Home Na czasie Notebook za złotówkę to chwyt reklamowy, ale  i tak warto

Notebook za złotówkę to chwyt reklamowy, ale  i tak warto

0
0
100

Laptop w ofercie promocyjnej PTC faktycznie kosztuje 1 zł netto. Przynęta zarzucona została bardzo sprytnie – polski rynek komputerów przenośnych rozwija się w błyskawicznym tempie, Polacy kupują coraz więcej laptopów. Jednak warunkiem skorzystania z promocji jest podpisanie z operatorem umowy na 3 lata. Aha, mamy i haczyk. Doświadczeni, że nie ma nic za darmo, zaczynamy liczyć. 36 miesięcy opłaty abonamentowej wynoszącej 183 zł brutto, czyli w sumie prawie 6600. Do tego opłata aktywacyjna (61 zł) i opłata miesięczna za taryfę data, która umożliwia transmisję danych (1,22 miesięcznie).  W sumie około 6,7 tys. zł.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to dość wygórowana suma, jak za średniej klasy laptopa. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tej kwocie mieści się także korzystanie z łącza. Miesięczny abonament za korzystanie z blue connect poza promocją to ok. 120 zł brutto. Przez trzy lata daje to sumę prawie 4,4 tys zł – wylicza serwis o telekomunikacji FKN.pl .

Zostaje nam zatem ok. 2300 zł. Za tę cenę co prawda można kupić laptopa, ale niższej klasy. Model Fujitsu-Siemens, który oferuje PTC  w swojej promocji, w sklepie kosztuje ok. 3000 zł.

Dla tych, którzy jeszcze notebooka nie posiadają, oferta ERY jest całkiem atrakcyjnym rozwiązaniem jako rodzaj taniego kredytu lub wygodnego zakupu na raty. Dla operatora biznes jest opłacalny, bo przywiązuje do siebie klienta na trzy lata. Działa tutaj dokładnie ta sama zasada, na której operatorzy oferują w promocyjnej cenie telefony komórkowe. Dlatego PTC zapowiada wprowadzenie do oferty promocyjnej nowych modeli, m.in. wyposażonych w kartę sieciową do transmisji danych. Do oferowanego obecnie notebook Fujitsu-Siemens ERA dołącza adapter sieciowy Huawei. Zarówno ERA, jak i FS, nie podają danych na temat liczby promocyjnych zestawów oraz liczby sprzedanych zestawów, ale mówi się o tysiącach sztuk.

Także w dwóch pozostałych działających sieciach komórkowych można nabyć już komputery z aktywacją i modemem, jednak są one dostępne w normalnej cenie lub na raty. W Orange można kupić laptopy HP i Maxdata z aktywacją. Operator współpracuje także ze sklepami komputerowymi, w których można nabyć aktywację z dowolnym notebookiem na raty. Zestaw: komputer, modem i aktywacja usługi iPlus Polkomtela można kupić w salonach sieci Vobis, także w pełnej cenie lub na raty. Obaj operatorzy przyznają, że zastanawiają się nad wprowadzeniem oferty konkurencyjnej wobec promocji blue connect. Nie wiadomo, jaką ofertę szykuje wchodzący na rynek nowy operator P4.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…