Home Chmura Network as a Service sieć dostosowana do potrzeb

Network as a Service sieć dostosowana do potrzeb

0
0
598

Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że sieć stanowi podstawę sprawnego działania organizacji w modelu hybrydowym, który jak wykazują dane Cisco będzie obowiązywał podczas aż 98% wszystkich spotkań biznesowych. To wymaga współpracy środowisk lokalnych, wielochmurowych i brzegowych, aby zapewnić użytkownikom jednolite doświadczenia. Sieć musi nadążać za zmianami stylu pracy, jednak nie wszystkie organizacje posiadają zasoby umożlwiające szybką jej modernizację. Rozwiązaniem może być wdrożenie modelu Network as a Service. NaaS to oparty na chmurze sposób wykorzystania i dostępu do sieci, który pozwala organizacjom na rozbudowę i zarządzanie nią bez potrzeby budowania lub utrzymania własnej infrastruktury. Ułatwia to zespołom IT łatwe skalowanie w górę lub w dół, szybkie wdrażanie nowych usług i zachowanie równowagi między wydatkami inwestycyjnymi (CapEx) i związanymi z utrzymaniem rozwiązania (OpEx).

Uwolnić zasoby IT

Współpraca działów odpowiadających za biznes i technologię nie zawsze jest łatwa. Potwierdzają to dane z raportu Cisco Global Networking Trends. Obecnie tylko 1 na 4 organizacje ufa, że zespół IT będzie w stanie stworzyć środowisko technologiczne, które odpowie na potrzeby biznesu lepiej niż zewnętrzni integratorzy, dostawcy usług zarządzanych lub NaaS. Z kolei specjaliści IT, którzy wzięli udział w badaniu Cisco wskazali, że istnieje wiele problemów, z którymi muszą mierzyć się w codziennej pracy. Największe trudności w obszarze zarządzania sieciami stanowią:

  • zapewnienie połączenia pomiędzy wieloma chmurami (36%),
  • zapewnienie bezpieczeństwa sieci, użytkowników i aplikacji (34%),
  • identyfikacja przyczyn problemów i ich szybka naprawa lub problemy z wydajnością (31%).

„Cyfrowa transformacja biznesu wymaga zasobów, zarówno w postaci infrastruktury, jaki i specjalistów, którzy zarządzą tym procesem. W sytuacji, gdy rynek wciąż zmaga się z brakiem talentów, niezwykle ważna jest optymalizacja pracy działów IT, którą umożliwia m.in. outsourcing części usług np. poprzez wdrożenie modelu Network as a Service” – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce. „Firmy nie chcą, żeby działy IT zajmowały się tylko konfiguracją urządzeń lub infrastrukturą operacyjną. Zależy im na tym, aby myślały o tym jak realizować cele biznesowe. Skorzystanie z usług zewnętrznych dostawców umożliwia odciążenie pracowników odpowiadających za innowacje technologiczne” – dodaje.

Potwierdzają to wyniki badania Cisco Global Networking Trends Report. Zdaniem 46% respondentów​​największą korzyścią modelu NaaS jest uwolnienie zasobów IT, co pozwala skupić się na strategicznych działaniach napędzających rozwój firmy. Z kolei aż 75% stwierdziło, że dzięki outsourcingowi usług sieciowych mogą oni podnieść umiejętności zespołów IT i tworzyć innowacje.

Właściwy czas na wdrażanie innowacji sieciowych

Innowacje technologiczne postępują w takim tempie, że organizacje nie nadążają z ich wdrażaniem. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, czy nowe aplikacje, które działają w oparciu o chmurę obliczeniową, stale się rozwijają i jest ich coraz więcej. Aby móc wykorzystać ich potencjał potrzeba niekiedy dużych inwestycji. Zdaniem 35% uczestników badania Cisco model NaaS zapewnia dostęp do najnowszych rozwiązań sieciowych bez potrzeby czekania na kolejny cykl aktualizacji.

Kiedy jest właściwy czas na wdrożenie modelu NaaS? W opinii 49% liderów IT i 57% praktyków sieciowych warto rozważyć taką zmianę przy okazji aktualizacji lub odświeżenia infrastruktury. Oczywiście wymaga to nakłonienia decydentów po stronie biznesowej do zmiany sposobu myślenia o sieci. Wśród najważniejszych usług, które wg biznesu powinny zostać ujęte w modelu NaaS znalazły się:

  • możliwość zarządzania cyklem życia sieci (48%),
  • zwiększenie odporności sieci (42%),
  • możliwość monitorowania sieci i sprawnego rozwiązywania problemów (38%).

 

W badaniu Cisco Global Networking Trends Report 2022 wzięło udział 1534 liderów i specjalistów IT z 13 krajów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wygoda i funkcjonalność mobilnych projektorów: Jak i gdzie ich używać?

Inwestycja w wysokiej jakości projektor to krok, który otwiera przed nami nowe możliwości …