Home Na czasie Podpowiadamy, którą trasę na długi weekend wybrać, aby nie zbankrutować

Podpowiadamy, którą trasę na długi weekend wybrać, aby nie zbankrutować

0
0
70

1,5 godziny dłużej w aucie czy 70 zł więcej za bramki i paliwo? Wybrać trasę usłaną radarami, ale za to najtańszą? Z takimi dylematami będą się mierzyć kierowcy, którzy zdecydują się wybrać na długi weekend nad morze, w góry lub na Mazury. Twórcy nawigacji NaviExpert przeanalizowali trasy z Warszawy, Poznania i Wrocławia do popularnych miejscowości turystycznych pod kątem czasów dojazdów, wydatków na paliwo oraz liczby radarów i kontroli drogowych. Wszystko po to, aby ułatwić kierowcom wybór.

Wyjazdy na długi weekend czerwcowy mogą się okazać w tym roku szczególnie drogie dla kierowców. Ceny paliwa to jedno, ale na baczności muszą się mieć także kierowcy ze zbyt ciężką nogą. W razie kontroli nie tylko więcej zapłacą za mandat, ale także – w przypadku otrzymania punktów karnych – mogą się liczyć z podniesieniem składki OC. Od 17 czerwca ubezpieczyciele będą mieć bowiem wgląd w historię mandatów oraz liczbę punktów karnych kierowców. Firmy ubezpieczeniowe już zapowiadają, że będą tę wiedzę wykorzystywać przy ustalaniu wysokości składek za ubezpieczenie.
Co wynika z analiz specjalistów z Telematics Technologies, firmy będącej dostawcą nawigacji NaviExpert? Przede wszystkim to, że… wybór oczywisty nie istnieje i dla każdego – szczególnie w dzisiejszych czasach – może oznaczać coś innego. Przedstawione trasy pochodzą z systemu NaviExpert i uwzględniają warunki drogowe z 30 kwietnia – innej popularnej okazji wyjazdowej. Tego dnia system NaviExpert odnotował największy ruch związany z wyjazdami na majówkę.

Warszawa – Którędy nad morze?

Niewielka różnica w czasie, ale odczuwalna dla portfela. Wybierając się na odpoczynek na Hel, niezależnie od trasy, musicie liczyć się z ponad 5 godzinami w aucie. Jadąc krajową “siódemką”, spotkacie 2 fotoradary, 3 potencjalnie niebezpieczne miejsca, odcinkowy pomiar prędkości w Rekowie Górnym, kamerę na światłach oraz kilka kontroli drogowych. Spalicie za to mniej cennego paliwa i… nie traficie na pobór opłat za autostradę. Decydując się na trasę wiodącą przez A2 i A1 będziecie na miejscu chwilę szybciej, jednak odbędzie się to kosztem większych nakładów finansowych za bramki (29,90 zł), większej liczby pokonanych kilometrów i wyższych, prawie o 46 zł, wydatków na paliwo*. W tym przypadku czekają też na Was pomiar odcinkowy prędkości oraz niebezpieczne miejsce.
Warszawa-Hel.png

Którędy w góry?

Jadąc ze stolicy do Krynicy Zdroju, nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami bramek – najszybsza trasa wiodąca odcinkiem A4 pomiędzy Sędziszowem Małopolskim a Tarnowem jest bezpłatna. Spalicie na niej za to niestety najwięcej paliwa, bo prawie 37 l (ok 300 zł). Dużo korzystniej wypada trasa rekomendowana (28 l) przez Nadarzyn, S7, Jędrzejów i Kazimierzę Wielką, choć czekać tam będą: 3 fotoradary, kamera na światłach i co najmniej dwie szanse na spotkanie z drogówką.
Warszawa-Krynica Zdrój.png

Którędy na Mazury?

Trasa z Warszawy do Mikołajek to ponad 3 godziny podróży.  Jeżeli zdecydujecie się na trasę rekomendowaną, czeka Was tylko 1 fotoradar i małe prawdopodobieństwo kontroli drogowych. Do celu dotrzecie kilka minut szybciej niż w przypadku trasy ekonomicznej, ale… zużyjecie więcej paliwa. Droga ekonomiczna to mniejszy dystans (oszczędzacie na paliwie), ale nieco dłuższy czas przejazdu. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z obecności fotoradarów (na tej trasie możecie spotkać ich aż 7) oraz średniej prędkości – na S8 pojedziecie szybciej, ale i spalicie więcej. Dodatkowo możecie trafić także na kontrolę drogową. Opcja najszybsza i rekomendowana to także odcinkowy pomiar prędkości w Pieckach.
Wawa-Mikołajki.png
Aby weekendowe wyjazdy niczym nas nie zaskoczyły na drodze, warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Korzystając z nawigacji NaviExpert można zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji oraz zaoszczędzić czas i pieniądze. Aplikacja uwzględniając remonty pomoże ominąć korki, dzięki aktualnym limitom prędkości i ostrzeżeniom o sytuacji na drodze uchroni przed mandatami, a ze względu na współpracę z Mazda Motor Poland – podpowie oryginalne miejsca na wypoczynek w okolicy.
Długi weekend to dobra okazja, by wypróbować możliwości aplikacji. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14 dniowego okresu testowego, a osoby, które już z niego skorzystały – od 15 czerwca kupią roczne abonamenty z 20% rabatem.
W tym roku szczególnie zwracamy uwagę na to, ile wydajemy. Także przy planowaniu weekendowych czy wakacyjnych podróży. Lepiej dojechać do celu szybciej i zapłacić więcej czy wybrać dłuższą, ale pozwalającą oszczędzić, trasę? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym użytkownikom. To z myślą o nich udostępniamy w NaviExpert kilka wersji tras, spośród których można wybrać tę najszybszą, najtańszą lub najbardziej komfortową. Wiemy, że dobrze mieć wybór, także by poszukać czegoś bliżej – tłumaczy Katarzyna Przybylska z firmy Telematics Technologies, dostawcy nawigacji NaviExpert.
I właśnie na ten ostatni aspekt, jeśli chodzi o wybór trasy wyjazdowej, zwraca uwagę Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland: –Projekt Slow Road, prowadzony przez naszą markę od kilku lat pozwala dostrzegać i doświadczać. Chcemy dostarczać radość z podróżowania, odkrywania nieoczywistych miejsc i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.  Użytkownicy nawigacji NaviExpert mogą skorzystać z inspirującej bazy punktów slow, stworzonych z myślą o regeneracji na łonie natury lub wybrać jedną z nieoczywistych, ale urokliwych tras doskonałych na rodzinną wyprawę. Często zapominamy, że wyjątkowe miejsca są na wyciągnięcie ręki, a najlepsze wycieczki nie kosztują wiele – my o tym przypominamy.
Aby skorzystać z punktów Slow Road w nawigacji NaviExpert wystarczy już po wytyczeniu trasy docelowej wybrać opcję: Wyszukaj wzdłuż trasy, kliknąć ikonę SLOW ROAD, a później – dodaj do trasy.
Prezentowane trasy (ich przebieg, czas podróży, liczba kontroli) są trasami proponowanymi przez nawigację NaviExpert i uwzględniają odcinki płatne. Analizując je należy pamiętać, że system wyznaczając tę samą trasę innego dnia, o innej porze, w innych warunkach drogowych, może zaproponować inny jej przebieg.
Trasy zostały wytyczone w poniedziałek, 13 czerwca i bazują na danych historycznych z 30 kwietnia br., przed południem, a więc w dniu, kiedy w systemie NaviExpert odnotowano największy ruch związany z wyjazdami na majówkę.
* przy założeniu, że średnie zużycie paliwa to 7,5 l (38,2/506 x 100 = 7,5 l), a koszt paliwa Pb95 to 7,90 zł/l.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Aria, czyli sztuczna inteligencja w Operze

Opera, jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, wprowadza na rynek nową usł…