Home Analizy Od 2017 roku podwoiła się liczba „Inteligentnych” przedsiębiorstw

Od 2017 roku podwoiła się liczba „Inteligentnych” przedsiębiorstw

0
0
138

Liczba firm definiowanych jako „inteligentne przedsiębiorstwa”, które przekroczyły 75 punktów w ogólnym indeksie, podwoiła się do 10 proc. w 2018 r. Indeks mierzy, w jakim stopniu współczesne podmioty gospodarcze spełniają kryteria inteligentnego przedsiębiorstwa. Obrazuje zwiększenie liczby wdrożeń i inwestycji w Internet Rzeczy (IoT), przedstawiając dynamikę wzrostu liczby implementacji w miarę spadku oporu prowadzących biznes. Przedsiębiorcy coraz powszechniej uznają rozwiązania IoT za kluczowy czynnik przyszłego rozwoju.

„Technologie przekształcają formułę, w ramach której działa biznes, a dane gromadzone w czasie rzeczywistym dostarczają istotnych informacji pracownikom pierwszej linii, co umożliwia im optymalizowanie prowadzonych działań” – powiedział Tom Bianculli, główny dyrektor ds. technologii w firmie Zebra Technologies. „Z naszego dorocznego indeksu wynika, że firmy coraz częściej dostrzegają wartość strategii IoT i w przyszłości planują dokonywać więcej wdrożeń i inwestycji”.

 

Najważniejsze wnioski

 • Inwestycje w IoT rosną, a opór przed jego wdrożeniem maleje. W firmach, które wzięły udział w sondażu, roczne wydatki na IoT wzrosły o 4 proc. rok do roku. Aż 86 proc. firm szacuje, że liczba ta wzrośnie w ciągu przeciągu dwóch lat, a niemal połowa przewiduje wzrost inwestycji o 11-20 proc. Ponieważ pracownicy stają się bardziej otwarci na nowe technologie, liczba firm, które oczekują oporu wobec swoich planów IoT, spadła z 75 proc. w 2017 r. do 64 proc. w tym roku.

 

 • Przedsiębiorstwa zwiększają wydajność dzięki wnioskom wyciąganym w czasie rzeczywistym. Ponad połowa ankietowanych(52 proc.) z całego świata mówi, że informacje z ich rozwiązań IoT są udostępnianie pracownikom w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to wzrost o 37 proc. w porównaniu z zeszłorocznym indeksem, podkreślając rosnące zapotrzebowanie na procesy mobilne, które umożliwiają przepływ informacji wśród pracowników. Ponadto 2/3 respondentów stworzyło plan organizacji i analizy danych, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Analityka czasu rzeczywistego (66 proc.) i bezpieczeństwo (63 proc.) były wskazywane jako dominujące elementy firmowego planu zarządzania danymi. Prawie połowa (47 proc.) respondentów w regionie EMEA twierdzi, że informacje z ich rozwiązań IoT są udostępniane pracownikom w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to wzrost o 19 proc. w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami z regionu EMEA. Godne uwagi jest to, że organizacje z regionu EMEA udostępniają pracownikom pierwszej linii dane, które umożliwiają podejmowanie konkretnych działań – 27 proc. respondentów z regionu twierdzi, że dostarczają takich informacji pracownikom pierwszej linii. Odzwierciedla to zapotrzebowanie na innowacje, technologie i możliwość bieżącego dostępu do aktualnych danych przez wszystkich pracowników przedsiębiorstwa.

 

 • Bezpieczeństwo wysoko na liście priorytetów przedsiębiorstw. Firmy przyjmują bardzo rozważne podejście do stosowania standardów bezpieczeństwa w swoich rozwiązaniach IoT. Indeks pokazuje 18-procentowy wzrost liczby firm, które stale monitorują poziom bezpieczeństwa Internetu Rzeczy, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony i rzetelność danych.

 

 • Firmy w większym stopniu polegają na ekosystemie rozwiązań. Aż40 proc. firm twierdzi, że zarządza całym środowiskiem IoT we współpracy ze strategicznym partnerem, co oznacza wzrost o 21 proc.w porównaniu z 2018 r. Ta zależność od specjalistycznej wiedzy stron trzecich w zakresie zarządzania procesami IoT, przypominająca sposób, w jaki platforma Savanna® firmy Zebra wspomaga jej klientów i partnerów, jest kluczowym sygnałem, że przedsiębiorstwa są zdecydowane przyspieszyć wprowadzanie rozwiązań do inteligentnego przetwarzania danych oraz wdrożenia IoT.

 

OPIS I METODOLOGIA BADANIA

 • Sondaż internetowy przeprowadzono w dniach 6 sierpnia – 14 września 2018 r. wśród firm z szerokiej gamy sektorów rynkowych, takich jak opieka zdrowotna, przemysł wytwórczy, handel detaliczny oraz transport i logistyka.
 • Łącznie przeprowadzono wywiady z 918 osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w obszarze IT z takich krajów jak Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Japonia, Niemcy, Meksyk, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
 • Do określenia postępów firm na drodze do inteligentnego przedsiębiorstwa wykorzystano jedenaście wskaźników: wizja IoT, zaangażowanie biznesowe, partner w zakresie rozwiązań technologicznych, plan wdrożenia, plan zarządzania zmianami, punkt zastosowania, bezpieczeństwo i standardy, plan zarządzania cyklem życia, architektura/infrastruktura, plan danych oraz inteligentna analiza.
  • Kryteria zostały określone przez dyrektorów, ekspertów branżowych i decydentów z różnych branż podczas konferencji 2016 Strategic Innovation Symposium: The Intelligent Enterprise zorganizowanego przez firmę Zebra we współpracy Technology and Entrepreneurship Center na Harvardzie (TECH).
  • Cechy inteligentnego przedsiębiorstwa opierają się na rozwiązaniach technologicznych, które integrują chmurowe przetwarzanie danych, mobilność i Internet Rzeczy (IoT), aby automatycznie gromadzić dane z zasobów przedsiębiorstwa. Informacje z tych zasobów, w tym status, lokalizacja, wykorzystanie lub preferencje, są następnie analizowane, aby dostarczyć wniosków umożliwiających podjęcie konkretnych działań, które można następnie przekazać właściwej osobie w odpowiednim czasie, żeby umożliwić sprawne podejmowanie lepszych decyzji w każdym miejscu i o każdej porze.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…