wolno lecz ciągle rosnącej bazy zainstalowanej laserowych drukarek i MFPs, konsumpcja, w porównaniu z rokiem 2012, była niemal identyczne. "Jedną z przyczyn jest szybko rozwijający się rynek usług związany z zarządzaniem drukiem i zarządzaniem dokumentami. Obecnie takie usługi kierowane są już nie tylko do dużych organizacji ale także firm z sektora MŚP. Wielu producentów urządzeń drukujących inwestuje w rozwój takich usług, ponieważ gwarantują one użytkowanie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Jednoczesnie prowadzą jednak do zmniejszenia ilości wydruków i zużycia tonerów" – powiedział Przemek Kowalski, Starszy Analityk IDC.

Patrząc na cały rynek tuszy i tonerów, spadki dotknęły zarówno segment kartridży oryginalnych jak i segmenty nie-oryginalne. Przy czym w tej ostatniej grupie odnotowano wzrost konsumpcji tonerów laserowych, głównie dzięki większej sprzedaży produktów kompatybilnych.

Segment materiałów kompatybilnych ucierpiał z powodu kampanii prawnej prowadzonej w roku 2012 przez HP wobec niektórych topowych marek. Działania te wymierzone w tzw. klony niektórych kartridży atramentowych, czyli zamienniki produkowane od zera, a nie regenerowane/refabrykowane. Konsekwencje dotknęły nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w spór z HP ale także wielu mniejszych graczy, którzy opierali swój biznes o sprowadzane, tanie klony z Azji. "Obecnie aby oferować legalne,alternatywne wkłady atamentowe do szeregu popularnych urządzeń HP, producenci  kompatybilni muszą mieć dostęp do odpowiedniej technologii refabrykacji oraz do pustych wkładów, a to pociąga za sobą wzrost nakładów i kosztów" – dodał Kowalski.

Mimo wszystko udział ilościowy produktów oryginalnych w roku 2013 zmniejszył się nieznacznie, zarówno na rynku tonerów jak i na rynku kartridzy atramentowych.

Marka ActiveJet pozostaje numerem 1, odnotowując wzrost sprzedaży oraz zwiększając swój udział ilościowy w segmencie materiałów kompatybilnych. Druga w kolejności, po raz kolejny uplasowała się marka BlackPoint, której udziały ilościowe i sprzedaż spadły.

Spadki odnotowano głównie w segmencie kartridży atramentowych. Konsumpcja tonerów laserowych w porównaniu z rokiem 2011 była niemal identyczna. Konsumpcja kartridży i tonerów oryginalnych spadała w 2012 szybciej niż konsumpcja materiałów kompatybilnych, co skutkowało nieznacznym wzrostem udziału segmentu materiałów kompatybilnych w całym rynk. Zwiększył się także eksport równoległy produktów oryginalnych.

IDC Bi-Annual Consumables Tracker to półroczne badanie rynku materiałów eksploatacyjnych w regionie EMEA, obejmujące sprzedaż laserowych tonerów i atramentowych kartridży drukujących.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…