Home Na czasie Nowe top 5 – ranking najpopularniejszych nawigacji

Nowe top 5 – ranking najpopularniejszych nawigacji

0
0
152


Top 5

1. LarkFree Bird 50.2

2. NavRoad NR 460 

3. TomTom GO 950 IQ 47 Traffic

4. Mio Moov S505

5. TomTom GO 630 IQ

W Polsce najlepiej sprzedają się nawigacje z dużymi ekranami. Polski lider zestawienia – LarkFree Bird 50.2  ma wyświetlacz w rozmiarze 5 cali. Również czwarta pod względem popularności nawigacja – Mio Moov S505 – oferuje 4,7-calowy ekran. Pozostałe modele wyświetlają obrazy o standardowej, 4,3-calowej przekątnej. Należy przy tym podkreślić, że sukces modelu LarkFree Bird 50.2 wynika między innymi z wyjątkowo atrakcyjnej ceny – 377 zł brutto. To niemal dwa lub trzy razy mniej niż pozostałe zestawy na liście Top 5.

Za ile średnio kupujemy nawigację  

Średnia cena najbardziej popularnych nawigacji wynosi około 750 zł. Jednak po odrzuceniu najtańszego (377 zł) i najdroższego (1339 zł) modelu, otrzymujemy kwotę 600-700 zł. Należy to uznać za górny pułap cenowy dla nawigacji z punktu widzenia przeciętnego polskiego kierowcy.

Jaka mapa

Według danych Komputronik najbardziej popularne cyfrowe mapy samochodowe w listopadzie br. to: MapaMap Polski (Imagis) oraz AutoMapa Polska (Aqurat i Geosystems Polska). Standardem rynkowym stała się pamięć Flash ROM o pojemności 1024 MB oraz wbudowana pamięć RAM zdolna pomieścić 64 MB plików graficznych i dźwiękowych.

Champion trzyma się mocno

Warto dodać, że w najnowszym rankingu Top 5 mocno trzymają się modele, które nie należą do najnowszych, ale w testach i praktyce potwierdziły wysoką jakość i duże możliwości. Należy do nich przede wszystkim zestaw NavRoad NR460, który został „Czempionem jakości” w raporcie opublikowanym w numerze 6/2009 magazynu NEXT. Ten sam model otrzymał ponadto wyróżnienie od redakcji PC World w teście porównawczym opublikowanym w numerze 7/2009. 

  • Numer 1 – współpracuje z różnymi mapami

W listopadzie br. liderem sprzedaży firmy Komputronik okazał się zestaw Lark FreeBird 50.2 w cenie 377 zł brutto. Za niewielkie pieniądze użytkownik otrzymuje wbudowany odtwarzacz plików audio i wideo. Na 5-calowym ekranie można wyświetlać pliki filmowe w formacie WMV, AVI oraz DIVX. Model Lark FreeBird 50.2 współpracuje z mapami różnych producentów. Dlatego na przykład zwolennicy popularnej AutoMapy, mogą korzystać właśnie z niej, zamiast ze standardowo oferowanej wraz z zestawem mapy Polski MapaMap. Najnowsza edycja MapaMap oferuje ponadto nową funkcjonalność, która polega na ostrzeganiu przed przejazdami kolejowymi. Dodatkowo system posiada bazę fotoradarów udostępnioną przez Komendę Główną Policji oraz blisko 100 tysięcy punktów użyteczności publicznej, takich jak: hotele, restauracje, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki, warsztaty samochodowe oraz wiele innych, które mogą okazać się przydatne podczas podróży.

  • Numer 2 – energetycznie wydajny

Drugim najchętniej kupowanym produktem z tego segmentu rynku była nawigacja NavRoad  NR460 z aplikacją AutoMapa Polska oraz 2-gigabajtową kartą SD w cenie 619 brutto. Model oferuje szereg wyjątkowych właściwości: 42-kanałowy chipset GPS, który zapewnia doskonałą czułość przy wyjątkowo niskim poborze energii. Atutem jest także: 4,3-calowy ekran, wydajny układ MTK 468MHz oraz niewielkie wymiary obudowy. NavRoad NR460 to konstrukcja ultra lekka i wyjątkowo płaska. W maju br. zestaw NavRoad NR460 zajął ostatnie miejsce w zestawieniu Top 5 Komputronik SA.

  • Numer 3 – korzysta z największej bazy danych

Kolejnym pod względem popularności zestawem jest TomTom GO 950 IQ 47 Traffic – rynkowa nowość w cenie 1339 zł. Model wyznacza trasę na podstawie największej na świecie bazy historycznych pomiarów prędkości. Ta wciąż powiększająca się baza danych zawiera ponad 800 miliardów pomiarów prędkości zebranych na 15 milionach kilometrów dróg w 24 krajach Europy. W czasie drogi urządzenie TomTom, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki na drodze, na bieżąco sprawdza czy jest możliwe wyznaczenie szybszej trasy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii IQ Routes i odbiornika RDS-TMC.

  • Numer 4 – ultra cienki

Czwartym hitem listopada br. okazał się promocyjny zestaw Mio Moov S505 (769 zł) z bonem paliwowym wartym 100 zł. Model posiada 4.7-calowy wyświetlacz, ultracienką obudowę oraz nowe oprogramowanie Spirit, dzięki czemu łączy doskonałe wzornictwo z wygodą użytkowania. Kierowcy mogą się cieszyć przejrzystym widokiem TruMap wzorowanym na drukowanych mapach, nowym menu z szybkim uruchamianiem funkcji oraz 44 mapami krajów Europy. Wygodne jest planowanie trasy, odnajdywanie celów podróży i użytecznych miejsc dzięki wyszukiwarce POI po słowach kluczowych. Tym, którzy dokładnie kontrolują wydatki na paliwo warto polecić specjalny "Tryb oszczędnej jazdy".  

  • Numer 5 – do podróży zagranicznych

Ciekawą propozycję stanowi piąty – pod względem liczby sprzedanych sztuk – zestaw TomTom GO 630 z 4,3 calowym ekranem. Doskonale nadaje się na potrzeby osób, które podróżują po sąsiadujących z Polską krajach. Nawigacja w cenie 689 zł dysponuje ponadto między innymi: wielokrotnie nagradzanym oprogramowaniem TomTom, funkcją Asystenta Pasa Ruchu, technologią Map Share oraz wysokiej jakości zestawem głośnomówiącym.

Poprzednie top 5 nawigacji


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Firma LG pobiła nowy rekord, pomyślnie przesyłając i odbierając bezprzewodowo dane 6G THz na odległość 500 metrów

Firma LG Electronics ogłosiła udaną bezprzewodową transmisję i odbiór danych o częstotliwo…